Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemecko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Thinkstock.
20. novembra 2017 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Nemeckí podnikatelia sú proti plánom Ficovej vlády zvýšiť príplatky za prácu v noci a cez víkend

BRATISLAVA 20. novembra (WebNoviny.sk) – Nemeckí podnikatelia pôsobiaci na Slovensku bijú na poplach. Nepáčia sa im plány slovenskej vlády v otázke zvyšovania minimálnych príplatkov za prácu v noci a počas víkend.

„Dramatické zvyšovanie týchto príplatkov ohrozí Slovensko ako priemyselnú lokalitu. Hrozí tak, že jedna z najsilnejších výhod Slovenska – flexibilné a z hľadiska nákladov relatívne výhodné zavádzanie nočných a víkendových zmien – sa naraz stratí,“ uviedla Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora (SNOPK).

Novela Zákonníka práce

Návrh novely Zákonníka práce je od 10. novembra v legislatívnom konaní v parlamente. Plánuje sa v ňom zvýšenie zákonných minimálnych príplatkov za prácu v noci, zo súčasných 20 % na 50 % minimálnej mzdy. Zvýšiť sa majú aj príplatky za prácu počas sviatkov, a to z 50 % na 100 % priemernej mzdy. Za prácu počas víkendov sa má zaviesť nový príplatok k hodinovej mzde vo výške 100 % minimálnej mzdy.

„Napriek nedostatku kvalifikovaných pracovníkov a silnému zvyšovaniu miezd bolo Slovensko doposiaľ stále ešte atraktívnou priemyselnou lokalitou. Pre zvýšenie príplatkov teraz hrozí, že trend sa začne obracať,“ zdôraznil konateľ SNOPK Guido Glania.

Presun investícii do iných krajín

Podľa neho hrozí trend presúvania investícií do iných krajín. Vedľajším efektom by mohla byť aj masívna automatizácia, čo by mohlo zasiahnuť práve zamestnávanie ľudí s nízkou kvalifikáciou.

SNOPK vyzvala, aby zákon nestanovil zvyšovanie minimálnych príplatkov. „Vzhľadom na nedostatok kvalifikovaných pracovníkov k ich primeranému zvyšovaniu i tak dôjde,“ uzavrel Glania.

Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora bola založená v roku 2005 v Bratislave a predstavuje fórum pre slovenské a nemecké firmy.

Komora zastupuje záujmy svojich 440 členov, ktorí na Slovensku zamestnávajú 113 tisíc pracovníkov a dosahujú obrat vo výške 26 miliárd eur. SNOPK patrí k celosvetovej sieti nemeckých zahraničných obchodných komôr.

Odporúčané články

Príplatky za prácu v noci a cez sviatok sa majú zvýšiť Jaguar Land Rover ponúka polovičné platy oproti sľubom, tvrdí hnutie Sme rodina

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...