Petíciu Za klímu podpísali desaťtisíce ľudí, známe osobnosti žiadajú vyhlásiť stav núdze

Petícia Za klímu
Petíciu Za klímu podpísalo za tri dni takmer 45-tisíc ľudí. 28. september 2020 Reprofoto: www.instagram.com , www.instagram.com - koláž WBN

Petíciu Za klímu podpísalo za tri dni takmer 45-tisíc ľudí. Údaj uvádza stránka peticie.com, na ktorej zbieranie podpisov prebieha. Cieľom iniciatívy je vyhlásenie stavu klimatickej núdze Národnou radou SR (NR SR).

Uhlíková neutralita

Iniciátori petície zároveň žiadajú, aby NR SR zaviazala vládu podriaďovať schvaľovanie legislatívy a prípravu štátnych politík a projektov cieľu dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2040.

Signatári zároveň žiadajú, aby NR SR zaviazala vládu pripraviť do konca roku 2021 štátnu stratégiu uhlíkovej neutrality Slovenska do roku 2040 ako plán krokov v jednotlivých oblastiach hospodárstva. Parlament by zároveň mal zaviazať vládu k podpore sprísnenia klimatických cieľov navrhovaných Európskou úniou (EÚ).

Európska komisia (EK) navrhla znížiť emisie oxidu uhličitého do roku 2030 o 40 percent. Podľa iniciátorov petície však na dosiahnutie uhlíkovej neutrality v roku 2040 bude potrebné znížiť emisie o 65 percent do roku 2030. Podporu takémuto plánu prisľúbili pred parlamentnými voľbami aj tri zo štyroch strán súčasnej vládnej koalície – hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina a Za ľudí.

Priemerná teplota sa na Slovensku zvýšila o dva stupne

Spustenie petície je podporované aj kampaňou, v ktorej figurujú osobnosti kultúrneho a spoločenského života na Slovensku. Kampaň #klímaťapotrebuje podporujú napríklad Michal Sabo, Viktor Vincze, Michal Kubovčík, Zuzana Šebová, Táňa Pauhofová či komik Fero Joke.

V kampaňovom videu vystupuje aj klimatológ Jozef Pecho, podľa ktorého sa od roku 1881 zvýšila priemerná teplota na Slovensku o takmer dva stupne Celzia. Podporovatelia kampane zároveň poukazujú na to, že dôsledky klimatickej krízy v súčasnosti pociťuje 800 miliónov ľudí na celom svete.

„Sme prvou generáciou, ktorá pociťuje dôsledky klimatickej krízy a zároveň poslednou, ktorá s tým môže niečo spraviť,“ vyzývajú známe osobnosti vo videu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Fero JokeJozef PechoMichal KubovčíkMichal SaboTáňa PauhofováViktor VinczeZuzana Šebová