Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pod Bratislavským hradom majú vyrásť sklené budovy
Vizualizácia novej mestskej štvrte Zuckermandel v miestach, kde kedysi ležala osada s tým istým názvom. Bratislava, 16. apríl 2014. Foto: SITA/J&T Real Estate
18. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Investor chce v Zuckermandli okresať počet budov

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Investor novej mestskej štvrte Zuckermandel, ktorá vyrastá v bratislavskom Podhradí, mení projekt. Pripravované zmeny sa týkajú severovýchodnej časti štvrte.

Investor tu navrhuje nahradiť pôvodne plánovanú administratívnu budovu, bytový dom pri Žižkovej ulici a dva vežové bytové domy pod hradným bralom iba dvoma objektmi, a to kompaktnejšou administratívnou budovou a komornejším bytovým domom. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka spoločnosti J&T Real Estate Katarína Krajňáková.

Administratívnu budovu a bytový dom investor plánuje prepojiť spoločným vnútroblokovým priestorom, ktorý bude so Žižkovou ulicou spojený pasážou i pešou uličkou so schodmi.

Obrazom: Pod Bratislavským hradom majú vyrásť sklené budovy

Verejnosť má na pripomienky niekoľko dní

„Stvárnenie priestoru medzi dvoma budovami je koncipované ako pokojný verejný priestor s prvkami drobnej architektúry, zelene a umiestnením artefaktov z nálezov archeologického prieskumu,“ vysvetlila Krajňáková s tým, že toto riešenie pripomína uličky a priestorové usporiadanie historického centra mesta. Investor v tejto časti plánuje aj fitnescentrum s možnosťou vonkajšej terasy i pešiu zónu s obchodmi smerujúcu na Žižkovu.

Navrhované zmeny sú v súčasnosti v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), zverejnené sú na enviroportáli a oznámenie je i na internetovej stránke hlavného mesta. Verejnosť má ešte niekoľko dní na pripomienkovanie navrhovaných zmien. Písomné stanovisko môžu do 22. decembra 2014 poslať na adresu Ministerstva životného prostredia SR, Odbor environmentálneho posudzovania, Nám. Ľudovíta Štúra 1, 812 35 Bratislava.

Novú mestskú štvrť Zuckermandel stavia v podhradí spoločnosť J&T Real Estate. S výstavbou začali v auguste tohto roku po tom, čo investor získal potrebné povolenia. V súčasnosti robotníci pracujú na betonáži základovej dosky a začínajú s výstavbou suterénov, priblížila aktuálne práce v Podhradí Krajňáková. Ešte pred výstavbou vykonávali v Podhradí výskum archeológovia.

Pod Bratislavským hradom majú vyrásť sklené budovy
Foto: SITA/J&T Real Estate

Stovky bytov pre stovky ľudí

Našli tu zvyšky zástavby z 18., 19. a z prvej polovice 20. storočia. Objavili napríklad základy meštianskych domov, kanalizačné žľaby, kamenné a tehlové dlažby či studne. Ako priblížila Krajňáková, archeologický prieskum už ukončili a v súčasnosti archeológovia spracúvajú záverečnú správu. „Hodnotnejšie prvky boli uložené do depozitu Mestského ústavu ochrany pamiatok a viaceré fragmenty budú neskôr v projekte Zuckermandel použité ako pripomienky historických reálií,“ uzavrela Krajňáková.

Spoločnosť J&T Real Estate plánuje v Podhradí postaviť takmer 190 bytov. Investor chce vybudovať moderný mestský bulvár, prepojiť zeleň hradného kopca s nábrežím Dunaja a vytvoriť atraktívne verejné priestory. Projekt počíta s uplatnením zelene, vybudovaním zelenej lávky ponad električkovú trať, vystavaním zelených striech a vybudovaním parkov. Podľa investora bude v projekte o 200 percent viac zelene oproti tomu, čo predpokladal územný plán.

Pod Bratislavským hradom majú vyrásť sklené budovy
Foto: SITA/J&T Real Estate

Odporúčané články

Obrazom: Kameňolom v Bratislave zápasí s toxickými látkami Obrazom: Nový primátor Bratislavy slávnostne prevzal úrad

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...