Opozícia sa háda o kreslo podpredsedu parlamentu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament
Zástupcovia politických strán, ktoré získali mandáty do NR SR vo voľbách, sprava: Igor Matovič, Ján Figeľ, Pavol Hrušovský a Béla Bugár počas prípravy ustanovujúcej schôdze NR SR. Bratislava, 16. marec 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 16. marca (WEBNOVINY) – Piatkové stretnutie budúcich opozičných partnerov v národnej rade sa nieslo v búrlivej atmosfére.

Lídri budúcich opozičných strán nedospeli k spoločnej dohode, ktorá opozičná strana okrem KDH bude mať nárok na post podpredsedu parlamentu.

Debata na tému podpredsedu je búrlivá, ale verím, že všetci opoziční partneri si uvedomia, že ak sa nedokážeme dohodnúť, tak rozhodne strana Smer-SD, a to nebude dobré riešenie,“ povedala po stretnutí ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS). Zároveň dodala, že nie všetky strany pomenovali svojich kandidátov na podpredsedov.

Zhoda na podpredsedoch nie je

Jan figel
Foto: SITA/Marián Peiger

Predpokladám, že budúci týždeň to budeme vedieť uzavrieť, pretože dnes sme prvýkrát videli čísla a výbory, ktoré nám pridelila strana Smer, takže ešte si to musíme aj doma predebatovať, a predpokladám, že v priebehu budúceho týždňa sa tie veci dokážu dohodnúť,“ skonštatovala.

Žitňanská nechcela špecifikovať, o aké výbory má jej strana záujem.

Neexistuje zhoda na obsadení dvoch postov podpredsedu národnej rady,“ povedal v piatok po rokovaní parlamentných strán dosluhujúci predseda snemovne Pavol Hrušovský (KDH). Podľa neho všetci rešpektujú nárok KDH na jednu zo stoličiek, ale otvorená zostáva otázka, kto obsadí druhú.

Karty rozdáva Smer

Záujem o ňu má líder Mosta-Híd Béla Bugár aj Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča. Hrušovský dodal, že matovičovci svojim opozičným kolegom nepovedali, koho chcú na podpredsednícke miesto nominovať.

Zatiaľ okrem Obyčajných ľudí všetci ostatní boli pripravení aj personálne predstaviť ponuku, oni nie,“ poznamenal. Hrušovský neprezradil, či KDH preferuje Most-Híd alebo obyčajných a upozornil, že karty rozdáva predovšetkým Smer-SD.

KDH môže vysloviť a vyjadriť svoj názor, ale o všetkých rozhodnutiach v parlamente bude rozhodovať jedna vládna strana Smer-SD,“ podčiarkol. Hrušovský aj predseda KDH Ján Figeľ chcú preto počuť, koho matovičovci navrhujú.

Podľa Matoviča je to od Bugára zrada

Sulik and miskov
Foto: SITA/Marián Peiger
Bela bugar
Foto: SITA/Marián Peiger

Nárok obyčajných na podpredsednícku stoličku vyplýva zo skutočnosti, že sú spoločne s KDH druhým najsilnejším poslaneckým klubom, podporuje ich aj SaS.

Podľa Bugára podpredseda parlamentu by mal byť človek schopný zastupovať celú opozíciu. Ako uviedol, rokujú o všetkých postoch, a „dá sa to vykompenzovať (…) sú tam posty predsedov výborov aj kontrolných výborov a posty podpredsedov“.

Dohodli sme sa, že sa dohodneme nabudúce,“ zhrnul výsledky stretnutia predseda hnutia Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič. Poznamenal, že sa nezhovárali o konkrétnych menách, ale o princípe.

Miesto podpredsedu matovičovci chcú, pretože to podľa nich vyplýva z tradície a skutočnosti, že obyčajní majú v parlamente spoločne s kresťanskými demokratmi druhý najsilnejší poslanecký klub.

Matovič rovnako ako Žitňanská neprezradil, o aké výbory bude mať jeho zoskupenie záujem. „Dnes máme prvý klub, tam si to rozoberieme. My sme predstavu ešte nehovorili, chceme si to najskôr prebrať v klube, nebudem to špecifikovať.

Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič si kroky Bugárovcov vysvetľuje ako spoluprácu so Smerom-SD a zradu. „Uvidíme, či chcú naozaj seriózne spolupracovať, alebo začínať nejakým podrazom. (…) V podstate sa ukázalo, že je to človek, ktorý je schopný bratovi pichnúť dýku od chrbta,“ povedal o Bugárovi.

Matovič pozná meno človeka zo svojho klubu, ktorého by chcel vidieť vo vedení parlamentu, prezradiť ho však ešte nechce.

Rozdelenie výborov

Opozícii podľa slov Hrušovského pripadne hospodársky výbor, výbor pre pôdohospodárstvo, zahraničie, ľudské práva a menšiny a k tomu päť kontrolných výborov – pre nezlučiteľnosť funkcií, pre kontrolu vojenského spravodajstva, SIS, pre kontrolu činnosti a kontrolu rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu. Zvyšných desať bude kontrolovať vládny Smer-SD.
Protest Gorila pred parlamentom
Foto: SITA/Marián Peiger

Parlamentné strany sa dnes zhodli aj na počtoch členov výborov, na tom, že pomery v nich budú kopírovať silu strán v pléne, aj na tom, že poslanecké grémium bude mať 11 členov.

Predsednícku stoličku v hospodárskom výbore si podľa Sulíka bude nárokovať SaS pre terajšieho ministra hospodárstva Juraja Miškova. Liberáli chcú mať aj miesto podpredsedu vo finančnom výbore a predsednícke miesto v jednom z kontrolných výborov.

V ktorom, Sulík povedať nechcel, nechá opozičných partnerov, aby si vybrali prv. Sám Sulík má záujem pracovať v pôdohospodárskom výbore.

Myslím, že je najvyšší čas, aby tam bol niekto s ekonomickým vzdelaním, nielen ľudia, ktorí majú blízko ku farmárom,“ vysvetlil.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárIgor MatovičJán FigeľLucia ŽitňanskáPavol Hrušovský
Firmy a inštitúcie Most-HídNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti