Nemeckí kresťanskí demokrati chcú mať v ústave štátnu hymnu

Nemecko
Foto: SITA/AP

Karlsruhe 15. decembra (WebNoviny.sk) – Nemecká štátna hymna, ktorou Nemci oslavujú svoju „otčinu“ na melódiu Josepha Haydna, by mala byť zapracovaná do zákona ako súčasť ústavy krajiny. Požaduje to Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) kancelárky Angely Merkelovej, informovala dnes agentúra DPA.

Výzva, ktorú vo forme uznesenia predniesla strana na svojom zjazde, prichádza v čase, keď Nemci pociťujú čoraz väčšiu hrdosť na svoj národ ako vedúcu silu Európskej únie.

Podoba hymny „Lied der Deutschen“ (Pieseň Nemcov) bola stanovená až v roku 1991 zmluvou medzi vtedajším prezidentom Richardom von Weizsäckerom a kancelárom Helmutom Kohlom. Mládežnícke krídlo CDU vyzvalo, aby bol hymne udelený rovnaký legislatívny štatút, aký má i nemecká štátna vlajka, a to tým, že bude spomenutá v článku č. 22 ústavy.

Osemveršový text hymny velebí „jednotu, zákony a slobodu nemeckej vlasti“. Verš „Nemecko, Nemecko nadovšetko“ sa však v súčasnosti nespieva a u väčšiny Nemcov spôsobuje hlboké rozpaky, keďže zdanlivo uráža ostatné národy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CDU Kresťanskodemokratická únia Nemecka