Nováčik začal sezónu víťazstvom, Poprad prestrieľal Skalicu

Pavel Kumstát
Zľava: Pavel Kumstát z HK 36 Skalica strieľa gó Michalovi Dzubinovi z MHC Martin,v strede Marek Uram z MHC Martin v zápase 39. kola hokejovej Slovnaft extraligy medzi HK 36 Skalica a MHC Mountfield Martin. Skalica, 30. december 2010. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Výsledky prvého kola slovenskej najvyššej hokejovej súťaže.

MHC Mountfield Martin – ŠHK 37 Piešťany 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Góly: 6. S. Saliji (Jánoš, V. Nemec), 31. J. Ručkay (Peško, Drgoň), 46. Haring

Vylúčení: 3:9 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolín – Rovenský, V. Snášel, 2150 divákov

Martin: Šúrek – A. Novotný, Beňa, Pukalovič, P. Slimák, Zukal, Perniš, Tupý, M. Danko – Markovič, Beran, Vartovník – T. Petruška, Horský, Fadrný – Jonák, M. Hollý, Mikušovič – Kentoš, Dírer, Hús

Piešťany: Tomek – Urban, Brňák, Drgoň, Filip, Cuník, A. Kolník, Bučka, A. Hruška – Stupka, Mertel, T. Melichárek – H. Ručkay, Otčenáš, J. Ručkay – Chylo, Peško, Haring – Jánoš, V. Nemec, S. Saliji

Róbert Pukalovič (tréner Martina): „Enormná snaha a bojovnosť všetkých hráčov napokon nestačila, lebo naše chyby súper využil. V prípravných zápasoch sme sa strelecky presadzovali, teraz sme sa v koncovke trápili. Možno aj preto, že prílišná zodpovednosť v prvom zápase pred domácim publikom zväzovala hráčom ruky. Stratili sme tri body, ale čo je horšie, prišli sme o obrancu Slimáka, ktorý má zranené koleno a na dlhší čas vypadne zo zostavy. Ďakujem divákom za výbornú kulisu a prosím ich o podporu a trpezlivosť v ďalších zápasoch.“

Milan Klement (tréner Piešťan): „Domáci mali lepší začiatok zápasu. Pomohol nám rýchly prvý gól, ktorý hráčov povzbudil. V druhej tretine sme mohli doplatiť na našu nedisciplinovanosť, mali sme veľa vylúčených. Našťastie sme oslabenia ustáli a naopak pridali druhý gól. V tretej tretine sme už kontrolovali zápas a premenili ho vo víťazstvo, dokonca na nulu.“

I. tretina

ŠHK 37 Piešťany

Zápas niesol v prvej tretine všetky atribúty začiatku sezóny. Na ľade bolo veľa nepresností a súhra oboch tímov ešte viazla.

Piešťanci si v úvode počkali, s čím vyjde martinská omladina, hrali dozadu a trpezlivo čakali na svoju šancu. Úvodnú príležitosť zahodil Mikušovič, na opačnej strane sa nepresadil Otčenáš.

V 7. min ideálne našiel Jánoš pred bránkou číhajúceho S. Salijiho a nováčik išiel do vedenia – 0:1. V 13. min zaujala ešte Vartovníkova strela spoza obrancu a Tomekov reflexný zákrok.

II. tretina

Na začiatku druhej tretiny hrali domáci dvakrát po sebe presilovku, snaha po vyrovnaní bola veľká, ale v koncovke chýbal pokoj i rozvaha. V polovici zápasu dali hostia lekciu domácim z efektivity. Akciu rozbehol bývalý hráč Martina Drgoň, Peško posunul puk na voľného J. Ručkaya, ktorý pohodlne do prázdnej bránky pridal gólovú poistku.

