Nedokončená zonácia Tatranského národného parku spôsobila sklamanie, tvrdí starosta Štrby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TANAP

Pre nedokončenie zonácie Tatranského národného parku (TANAP) zavládlo v tatranskom regióne sklamanie. Vo svojej tlačovej správe to uviedol starosta obce Štrba Michal Sýkora. Reagoval tak na vyjadrenie ministra životného prostredia Lászloá Sólymosa (Most-Híd), ktorý v piatok 3. januára povedal, že vyhlásenie zonácie TANAP-u sa nepodarí dokončiť ani v tomto funkčnom období.

Podľa Sýkoru sa o vyhlásenie zonácie usilujú Združenie miest a obcí Slovenska, podtatranské mestá, obce, podnikatelia a iné subjekty viac než desať rokov.

Nekoordinovaný rozvoj územia

Zonácia má zachovať rozmanitosť tatranskej prírody a krajiny, zabezpečiť podmienky pre primeraný rozvoj územia v oblasti cestovného ruchu a zefektívniť starostlivosť o tatranské lesy vrátane vymedzenia bezzásahového územia.

„Sklamanie dotknutých samospráv, ochranárov prírody, ale určite aj turistov treba vnímať v tom, že naďalej pokračuje nekoordinovaný rozvoj územia, neistota investorov, ale aj obavy tých, ktorí chcú rozumne regulovať rozvoj cestovného ruchu,“ povedal Michal Sýkora, starosta obce Štrba. Pretrvávanie aktuálnej situácie považuje za neúnosné.

Prekáža mu napríklad udeľovanie výnimiek zo zákazov. Tie musia byť udeľované pri akejkoľvek aktivite v TANAP-e. Celý proces ich udeľovania je pritom podľa Sýkoru nepredvídateľný a príliš komplikovaný.

Starosta Štrby zdôrazňuje, že TANAP musí mať jasné, vopred určené pravidlá, podľa ktorých sa bude môcť rozvíjať. Iba tak bude možné dosiahnuť štandard kvality bývania miestnych obyvateľov a služieb poskytovaných v oblasti cestovného ruchu.

Najcennejšia centrálna zóna

„Uvedomujem si, že proces zonácie TANAP-u je odborne zložitý a časovo veľmi náročný, kde sa stretáva veľmi veľa zákonom chránených záujmov, ale to nemôže byť dôvodom na opakované odkladanie vyhlásenia tejto zonácie,“ vysvetľoval Sýkora.

Návrh zonácie vypracovala Správa TANAP-u ešte v roku 2003. Odvtedy sa o jej dokončenie usilovali všetky vlády. Súčasný minister životného prostredia László Solymós v rozhovore pre agentúru SITA uviedol, že posledný pokus o vyhlásenie zonácie zlyhal pri dohode s vlastníkmi pozemkov a urbariátov.

Tí podľa ministra najprv pristúpili k vzájomnej dohode, následne však zmenili svoje požiadavky. Zonácia zatiaľ na Slovensku funguje v Národných parkoch Pieniny a Slovenský raj.

Zonácia národného parku predstavuje rozdelenie národného parku na jednotlivé zóny. Tie stanovujú spôsob obhospodarovania pozemkov v národnom parku a presné limity, ktoré je nutné dodržiavať v záujme ochrany rastlinných a živočíšnych druhov, ekosystému a ekologicky udržateľného využívania krajiny. Najcennejšou býva centrálna zóna, ktorá je bezzásahová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe László SólymosMichal Sýkora
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR