Október v Bratislave bude patriť seniorom

Dochodkyne dochodcovia
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Október v Bratislave bude i tento rok patriť seniorom, hlavné mesto pre nich pripravilo projekt SeniorFest.

Podujatie odštartuje 1. októbra, mesto pre seniorov pripravilo dvadsiatku spoločenských, kultúrnych i športových podujatí.

Bratislavský primátor Milan Ftáčnik počas mesiaca úcty k starším ocení aj štyroch Bratislavčanov, ktorí sa dlhodobo zapájajú do verejného či spoločenského života v meste i do dobrovoľníckych akcií. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.

SeniorFest oficiálne v utorok 1. októbra odštartuje akciou Deň zdravia. V priestoroch Primaciálneho paláca si budú môcť seniori nechať bezplatne vyšetriť krvný tlak, cholesterol či množstvo cukru v tele.

Bratislavskí seniori sa i tento rok budú môcť naučiť nové počítačové zručnosti v internetovej škole pre seniorov. Týždňové kurzy sa budú konať v priestoroch Mestskej knižnice v Bratislave. Skúsenosti a zručnosti starých rodičov a detí spoja tvorivé dielne, ktoré sa budú konať 9. októbra v Primaciálnom paláci. Žiaci umeleckých škôl a centier voľného času pre skôr narodených obyvateľov pripravili aj tento rok koncert Kytica pozdravov.

Október za Mesiac úcty k starším vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN pred 23 rokmi. „Slovenská metropola chce práve počas tohto symbolického mesiaca zvýrazniť postavenie i poslanie seniorov v živote mesta a druhý rok organizuje projekt SeniorFest,“ uviedol Andrassy.

Ako ďalej informoval, podľa štatistík je takmer štvrtina obyvateľov mesta v poproduktívnom veku, v Bratislave žije takmer 105-tisíc seniorov. Ich počet by sa mohol podľa demografického vývoja do roku 2025 aj zdvojnásobiť. „Preto je dnes úlohou samosprávy pripraviť koncepcie, ktoré prispejú k aktívnemu starnutiu, realizovať projekty, ktoré seniorov do života v meste vťahujú, nie vylučujú,“ priblížil Andrassy. Magistrát spoločne s Bratislavskou radou seniorovo vytvoril plán sociálnych služieb, ktorý monitoruje potreby seniorov v sociálnej, zdravotnej i celospoločenskej oblasti. Ako informoval Andrassy, mesto pracuje i na Stratégii aktívneho starnutia, ktorá ponúkne odpovede na otázky týkajúce sa možností zapájania seniorov do pracovného života i rozhodovania verejných inštitúcií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír AndrassyMilan Ftáčnik