V 33. min sa skončili Melichárkove manévre v obrannom pásme Martina na betónoch brankára Šúreka. Martinským „kosačkám“ nevyšli ani ďalšie presilovky v závere druhej tretiny, lebo v nich absentovala rýchlejšia a presnejšia streľba a čo prešlo cez žltú hradbu tiel, skončilo sa u brankára Tomeka.

III. tretina

Hokejovejší Piešťanci mali v tretej tretine už zápas pod kontrolou, ale definitívne ho naklonili vo svoj prospech v 46. min, keď ďalšiu chybu domácej obrany pohotovo potrestal Haring – 0:3. Snahu Martinčanov o úspech potom naďalej hatil pozorný Tomek, a tak si nováčik z Piešťan zaknihoval svoje prvé víťazstvo v extralige.

HK 36 Skalica – HK Poprad 3:7 (0:0, 2:3, 1:4)

Góly: 28. T. Višňovský (Holovič), 33. Trška (Vyrúbalík, R. Školiak), 45. Kutálek (I. Jankovič, Šátek) – 21. R. Tomas (Klouda, D. Skokan), 27. J. Špelda (Koskinen), 29. M. Šterbák (R. Suchý, Klouda), 44. D. Skokan (Klouda, R. Suchý), 46. D. Kramár (J. Špelda, D. Buc), 47. Matúš Paločko (B. Rapáč, Gápa), 58. J. Špelda (D. Buc, Sabolič)

Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 1:0, rozhodovali: J. Konc – Brath, P. Šefčík, 1842 divákov

Skalica: A. Trenčan (47. Kotvan) – Vyrúbalík, P. Trška, L. Gabriš, L. Kozák, I. Jankovič, J. Barák, M. Srnec, Jaborník – Pálffy, R. Školiak, T. Višňovský – M. Bartánus, Holovič, M. Sloboda – Kutálek, Stieler, Šátek – J. Jurík, Klejna, Konečný

Poprad: Nikkilä – R. Suchý, M. Šterbák, Kovačevič, Pentikäinen, J. Špelda, D. Kramár, M. Kurali, Ľ. Malina – R. Tomas, Klouda, D. Skokan – D. Buc, S. Takáč, Sabolič – Macejka, Koskinen, Homa – Gápa, B. Rapáč, Matúš Paločko

Peter Oremus (tréner Skalice): „Poprad bol lepší vo všetkých herných činnostiach, bol agresívnejší a efektívnejšie premieňal šance. Takto to ďalej nemôže ísť. Z našej strany to bol totiž neseriózny a nezodpovedný výkon. S týmto prístupom naše ciele nenaplníme.“

Jozef Škrak (tréner Popradu): „Čakali sme skalický tlak od úvodu, preto sme boli opatrní. Eliminovali sme útočnú silu domácich. Hrali sme tímovo a zodpovedne, boli sme efektívni v zakončení. Z našej strany to bol tímový výkon.“

I. tretina

Skalica poprad

Úvod duelu 1. kola bol z oboch strán trochu opatrný.

Ako prví sa osmelili hosťujúci Popradčania a v 6. min sa im pri skrumáži podarilo dostať puk za Trenčanov chrbát, ešte predtým však rozhodca prerušil hru.

Na druhej strane sa prezentoval vynikajúcim zákrokom Nikkilä, ktorý zneškodnil pokus Šátka.

II. tretina

Výborne vyšiel Popradčanov vstup do druhej časti, keď už v 33. sekunde našiel Klouda voľného R. Tomasa a ten spomedzi kruhov otvoril skóre – 0:1.

V 26. min Nikkilä vychytal Baráka a o minútu neskôr „zahrmelo“ na druhej strane – J. Špelda od modrej prestrelil Trenčana. Skaličania sa dočkali o ďalšiu minútu, keď M. Sloboda našiel T. Višňovského a ten nedal popradskému brankárovi šancu – 1:2.

