Neohláseným raketovým testom Severnej Kórey je koniec, krajina uzatvára aj jadrový program

Severná Kórea; KĽDR; Kim Čong un
Severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: twitter.com

TOKIO 11. mája (WebNoviny.sk) – Severná Kórea oznámila Medzinárodnej organizácii pre civilné letectvo (ICAO), že už nebude uskutočňovať neohlásené raketové testy ani odpaľovať ďalšie medzikontinentálne balistické rakety.

Dôvodom je ukončenie jej jadrového zbrojného programu, pretože je už kompletný a žiadne ďalšie testy tak už nie sú potrebné. Severokórejskí predstavitelia sa k tomu zaviazali na stretnutí so zástupcami ICAO tento týždeň v Pchjongjangu, vyplýva zo stanoviska organizácie zverejneného v piatok.

Podľa týchto údajov sa Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) snaží o obnovenie zastavených leteckých služieb a chce otvoriť nové trasy pre prelety cez svoj vzdušný priestor. Údajne má tiež záujem o schválenie letovej trasy cez juhokórejský vzdušný priestor, hoci podrobnosti ICAO v stanovisku neuviedla.

Sľub Severnej Kórey by mohol umožniť lietadlám lietať cez jej vzdušný priestor a ušetriť tak zahraničným aerolinkám čas aj peniaze na palivo. Doteraz sa lietadlá nevypočítateľnej krajine pre obavy z neohlásených raketových testov vyhýbali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-un