Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Protestná jazda taxikárov
Protestná jazda taxikárov proti neriešeniu problémov, ktorú zorganizovalo Občianske združenie taxikárov z Bratislavy. Foto: SITA/Marián Peiger
17. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Niektorí taxikári v Bratislave ryžujú na krátkych trasách

BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) – Nedostatočne označené vozidlo taxi služby, chýbajúce údaje o prepravných podmienkach či nevynulované taxametre a nevydávanie dokladov o zaplatení, to sú najčastejšie priestupky bratislavských taxikárov.

Vyplýva to z kontrol taxikárov, ktoré bratislavská radnica spustila začiatkom leta. Porušenie zistili pri každej tretej kontrole. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy, za posledné štyri týždne skontrolovali 126 taxikárov, pričom v 43 prípadoch zistili porušenie pravidiel a magistrát začal správne konanie. Za porušenie pravidiel taxikárom hrozí pokuta od 100 až do 15-tisíc eur, dodal Andrassy.

Skontrolovali 126 taxikárov

Bratislavský magistrát pri kontrolách navyše zistil, že taxikári si za pomerne krátke cesty účtujú privysoké cestovné. Na to už magistrát v minulosti upozorňovali aj niektorí turisti, ktorí Bratislavu navštívili. Podľa Andrassyho si taxikár napríklad za cestu z centra Bratislavy na letisko vypýtal 55 eur, pritom všeobecné jazdné by v tomto prípade malo byť približne 15 eur.

Drahá bola aj jedna z ciest zo železničnej na autobusovú stanicu, za ktorú si taxikár účtoval 35 eur, normálne by sa mal zákazník touto trasou odviezť najviac za 10 eur.

Radnica bude spolu s mestskou políciou, oblastnou organizáciou cestovného ruchu a Slovenskou obchodnou inšpekciou v kontrolách taxikárov pokračovať aj ďalej. „Neférové praktiky taxi služieb totiž znižujú dobrý obraz mesta, pozitívny pocit z návštevy Bratislavy nielen v očiach zahraničných, ale aj domácich turistov,“ vysvetlil Andrassy.

Protestná jazda taxikárov
Foto: SITA/Marián Peiger

Možno stanovia maximálne ceny za jazdné

Kontrolovať budú aj naďalej dodržiavanie zákona o cestnej premávky, podľa ktorého má taxikár cestujúceho odviezť do cieľa najkratšou trasou. Taxikári tiež musia mať vo vozidle tarifné podmienky a cestujúci musí mať výhľad na displej taxametra počas celej jazdy. Povinnosťou taxikárov je tiež vydávať potvrdenie o zaplatení cestovného.

„Odborné útvary mesta zvažujú prípravu záväzného nariadenia, ktoré stanoví napríklad maximálne ceny za jazdné alebo zabráni svojvoľnému vyberaniu poplatkov za batožinu,“ uzavrel Andrassy.

Taxikári nedávajú potvrdenie o zaplatení

Bratislavskí taxikári v mnohých prípadoch nevydávajú cestujúcim doklady o zaplatení. Zistila to v uplynulom týždni Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) pri kontrolách bratislavských taxikárov.

Podľa ústrednej riaditeľky SOI Nadeždy Machútovej z 18 kontrolovaných taxikárov až 12 nevydalo doklad o zaplatení v žiadnej forme. „To sú dve tretiny kontrolovaných taxikárov, takéto zistenie nás veľmi mrzí,“ uviedla v piatok na tlačovej besede ku kontrolám taxikárov Machútová s tým, že zistenia kontrol postúpia finančnej správe.

Protestná jazda taxikárov
Foto: SITA/Marián Peiger
.

Slovenská obchodná inšpekcia počas kontrol ešte zistila zopár ďalších porušení, niektorí taxikári si svojvoľné zaokrúhľovali ceny, jeden z nich si napríklad prihodil až jedno euro. Jeden kontrolovaný taxikár mal nesprávne nastavenú sadzbu pri nástupe i počas jazdy a v jednom prípade chýbal v taxíku cenník. Inšpektori pri kontrolách zaznamenali aj veľké rozdiely medzi cenami za jazdu po tej istej trase.

„Zaznamenali sme dvojnásobné až trojnásobné rozdiely v jazdnom na rovnakej trase,“ priblížila Machútová s tým, že toto však nie je porušenie zákona, kým nebude cena regulovaná. Nepochopiteľný pre ústrednú riaditeľku SOI je aj fakt, že ak si taxík objednáme cez telefón je lacnejší, ako keď si ho vezmeme priamo zo stanoviska. „V tomto sme asi raritou v Európe,“ zhodnotila Machútová.

Odporúčané články

Obrazom: Bratislava dala niektorým bilbordom omylom nálepku Bratislava určila presné miesta, kde je zakázané piť alkohol

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...