Ďalší gól Popradu na seba nenechal dlho čakať, tvrdý pokus R. Suchého vyrazil Trenčan pred M. Šterbáka a ten poslal hostí do dvojgólového vedenia. V 33. min Skalica opäť znížila, z pravej strany Nikkilä prestrelil obranca P. Trška.

Na presný zásah D. Skokana zo 44. min ešte odpovedal o 52 sekúnd neskôr v oslabení Kutálek, no góly „kamzíkov“ pridali D. Kramár v presilovke a vzápätí aj Matúš Paločko. Adama Trenčana v skalickej bránke nahradil Kotvan, ani ten si však neudržal čisté konto, keďže v 58. min J. Špelda bekhendom upravil na konečných 3:7.

HK Nitra – Dukla Trenčín 6:3 (0:1, 3:1, 3:1)

Góly: 28. R. Tománek (Stümpel, M. Kováčik), 29. T. Chrenko (Vosátko), 35. P. König (Kmeč), 51. Segľa (Hamrák, Mašlonka), 57. Hamrák (Jokila), 58. M. Segľa (Mašlonka) – 3. Fabuš (Bulík), 30. J. Gašparovič (O. Rusnák), 48. Tybor (Sojčík, Lelkeš)

Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – M. Valach, Zvrškovec, 2235 divákov

Nitra: Žigárdy – König, M. Bača, Vosátko, Ordzovenský, Rais, Trefný, Kuzma, Pupák – Jokila, T. Chrenko, Podstavek – R. Tománek, Stümpel, M. Kováčik – M. Segľa, Hamrák, Mašlonka – Hrnka, Bene, Kmeč

Trenčín: Hála – E. Bagin, Biro, Bombic, Imrich, Habšuda, E. Bednár, Ďurkech, T. Bokroš – Pardavý, O. Rusnák, Gašparovič – Tybor, Lelkeš, Sojčík – O. Mikula, M. Adamec, Filo – Fabuš, Bulík, Jakubek

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Prvých dvadsať minút bolo veľmi nervóznych z našej strany. Na nohy sme sa postavili po dvoch zlepených góloch v presilovke počas druhej tretiny. Až na niekoľko chýb v obrane sme dnes pôsobili aktívne. V závere zápasu sme strelili ďalšie dva góly a pre Duklu je to dnes až krutá prehra.“

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Spočiatku to bol opatrný hokej. Síce sme sa ujali vedenia, no súper to potom otočil vo svoj prospech. Aj v ďalšom priebehu nás trestal za chyby. Gratulujem Nitre k víťazstvu.“

I. tretina

Pred dobrou kulisou sa rýchlo ujali vedenia hostia. Počas hry štyroch proti štyrom využili nové posily Trenčanov nedôslednosť domácich obrancov a po Bulíkovej prihrávke sa nemýlil Fabuš – 0:1.

Domáci mali o pár minút na to ideálnu príležitosť vyrovnať, no 83 s trvajúcu presilovku piatich proti trom nevyužili.

V 6. min sa po Chrenkovej prihrávke dostal pred Hálu Podstavek, brankár hostí však jeho príležitosť zmaril. Domáci sa v prvej tretine snažili o vyrovnanie, ale pozorná obrana hostí ich do vyložených šancí nepúšťala.

II. tretina

Solídne tempo hry sa v druhej tretine ešte viac zvýšilo. Gašparovič a Tybor takmer súčasne oslabili svoje mužstvo a Nitra už druhou dlhšou presilovkou piatich proti trom nepohrdla.

V 28. min sa Tománek najskôr nepresadil, no po Stümpelovej strele už svoj druhý pokus namieril presne – 1:1.

V pokračujúcej presilovke domácich sa Nitra dostala prvýkrát v zápase do vedenia. Vosátko mal dostatok času na strelu a jeho pokus usmernil za Hálov chrbát Chrenko.

V polovici zápasu sa však začínalo odznova. Krátke nitrianske vedenie zrušil v 30. min Ondrej Rusnák, ktorý si medzi kruhmi položil brankára Žigárdyho a v páde upravil na 2:2.

