Nešikovná bankomatová mafia, pri lúpeži si spálila lup

Bankomat
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Horlivosť sa nevypláca, zistila to aj bankomatová mafia, ktorá sa až príliš dobre pripravila na to, aby sa k peniazom dostala.

„Raz to doviedli do takej dokonalosti, že si zabezpečili supervýkonný autogén – rozpaľovacie zariadenie, ktorým vo veľmi rýchlom čase otvorili bankomat, ale zároveň spálili všetko, čo bolo vnútri,“ uviedol prokurátor úradu špeciálneho určenia Generálnej prokuratúry SR Jozef Kandera.

Skupina pritom mávala aj iné vybavenie, napríklad energocentrály, aby priamo na poli vedeli zapojiť nástroje, ktorými bankomaty otvárali. Na túto odnož bankomatovej mafie, ktorá sa špecializovala na vytrhávanie bankomatov reťazou alebo lanom a autom, resp. odpílením, podali obžalobu na konci októbra.

„Na päť osôb pre desať skutkov. Deviatich sa mali dopustiť ako členovia organizovanej skupiny formou vykrádania automatov a finančných prostriedkov, ktoré sa tam nachádzali,“ vysvetlil šéf úradu špeciálneho určenia GP Peter Šufliarsky.

Jeden z nich je stíhaný aj pre neoprávnené disponovanie so strelivom, zbraňou a hromadne účinnou strelnou zbraňou. Prokurátor navrhol obžalovať Jána G., Martina K., Martina K, Petra T. a Mareka D. V tomto konaní im pripisujú deväť krádeží bankomatov po celom Slovensku (dve boli aj v bratislavských obchodných centrách).

Hrozí im trest od 10 do 15 rokov, organizátorovi 15 až 20 rokov. Použitie zbraní pri „akciách“ sa im nepodarilo dokázať, stíhaní sú väzobne. Dvaja sú na úteku. Pripisujú im škodu viac ako 590-tisíc eur, ale v tom sú aj pokusy. Reálne ukradli vyše 280-tisíc eur a poškodili zariadenia za 50-tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Šufliarsky