Vodný zdroj Šamorín bude ochránený pred developerskou výstavbou, ohrozeniu zabráni podľa Budaja vyhláška (video)

NR SR: Vodárenský zdroj Šamorín pod ochranou
Minister životného prostredia Ján Budaj počas tlačovej konferencie ministra životného prostredia SR Jána Budaja na tému: Jeden z najväčších zdrojov pitnej vody v strednej Európe získal náležitú ochranu v rámci rokovania 27. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 30. apríl 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Vodný zdroj v Šamoríne v okrese Dunajská Streda bude ochránený pred developerskou výstavbou. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Významný zdroj podzemnej vody bol ohrozený plánmi staviteľov, ktorí v extravilánoch obcí Šamorín či Hamuliakovo (okres Senec) plánovali masívnu výstavbu. Ohrozeniu podzemnej vody po novom zabráni vyhláška.

„V podzemnej vode tohto chotára je poklad, ktorý ďaleko prekračuje lokálne záujmy,“ povedal Budaj. Podotkol, že prípadná výstavba v intravilánoch obcí v okolí vodného zdroja ohrozená nebude. Proces dosiahnutia ochrany trval od roku 2015.

Voda má výbornú kvalitu

Alena Trančíková z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti priblížila, že vodný zdroj Šamorín je absolútne výnimočným, keďže okrem veľkého množstva má voda v ňom svoju kvalitu. Pri brehu vodného zdroja Šamorín sa nachádza plavebná dráha, na ktorej je zabezpečené trvalé bagrovanie infiltračnej zóny.

Pokiaľ bude zabezpečená starostlivosť o blízku zdrž aj plavebnú komoru, kvalita vody bude trvalo udržateľná a ľuďom bude možné dodávanie vody aj bez jej úprav. Budaj dodal, že po natiahnutí potrubia by zdroj dokázal zásobovať vodou celé východné Slovensko. Celkovo by tak mohol poskytovať pitnú vodu pre 2,5 miliónov ľudí.

Ochrana bola rozdelená do troch pásiem

Vyhlášku zverejnil Okresný úrad Bratislava na úradnej tabuli. Envirorezort mu pritom poskytoval konzultácie a usmernenia. Ochrana vodného zdroja Šamorín bola rozdelená do troch pásiem. V 1. stupni je zakázaná prakticky akákoľvek činnosť, ktorá nesúvisí s prevádzkou vodného zdroja. Územie je oplotené a zabezpečené.

Ochranné pásmo 2. stupňa s rozlohou 7,9 štvorcových kilometrov zasahuje podstatnou časťou do katastrálneho územia obce Hamuliakovo. Zakázané je tu vykonávať činnosti, ktoré by mohli znečistiť vodárenský zdroj. V ochrannom pásme 3. stupňa s rozlohou 15,3 kilometrov štvorcových sú všeobecné obmedzenia, ktoré vyplývajú z platnej legislatívy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena TrančíkováJán Budaj
Firmy a inštitúcie BVS Bratislavská vodárenská spoločnosťMŽP Ministerstvo životného prostredia SR