Ten istý hráč mohol o štyri minúty na to pridať aj ďalší gól Dukly, lenže dobrú prihrávku Pardavého nezužitkoval. Nedáš – dostaneš potvrdil v 35. min obranca Nitry P. König. Strelecky aktívny zadák domácich od modrej prestrelil brankára hostí a vrátil Nitre vedenie.

Snahu hostí o vyrovnanie v tretej tretine naznačil Pardavý, no sám proti Žigárdymu zblízka neuspel. Hostia skórovali v 48. minúte, keď bol na trestnej lavici bývalý obranca Dukly Trefný.

V závere presilovky sa k puku dostal Tybor a vyrovnal na 3:3. Inkasovaný gól domácich naštartoval k väčšej snahe, ale po neúspešných pokusoch Tománka či Chrenka sa predsa len dočkali.

V 51. min Hamrák obišiel bránku a po jeho pokuse puk dorazil za Hálu nepokrytý Segľa – 4:3.

Neskôr mali hostia krátku presilovku o dvoch hráčov, no vlastným faulom sa o ňu pripravili. V 57. min skúsil šťastie strelou z ostrého uhla Hamrák a nachytal brankára Hálu – 5:3. Nekoncentrovaná obrana hostí inkasovala už o minútu aj ďalší gól. Segľa si položil brankára Hálu a pohodlne upravil na konečných 6:3.

HC’05 Banská Bystrica – MsHK DOXXbet Žilina 4:3 (2:1, 1:1, 0:1 – 1:0) po predĺžení

Góly: 1. K. Grman (Jabrocký), 12. Heizer (Kubka, Bambúch), 39. M. Hudec (tr. strieľanie), 64. M. Hudec (Grman, Ján Sýkora) – 14. M. Drevenák (Devečka), 28. Varga (Michal Važan, Troliga), 59. Varga (Krajči, Troliga)

Vylúčení: 6:6: na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – M. Korba, P. Korba, 778 divákov

Banská Bystrica: Dzubina – Kubka, Bambúch, Richter, K. Grman, Ketner, Styk, Predajniansky – Juraj Sýkora, M. Hudec, Ján Sýkora – Jabrocký, Češík, Hvila – Jankovič, Heizer, Lunter – Lamper, Zigo, Nemček

Žilina: Johanes – Devečka, Rúfus, Harant, Dlouhý, Sekáč, Brcko – Varga, Troliga, Michal Važan – Lažo, V. Škoda, Horanský – Krajči, Valášek, M. Drevenák

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Začali sme aktívne, úvodný gól nás nakopol, pridali sme aj ďalšie, ale potom sme z nepochopiteľných dôvodov prestali hrať a korčuľovať. Iniciatívu sme prenechali hosťom, ktorí to využili a vyrovnali výsledok. V tretej tretine sme ustáli vylúčenia súpera, boli sme lepší, ale škoda gólu po zbytočnej chybe za našou bránkou. Voľný hráč nám strelil pred bránkou vyrovnávajúci gól. Som spokojný s tým, že nám idú presilové hry. Tri body boli blízko, ale keďže Žilina podala húževnatý výkon, spokojní sme aj s dvoma.“

Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): „Myslím si, že diváci mohli byť s dnešným hokejom spokojní. Zápas bol z obidvoch strán dobrý. Musíme si však vo vlastnom tíme vyriešiť disciplínu. Pokiaľ budeme vylučovaní, ťažko môžeme vyhrať zápas, čo sa v Bystrici aj potvrdilo, keď sme prvý gól inkasovali v hre troch proti piatim a rozhodujúci štvrtý troch proti štyrom. Musím však mužstvo pochváliť, že sa za stanu 2:0 vzchopilo. Myslím si, že za ten výkon sme si bod zaslúžili.“

I. tretina

Bystrica zilina

Banskobystričania mali dobrý nástup do zápasu. Troliga s Devečkom darovali domácim presilovku o dvoch hráčov, ktorú využil v 53. sekunde Grman, keď poslal puk od modrej a Johanes kapituloval – 1:0.

