Nezamestnanosť na Slovensku bude klesať pomalšie, analytici upozornili aj na spomaľovanie ekonomiky

nezamestnanosť
Foto: ilustračné, Getty images

Miera nezamestnanosti na Slovensku bude klesať, avšak už pomalším tempom ako vlani. Pre agentúru SITA to uviedla analytička Poštovej banky Lucia Dovalová. Upozornila pritom na „isté pribrzdenie nemeckej ekonomiky a limity nášho hospodárstva dané nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov“.

V najbližších mesiacoch však podľa nej bude na mieru nezamestnanosti pozitívne vplývať obdobie sezónnych prác. „Miera nezamestnanosti u nás dosahuje rekordne nízku úroveň, čiže ďalší pokles bude limitovaný aj tvorbou nových pracovných miest a vyššou mierou automatizácie výroby,“ upozornila.

Vývoj miery nezamestnanosti v tomto roku bude podľa analytičky závisieť hlavne od toho, ako sa bude dariť európskej ekonomike a našim hlavným obchodným partnerom.

Sezónne faktory

Júnový nárast miery nezamestnanosti o 0,09 percentuálneho bodu na 4,97 % bol podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka pravdepodobne len krátkodobý.

„Najbližšie by sa mohol zopakovať až v septembri, keď sa na úradoch práce budú registrovať absolventi stredných škôl, ktorí nebudú pokračovať v ďalšom štúdiu,“ povedal.

Spomaľujúca sa ekonomika bude podľa neho síce generovať čoraz menej pracovných miest a postupne schladzovať aj domáci trh práce, avšak výraznejší nárast nezamestnanosti stále neočakáva. „Počas letných mesiacov by preto mali bezpečne prevažovať sezónne faktory, ktoré počas leta tlačia nezamestnanosť skôr nadol,“ tvrdí.

Viac na západe

Nové pracovné miesta by mali podľa Koršňáka aj v nasledujúcich mesiacoch pribúdať najmä na západe krajiny, kde je už zásoba vhodnej pracovnej sily vyčerpaná. „V ekonomicky slabších regiónoch Slovenska sa, naopak, nedá vylúčiť, že by sme tu na prelome rokov mohli pozorovať i (dočasný) nárast miery nezamestnanosti nad rámec tradičnej sezóny,“ upozornil.

Ešte viac by sa tak podľa neho mohla zvýrazniť heterogenita pracovného trhu na Slovensku, kde v zásade fungujú dva paralelné trhy, jeden na západe a severozápade a druhý na juhu stredného Slovenska a na východe.

„V dôsledku nízkej mobility časti pracovnej sily tak budú viacerí zamestnávatelia na západnom Slovensku stále odkázaní na dovoz pracovnej sily zo zahraničia alebo (v horšom prípade) budú nútení prehodnotiť svoje plány ďalšej expanzie v tomto regióne,“ dodal analytik.

Ako pre agentúru SITA uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová, v júni tradične pribúdajú na trh práce absolventi vysokých škôl, ktorí mierne zvyšujú štatistiky nezamestnanosti.

„Po očistení o sezónny vývoj sa miera nezamestnanosti nezmenila a zostala stále nízka, na úrovni 5 %,“ uviedla. Predpokladá, že dobrý ekonomický vývoj na Slovensku ešte pretrvá aj v druhom polroku tohto roka a miera nezamestnanosti zostane na terajšej úrovni okolo 5 %.

Firmy hľadajú nových ľudí

Podľa analytika Tatra banky Juraja Valachyho bol júnový výsledok miery nezamestnanosti v súlade s očakávaniami. „V letných mesiacoch prichádzajú na trh absolventi škôl a tak sa miera nezamestnanosti na pár mesiacov zvýši,“ upozornil. Napriek tomu, že ekonomika rastie o niečo pomalšie ako v roku 2018, firmy podľa neho stále naberajú a hľadajú nových ľudí.

„Aktuálne ku koncu júna bolo nahlásených rekordne veľa voľných pracovných miest – vyše 93 tisíc. Od konca roku 2018 sa tak počet nahlásených voľných miest zvýšil o vyše 19 tisíc,“ povedal.

Očakáva, že výkon slovenského priemyslu a aj ekonomiky nebude počas tohto roka klesať, a preto predpokladá ďalší, hoci len mierny pokles miery nezamestnanosti. „V ďalších mesiacoch by sa mala držať blízko pod piatimi percentami,“ dodal.

Mierny nárast počtu ľudí bez práce

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku ku koncu júna tohto roka oproti máju vzrástla o 0,09 percentuálneho bodu na 4,97 %. Medziročne bola miera nezamestnanosti v šiestom mesiaci tohto roka nižšia o 0,46 percentuálneho bodu.

Na piatkovej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. Úrady práce evidovali na konci júna 136 626 disponibilných uchádzačov o zamestnanie.

V porovnaní s májom ide o nárast o 2 502 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 13 101 osôb.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj ValachyĽubomír KoršňákLucia DovalováMária ValachyováMarián Valentovič
Firmy a inštitúcie Poštová bankaSlovenská sporiteľňaTatra bankaUniCredit Bank