O Prešovskom kraji budú rozhodovať prevažne smeráci

V obci Svinia nemajú veľký záujem o voľby
Volič počas volebného aktu v rámci 1. kola volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov - vyšších územných celkov (VÚC) v Prešovskom samosprávnom kraji. Regionálne voľby 2013 sú v poradí štvrtými voľbami od vzniku SR. Svinia, 9. november 2013. Foto: SITA/Viktor Zamborský

PREŠOV 10. novembra (WEBNOVINY) – Prešovský krajský parlament, ktorý má 62 poslaneckých mandátov, ovládne v novom volebnom období strana Smer-SD.

V sobotňajších voľbách do orgánov Prešovského samosprávneho kraja získala strana Smer-SD 35 mandátov. Nasleduje koalícia KDH – SDKÚ-DS – Most-Híd s 19 poslancami, v zastupiteľstve budú aj šiesti nezávislí poslanci a po jednom mandáte získala strana Nová väčina-Dohoda.

Viac o voľbách v Prešovskom samosprávnom kraji sa dozviete ———————————> TU.

V porovnaní so súčasným zložením zastupiteľstva pravica stratila. Parlament pracuje v zložení 26 poslancov za koalíciu Smer-SD – ĽS-HZDS, 25 poslancov má koalícia KDH – SDKÚ-DS, v krajskom parlamente je šesť nezávislých poslancov, dvaja poslanci kandidovali za koalíciu Slobodné fórum – Nová demokracia – Strana zelených – LIGA, občiansko-liberálna strana, a po jednom poslancovi majú strany Hnutie za demokraciu, Úsvit a Strana rómskej koalície. Počas volebného obdobia zomrel poslanec Milan Gaľa, člen SDKÚ-DS, ktorého nahradil Vladimír Jánošík (Smer-SD).

Volebná komisia zaregistrovala do orgánov Prešovského samosprávneho kraja na poslancov 458 kandidátov, z toho sa traja nominácie vzdali. V Prešovskom kraji žije približne 815-tisíc obyvateľov.

Prešovský samosprávny kraj
politická strana, koalícia alebo kandidát počet poslancov poradie
SMER-SD 35 1
KDH, MOST-HÍD, SDKÚ-DS 19 2
KDH, MOST-HÍD, SDKÚ-DS 6 3
NOVA 1 4
ÚSVIT 1 5

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom