Nemám pred vami žiadny rešpekt, povedal Fico novinárom a chce využiť všetky prostriedky na boj s médiami

Robert Fico
Predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

BRATISLAVA 21. marca (WebNoviny.sk) – Médiá spustili otvorenú vojnu a strana Smer-SD na čele s Robertom Ficom zdvíha hodenú rukavicu a využije všetky prostriedky na boj s médiami, kým nezačnú pracovať, ako majú. Povedal to na dnešnej tlačovej besede Fico s tým, že médiá neuvádzajú pravdu.

Otvorená vojna proti Smeru-SD

„Nemám pred vami žiadny rešpekt, vôbec sa vás nebojím. Včera sme od médií očakávali, že pri tak podstatných veciach budú korektné. Žiaľ, opäť ste nás nesklamali a len ste potvrdili, že vo vašom záujme nie je hľadanie pravdy. Lebo vy pravdu máte, tú svoju vlastnú a inú pravdu neberiete,“ vyhlásil Fico.

„Definitívne nám došla trpezlivosť. Spustili ste otvorenú vojnu proti Smeru-SD a my hodenú rukavicu zdvíhame zo zeme. Využijeme všetky legálne aj legitímne prostriedky na boj s médiami, až kým sa situácia nevráti do normálu,“ povedal Fico s tým, že média majú začať opäť nezávisle informovať a majú prestať robiť politiku a „pokúšať sa o pád tejto vlády“.

„Toto nie je vaša úloha,“ adresoval novinárom. Fico zároveň priblížil, že sa bude sústrediť na novelizáciu tlačového zákona. „Absurdity uverejňujete na dennej báze a fyzické a právnické osoby musia mať právo na odpoveď,“ uviedol a dodal, že rovnako je za návrh, aby sa zaviedla zodpovednosť vydavateľov za komentáre pod uverejnenými článkami.

Oficiálnu odpoveď považujú za nedostatočnú

Fico v stredu na tlačovej besede uviedol, že slovenská prokuratúra potvrdila, že telefonát Fica s Antoninom V., ktorý je v súčasnosti obvinený z drogovej trestnej činnosti v Taliansku, neexistuje.

„Predložil som dôkaz, že žiadny telefonát medzi mnou a pánom Vadalom nebol,“ uviedol. Médiá podľa neho považujú oficiálnu odpoveď za nedostatočnú, pričom ju sprostredkovala špeciálna prokuratúra od talianskych orgánov.

Zároveň je podľa neho nehoráznosť, keď niektoré médiá v stredu uviedli, že prokurátor Juraj Novocký, ktorého odpoveď v stredu Fico citoval, poskytol túto odpoveď, lebo sá vraj uchádza o funkciu európskeho prokurátora.

„Je nehorázne spájať s tým jeho kandidatúru,“ povedal Fico. „Spochybňujete prokurátora, ktorý v samotnom prípade zavraždeného novinára odviedol kus dobrej roboty,“ povedal. Fico vyzval novinárov, že ak majú nejaké dôkazy, nech ich predložia. „Ak niečo máte, tak to dajte von. Odviedol som všetku prácu za vás. Vám sa hodí, že sa šíri nejaká informácia o mojom telefonáte. Nevymýšľajte si jednu hovadinu za druhou,“ povedal.

Požiadanie na tlačovke neplatí

Reakcie Fica považuje člen Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) a Tlačovo-digitálnej rady SR Pavol Múdry minimálne za nedôstojné pre politika.

„Vyhrážať sa novinárom je skôr totalitná a nie demokratická praktika,“ povedal Múdry. Pýtal sa tiež, že kam smeruje krajina, ak Fico otvorene adresuje vyhrážky médiám. „On je predseda strany a nie predseda vlády a keď chce krajinu riadiť iným spôsobom, tak by to mal povedať,“ uviedol.

Múdry zároveň dodal, že ak Fico chce, aby sa mu novinári ospravedlnili, mal by uviesť konkrétne, kde urobili chybu. „Musí spomenúť konkrétne výroky a musí písomne požiadať redakciu podľa platného tlačového zákona. Požiadanie na tlačovke neplatí,“ povedal a podotkol, že ak Fico žiada ospravedlnenie, musí dokázať, že uverejnené výroky sú nepravdivé. Tak je postavený zákon. Múdry sa zároveň pýta novinárov, na čo na takéto tlačové besedy vôbec chodia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD