Nespokojní farmári opustia po proteste Bratislavu, ich memorandum podporila len opozícia

Nespokojní farmári
Sprava: Líder hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič, členka hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Veronika Remišová, členka strany SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a organizátor farmárov Patrik Magdoško (druhý zľava) pri okrúhlom stole politických strán zástupcov všetkých parlamentných, ale aj mimoparlamentných politických strán a nezaradených poslancov. Bratislava, 22. jún 2018. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 22. júna, 19:34

BRATISLAVA 22. júna (WebNoviny.sk) – Farmári protestujúci v Bratislave predstavili svoje Memorandum o reforme poľnohospodárstva. Dokument, ktorý obsahuje štyri kľúčové body, podpísali v piatok všetky opozičné strany, okrem ĽSNS, ako aj najväčšie mimoparlamentné strany.

Memorandum požaduje vyšetriť trestné činy v agrosektore prostredníctvom zriadenia tzv. poľnohospodárskej kobry, riešiť problémy s pôdou a Pôdohospodárskou platobnou agentúrou. Zároveň žiada účasť malých farmárov na tvorbe legislatívy o pôdohospodárstve a rozvoji vidieka.

Nespokojní farmári tak po spoločnom rokovaní skonštatovali, že dosiahli, čo chceli a po pochode Za slušné Slovensko v piatok večer opustia Bratislavu. Informoval o tom po spoločnom rokovaní s politikmi predstaviteľ Iniciatívy poľnohospodárov Patrik Magdoško.

Stav v slovenskom poľnohospodárstve je podľa protestujúcich farmárov vážny, preto spísali memorandum. „S veľkým znepokojením poľnohospodári, predovšetkým tí malí a strední, konštatujú, že nelichotivý stav, v akom sa momentálne rezort pôdohospodárstva nachádza, je neudržateľný. Trváme na tom, aby nastali v agrorezorte zásadné zmeny, ktoré povedú k diverzifikácii a nárastu produkcie kvalitných domácich potravín. Momentálny stav hodnotíme ako ohrozenie potravinovej bezpečnosti SR, čoho dôkazom je neustále sa znižujúci podiel slovenských výrobkov na trhu a prudký nárast dovozových potravín,“ vyhlásil na začiatku piatkového rokovania s politikmi Magdoško.

Farmárom vyjadrili podporu

Najväčšie opozičné a mimoparlamentné strany, ktoré sa v piatok zúčastnili na rokovaní s farmármi, memorandum podpísali a farmárom vyjadrili podporu.

„Za to, čo ste spísali v memorande, vás chceme pochváliť. Od vzniku samostatnosti žiadni iní farmári doteraz niečo podobné nespísali. Táto koncepcia pomenúva presne, čo treba v našom poľnohospodárstve napraviť tak, aby sa naši farmári cítili ako rovnocenní a uznávaní v Európe. My tento dokument ako strana OĽaNO oceňujeme a podpíšeme sa pod neho,“ povedal na rokovaní s farmármi predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič.

Na stretnutie a rokovanie o memorande v Bratislave farmári pozvali najväčšie parlamentné aj mimoparlamentné politické strany okrem ĽSNS. Predstavitelia koalície sa na rokovaní napokon nezúčastnili, no strana Most-Híd zaslala svoje stanovisko k memorandu.

„Pozorne vnímame problémy, ktoré vyplávali na povrch, týkajúce sa farmárov predovšetkým na východe Slovenska. Ich požiadavky na dodržiavanie súčasnej platnej legislatívy sú plne oprávnené a zlyhania orgánov je potrebné dôsledne prešetriť, aby sa viac neopakovali. Legislatívne zmeny v tejto oblasti však nie je správne prijímať v skrátenom legislatívnom konaní bez širšej odbornej diskusie, do ktorej by nevyhnutne mali byť zapojení všetci aktéri,“ vyhlásil podpredseda Mosta-Híd a predseda výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Peter Antal.

Požiadavky memoranda

Farmári v memorande požadovali splnenie ich požiadaviek v rôznom termíne, no väčšina ich požiadaviek má byť splnená ihneď alebo do 30. septembra 2018. Počas nasledujúcich mesiacov budú farmári podľa Magdoška čakať na pripomienky od zúčastnených strán.

K niektorým bodom mali politici výhrady aj na spoločnom stretnutí, no dokument podpísali a farmárom vyslovili podporu. Podľa Magdoška by mal byť výsledný dokument predložený do parlamentu poslancami ako kolektívny návrh na jeseň tohto roka.

„Ak nebude schválený, sme tu zas,“ povedal Magdoško. Zároveň dodal, že farmári dosiahli spísaním memoranda a jeho odobrením opozičnými a mimoparlamentnými politikmi svoj cieľ a dnes večer po pochode Za slušné Slovensko opustia s traktormi Bratislavu.

SaS podporuje farmárov

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyjadrila podporu farmárom z celého Slovenska, ktorí všade riešia rovnaké problémy. Subvenčné podvody, nezákonné obdhospodarovanie pôdy, násilnosti a vydierania páchané pri presadzovaní nezákonných praktík obhospodarovania cudzích parciel bez právneho titulu, to všetko sa podľa SaS deje za výdatnej pomoci všetkých orgánov činných v trestnom konaní za pomoci Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

„Keď sa vláda otriasala v základoch a všetci sa báli o svoje stoličky, premiér Pellegrini vyzval ministerku Matečnú, aby do konca mája predložila zoznam všetkých pridelených dotácií. Dnes je 22. júna a tento zoznam neexistuje. A to ho nechcem vidieť len ja, to ho chcú vidieť všetci farmári, všetci občania tejto republiky,“ povedala v piatok tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

Vyslovila ľútosť nad tým, že Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv nepodporila súčasný protest. SaS chce veriť, že deklarácia premiéra o zriadení špeciálneho vyšetrovacieho tímu na vyšetrovanie káuz nebude len ďalším manévrom na oddialenie riešenia problémov.

Smer neeviduje požiadavku na stretnutie

Strana SMER – sociálna demokracia vo svojom stanovisku uviedla, že neeviduje zo strany farmárov žiadnu oficiálnu požiadavku na stretnutie, ktorého výsledkom mal byť podpis memoranda.

„Mrzí nás, že sa v médiách objavila zavádzajúca informácia o neúčasti (vraj pozvaných) zástupcov strany Smer – SD na „okrúhlom stole“ s farmármi a následnom nepodpísaní memoranda. Radi by sme sa voči takýmto informáciám ohradili,“ zareagoval vedúci tlačového oddelenia Smeru – SD Ján Mažgút.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJarmila HalgašováPatrik MagdoškoPeter Antal