Nepál ochromil opozičný štrajk, strany chcú novú ústavu

Nepál ochromil opozičný štrajk
Začiatok trojdňového štrajku sprevádzajú násilné strety medzi demonštrantami a políciou v hlavnom meste Káthmandu, kde sú rovnako ako v iných častiach krajiny zatvorené školy a obchody. Foto: SITA/ AP

KÁTHMANDU 7. apríla (WEBNOVINY) – Život v celom Nepále v utorok ochromil generálny štrajk vyhlásený zväzom 30 opozičných strán, ktoré požadujú prijatie novej ústavy prostredníctvom národného konsenzu. Vládna koalícia na čele s komunistami chce namiesto toho nechať návrh schváliť v parlamente, ktorý nesie názov Ústavodarné zhromaždenie, pričom rokovania s opozíciou zlyhali.

Obrazom: Nepál ochromil opozičný štrajk

Začiatok trojdňového štrajku sprevádzajú násilné strety medzi demonštrantami a políciou v hlavnom meste Káthmandu, kde sú rovnako ako v iných častiach krajiny zatvorené školy a obchody. Demonštranti v uliciach podpaľujú vozidlá a blokujú cesty, ktoré umožňujú používať iba pohotovostným zložkám. Poriadkové sily proti výtržníkom použili slzotvorný plyn, na čo druhá strana odpovedala ohadzovaním kameňmi.

Pre nepálsku opozíciu sú generálne štrajky bežnou taktikou a takisto bežné sú aj útoky demonštrantov na obchodníkov alebo vodičov, ktorí sa do akcie odmietajú zapojiť. Snahy o prijatie novej ústavy v himalájskej krajine siahajú do roku 2008, keď bolo vytvorené Ústavodarné zhromaždenie ako dočasný parlament v rámci prechodu od monarchie k republikovému zriadeniu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom