Občianske združenia nesmú suplovať úlohy štátu, Dubačová reaguje na Slovenských brancov

Dubacova
Poslankyňa NR SR a členka výboru pre kultúru a médiá Viera Dubačová počas tlačovej besedy strany SPOLU. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 11. augusta (WebNoviny.sk) – Poslankyňa NR SR a členka mimoparlamentnej strany Spolu Viera Dubačová tvrdí, že občianske združenia nesmú suplovať úlohy štátu.

Reagovala tak na Ministerstvom vnútra SR schválené stanovy občianskeho združenia Naša Vlasť je Budúcnosť. Toto občianske združenie podľa informácií Denníka N organizačne zastrešuje aktivity Slovenských brancov.

Stanovy v rozpore so zákonom

Verejnosť sa pred niekoľkými dňami dozvedela, že Slovenskí branci používajú na zastrešenie svojich aktivít neziskovú organizáciu Naša Vlasť je Budúcnosť, ktorej stanovy sú v rozpore so zákonom. Naša Vlasť je Budúcnosť v nich píše, že sa bude venovať obrane štátnej hranice. Podala som interpeláciu ministerke vnútra Denise Sakovej, ktorá je priamo zodpovedná za rozhodnutia úradníkov ministerstva. Ministerka by podľa môjho názoru mala napraviť toto rozhodnutie. Spýtala som sa jej, či ministerstvo občianske združenie zastrešujúce aktivity brancov rozpustí. O jej odpovedi budem verejnosť informovať,“ napísala Dubačová v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa SPOLU – občianska demokracia Silvia Hudáčková.

Denník N ešte 1. augusta zverejnil článok Slovenskí branci majú krycie občianske združenie, štát mu povolil výchovu detí aj pomoc pri ochrane hraníc.

Riadne občianske združenie

článku sa píše, že samozvaná domobrana môže riaditeľov škôl i komunálnych politikov ľahko presvedčiť, že sú riadnym občianskym združením, ktoré bolo schválené úradníkmi ministerstva vnútra. Hlavný veliteľ polovojenskej skupiny Slovenskí branci Peter Švrček tvrdí, že zastupuje legálnu organizáciu, vie ukázať IČO, doložiť oficiálnu adresu, môže im hovoriť, že sú riadne zapísaní na ministerstve vnútra.

Naše štruktúry sú oficiálne podložené stanovami, ktoré boli schválené ministerstvom vnútra. Povoľujú všetku činnosť Slovenských brancov, ktorú vykonávame,“ rozprával Švrček vo videu. V zozname riadne registrovaných občianskych združení pritom Slovenskí branci nie sú. Nie sú ani firmou, ani žiadnou právnickou osobou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viera Dubačová
Firmy a inštitúcie SPOLU – občianska demokracia