Žilinčania následnú výhodu ´baranov´ o jedného hráča ustáli, ale do dobrej príležitosti sa dostali až v polovici prvej tretiny. Troliga najprv v presilovke neposlal pri pravej žrdi puk do odkrytej bránky a následne jeho dobrú strelu kryl brankár Dzubina.

Hokejisti spod Urpína sa viac tlačili do útoku a ich snaha bola korunovaná druhým gólom v dvanástej minúte, keď Kubka vystrelil od modrej, odrazený puk sa dostal pred bránku voľnému Heizerovi, ktorý ho dobre trafil vo vzduchu.

Z vedenia 2:0 sa tešili domáci iba necelé dve minúty. Hostia znížili po dlhej prihrávke Devečku z obrany na Drevenáka, ktorý z ľavej strany umiestnenou strelou prekonal gólmana HC 05 – 2:1. Banskobystričania potom súpera pritlačili, šance nevyužili Zigo, Ján Sýkora, či Grman, čo by ich mohlo mrzieť, keby Lažo v poslednej sekunde prvej časti hry využil svoje sólo, a nenamieril iba do žŕdky.

II. tretina

Aj do druhej tretiny nastúpili domáci s väčšou snahou skórovať. Veľkú možnosť mal Ján Sýkora v 25. min, dostal sa sám pred bránku, ale obranca súpera mu nedovolil zakončiť. Banskobystričania potom pritlačili hostí v presilovke, ale puk nedokázali poslať za chrbát Johanesa. Za nevyužité šance pykali v 28. minúte. Žilinským ´vlkom´ vyšiel brejk, Važan strieľal z ľavej strany, puk sa odrazil od mantinelu na pravú stranu k Vargovi, ktorý ho z mierneho uhla poslal do domácej bránky – 2:2.

Barani mohli kontrovať v 31. minúte po veľkej chybe Devečku, ale Ján Sýkora sám pred žilinským gólmanom opäť neuspel. Hosťom sa potom darila hra štyroch proti štyrom, keď Dlouhý mieril do žŕdky a od korčule Vargu puk takmer skončil za bránkovou čiarou presúvajúceho sa Dzubinu. Domáci priaznivci sa tešili až v závere druhej tretiny, keď v sólovom úniku fauloval Valášek M. Hudeca a nariadené trestné strieľanie útočník domácich premenil – 3:2.

Na začiatku tretej časti mohol Hvila posunúť domácich do dvojgólového vedenia, ale neposlal presnú prihrávku Jankovičovi stojacemu pred odkrytou bránkou. Žilinčania potom neuspeli ani v 65-sekundovej presilovke piatich proti trom. Gólových príležitostí bolo málo na oboch stranách, no napriek tomu sa v závere tretej tretiny naskytla šanca hosťom na vyrovnanie.

Najprv síce nevyužili presilovku, ale 119 sekúnd pred klaksónom sa ujala prihrávka Krajčiho spoza bránky a Varga zblízka poslal puk pod hornú žŕdku. V predĺžení ´barani´ využili presilovku štyroch proti trom, keď sa presadil v 64. minúte tvrdou strelou spoza kruhov M. Hudec.

