Pozor na medvede v Malých Karpatoch, je potrebné dodržiavať isté pravidlá pohybu v prírode

Medveď, ilustračná snímka
Foto: Pixabay.com/Bergadder

Do Malých Karpát tento rok zavítalo niekoľko medveďov, v oblasti Záhoria, Pezinka a Častej v posledných týždňoch prišlo viacero hlásení o pozorovaní medveďa alebo náleze jeho pobytových znakov. Na svojej stránke na to upozorňuje Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty.

Môžeme predpokladať, že sa v tomto regióne pohybujú dva až tri jedince,“ uviedla. Dodala však, že medveď je schopný v priebehu dňa prejsť aj niekoľko desiatok kilometrov, takže na základe doterajších údajov je ťažké presne určiť, koľko jedincov sa v regióne nachádza.

Dôvody na obavy nie sú

Správa CHKO vysvetlila, že pohyb medveďov zo severného a stredného Slovenska, ktoré predstavuje centrum stredoeurópskej populácie, smerom na juh a západ treba pripísať najmä ich populačnej dynamike. Do takýchto regiónov sa pritom dostávajú najmä mladé, od medvedice odstavené jedince vo veku asi dva až štyri roky.

Či nové územia osídlia trvalejšie, alebo sa po určitej dobe presunú inam, závisí od viacerých faktorov, napríklad od dostatku potravy či miery rušivých vplyvov,“ uviedli štátni ochranári. Pre medveďa je prirodzené, že migračné trasy mladých jedincov vedú aj za hranicu trvalého výskytu.

Správa CHKO Malé Karpaty tvrdí, že verejnosť nemá dôvody na obavy. Pohorie Malé Karpaty disponuje dostatočnými zdrojmi potravy na to, aby sa medveď uživil a nebol odkázaný vyhľadávať potravu v blízkosti ľudských sídiel.

Zákonom chránený živočích

Doteraz neboli hlásené žiadne problémy s prítomnosťou medveďa, či už by išlo o škody na hospodárskych zvieratách, ovocných stromoch, včelstvách alebo inom majetku. Podobne nám nie sú doteraz známe prípady priameho stretu s človekom, pri ktorom by bol človek ohrozovaný na zdraví či živote,“ zdôraznili štátni ochranári.

Zároveň však upozornili, že v prírodnom prostredí, kde je možný výskyt medveďa, je vhodné správať sa primerane hlasno, netreba tiež vchádzať do neprehľadného terénu či húštiny. „Uvedené zásady je vhodné dodržiavať v regióne Malých Karpát a Záhoria aj v súvislosti s výskytom diviakov, s ktorými môže človek tiež zažiť konfliktné strety,“ pripomenula správa CHKO.

Medveď hnedý je zákonom chránený živočích. V prípade zistenia jeho výskytu v Malých Karpatoch je potrebné informovať Štátnu ochranu prírody alebo Správu CHKO Malé Karpaty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom