Územia by mali zaradiť do národných parkov až po súhlase majiteľov, súhlasí s tým skoro 83 percent ľudí

komasácia, pozemky, pôda
Foto: ilustračné, Getty Images

Takmer 83 percent ľudí žijúcich v národných parkoch súhlasí s tým, že územia, v ktorých žijú, by do národných parkov mali byť zaradené až po súhlase vlastníkov pozemkov na danom území.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre občianske združenie (OZ) Lesokruhy uskutočnila agentúra AKO. Prieskum sa vykonával od 17. do 23. augusta na vzorke 1 000 respondentov, pričom respondentmi boli v tomto prípade obyvatelia obcí ležiacich v národných parkoch.

OZ Lesokruhy o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslal predseda združenia Peter Gogola.

Väčšina respondentov súhlasila

Celkovo s vyššie uvedeným názorom súhlasilo 82,9 percenta respondentov. Ďalších 12,2 percenta respondentov uviedlo, že súhlas majiteľov pozemkov by nemal byť podmienkou zaradenia území do národných parkov. Ďalších 4,9 percenta oslovených ľudí sa k otázke nevedelo vyjadriť.

Prieskum okrem toho ukázal, že 91,8 percenta opýtaných nikdy nebolo oslovených správou miestneho národného parku so žiadosťou o spoluprácu .

Otázka reformy národných parkov

S pripravovanou reformou národných parkov, ktorá má priniesť prevod štátnych pozemkov v národných parkoch pod správu Ministerstva životného prostredia, súhlasí 31,4 percenta obyvateľov národných parkov. Nesúhlasí s ňou 45,1 percenta respondentov. Zvyšných 23,5 percenta ľudí sa k otázke nevedelo vyjadriť, nerozumelo problematike transformácie národných parkov alebo im na téme nezáležalo.

Celkovo 86,1 percenta opýtaných si myslí, že správa národného parku by mala podporovať ekonomický a sociálny rozvoj miestneho obyvateľstva. Ďalších 8,3 percenta opýtaných zastáva názor, že správa národného parku by nemala podporovať miestny ekonomický a sociálny rozvoj. Ďalších 5,6 percenta opýtaných sa k otázke nevedelo vyjadriť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Gogola
Firmy a inštitúcie Agentúra AKOMŽP Ministerstvo životného prostredia SR