HC Košice – HKm Zvolen 3:5 (1:0, 1:3, 1:2)

Góly: 16. P. Svitana (R. Jenčík, Marek Slovák), 24. P. Svitana (Pašek, Marcel Haščák), 56. Kolba (R. Jenčík, Marek Slovák) – 22. Hraško (Juraško, Brabenec), 32. L. Jurík (Brabenec, Podkonický), 34. L. Jurík (Michal Chovan, P. Zuzin), 42. Podkonický (L. Jurík, P. Zuzin), 46. P. Zuzin (Brabenec)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: Spilar na 5+DKZ za krošček, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Kalina, M. Smrek, 4690 divákov

Košice: Hylák – M. Šeda, Deyl, Kolba, Michal Novák, D. Brejčák, Martin Chovan, M. Takáč, M. Macejko – Richard Huna, Róbert Huna, Kuběna – R. Jenčík, Marek Slovák, Spilár – Pašek, Marcel Haščák, P. Svitana – Marcel Baláž, E. Piatak, Gmitter

Zvolen: Šimko – Juraško, Hraško, Mucha, Ťavoda, Výborný, Pokovič, Pichnarčík, Šiška – Puliš, Brabenec, Michal Chovan – P. Zuzin, L. Jurík, Podkonický – Ľ. Zuzin, Huňady, Síkela – Čanky, M. Jurík, Martin Ďaloga

Radim Rulík (tréner Košíc): „Dvakrát sme síce viedli, ale v II. tretine sme sa dopustili troch vylúčení v rade, počas ktorých Zvolen skóroval a otočil zápas. V tretej tretine sme sa už nedostali do zápasu. Stretnutie sme nezvládli, nehrali sme dobre, nezaslúžili sme si vyhrať.“

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Poučili sme sa z prípravného domáceho zápasu s Košicami, kde hostia dominovali. Nepúšťali sme súpera k voľnému prechodu cez stredné pásmo. V prvej tretine sme s tým mali problémy, ale od stavu 1:1 sme už lepšie bránili a vyrážali do rýchlych protiútokov. Z nich pramenili aj góly, ktoré dostali súpera do kolien. Ten potom nebol schopný vrátiť sa do hry a dostal sa aj do psychickej nevýhody.“

I. tretina

Zvolen - Košice

Od úvodu sa oba tímy sústredili na prehusťovanie stredného pásma. Pozorná defenzíva prakticky nedala príležitosť vyniknúť brankárom, ktorí mali minimum práce.

Až v 6. min. sa o prvý rozruch postaral Haščák, na druhej strane delovka Juríka tesne minula bránku Košíc. Neskôr sa neujala ani dobrá príležitosť Róberta Hunu.

Diváci síce videli rušný hokej, no už sa pomaličky zmierovali s tým, že v prvom dejstve gól neuvidia.

Prišla však 16. min., keď sa pred Šimkom ocitol úplne osamotený Svitana a pomedzi betóny pretlačil puk za jeho chrbát.

II. tretina

Druhá tretina už priniesla podstatne viac vzruchu a hlavne krásne góly. Hostia v 22. min. už po 20 sekundách Hraškom využili prvú presilovku v zápase a vyrovnali. O dve minúty však domáci Svitana strelil svoj druhý gól v zápase a Košice opäť viedli.

Presne v polovici stretnutia išiel na trestnú lavicu Kolba a keďže po deviatich sekundách dostal Spilár trest do konca zápasu, hostia hrali takmer dvojminútovú presilovku 5:3. Obetavá trojica Košičanov sa síce ubránila, no sotva čo Kolba vstúpil na ľad, domáci predsa len inkasovali po strele M. Juríka.

Zvolenčanom presilovky naozaj zachutili, lebo aj tretí gól padol počas ich početnej výhody. Opäť sa nekompromisne presadil L. Jurík a hostia sa ujali vedenia.

Zvolenčania však ukázali, že góly vedia strieľať i pri rovnovážnom stave. V tretej časti hry najprv Podkonický zblízka strelil štvrtý gól HKM a o štyri minúty neskôr po krásnej priamočiarej akcii P. Zuzin rutinérsky upokojil hosťujúce rady. Tie neznervóznil ani presilovkový gól Kolbu v 56. min.

Viac k osobe Antonín StavjaňaJán SýkoraMarcel HaščákMichal ChovanPeter OremusRichard HunaRóbert HunaVladimír Országh