OSN by mala byť tvrdšia voči Sýrii, myslí si Francúzsko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sýria
Siesta po ostreľovaní sýrskymi vládnymi silami v meste Hamidíja v provincii Homs, 22. apríl 2012. Foto: SITA/AP

BEJRÚT 26. apríla (WEBNOVINY) – Francúzsko v stredu vyjadrilo názor, že Organizácia Spojených národov by mala uvažovať o vojenskej intervencii v Sýrii, ak medzinárodný mierový plán skrachuje.

Paríž to uviedol potom, ako napriek prítomnosti medzinárodných pozorovateľov a uzavretého prímeria sýrske jednotky pokračujú v potláčaní opozície.

Aktivisti informovali, že počet obetí na rozličných miestach Sýrie dosiahol v stredu po bombardovaní mesta Hamá 68 vrátane 16 detí.

Francúzsky minister zahraničia Alain Juppé v stredu povedal, že mierový plán OSN bol vážne narušený a upozornil na potrebu uvažovať o vojenskej akcii, ktorá by ukončila brutálny 13-mesačný útok režimu prezidenta Baššára al-Asada na disidentov.

Medzinárodný vyslanec pre Sýriu Kofi Annan vyzval na urýchlené vyslanie 300-členného tímu pozorovateľov do krajiny, na ktorom sa dohodli členovia Bezpečnostnej rady OSN.

Sýria nesplnila svoj sľub, stále zbrojí

Juppé v stredu zdôraznil, že režim v Damasku nerešpektuje záväzky, ktoré dal a pokračuje v potláčaní svojich oponentov. „Skupiny pozorovateľov sa nemôžu v krajine pohybovať, a to nemôže trvať donekonečna,“ povedal francúzsky šéf diplomacie po stretnutí členov sýrskej opozície v Paríži.

Sýria
Foto: SITA, AP Foto: SITA, AP

Juppé tiež povedal, že 5. máj, keď má Annan prezentovať ďalšiu správu o situácii v Sýrii, bude „momentom pravdy“. „Ak misia OSN nefunguje, nemôžeme pokračovať v akceptovaní krokov režimu, budeme musieť siahnuť k iným prostriedkom na zastavenie tragédie.“

Sýria nesplnila svoj sľub, že stiahne ťažké zbrane z populačných centier a miest. Podľa slov medzinárodného vyjednávača Kofiho Annana je situácia v Sýrii naďalej „neakceptovateľná“, preto vyzval tamojšie úrady, aby plne implementovali svoje záväzky a prestali porušovať šesťbodový mierový plán. Ako Annan uviedol, sýrske ozbrojené sily útočia na ľudí v oblastiach, kde sa predtým pozorovatelia stretli s civilistami.

Obzvlášť znepokojene sa vyjadril na margo utorkových správ z mesta Hamá, kam prišli vládni vojaci po odchode pozorovateľov, „strieľali z automatických zbraní a zabili značné množstvo ľudí. Toto je absolútne neakceptovateľné a hanebné,“ zdôraznil Annan, podľa ktorého prišli v stredu do mesta dvaja pozorovatelia.

Rada Európy chce pre krajinu zbrojné embargo

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) vo štvrtok vyzvalo Bezpečnostnú radu Organizácie Spojených národov (BR OSN), aby bezodkladne uvalila embargo na dodávky zbraní do Sýrie. Organizácia združujúca 47 európskych krajín tak urobila prostredníctvom rezolúcie, v ktorej zároveň odsudzuje sýrsky vládny režim čeliaci už vyše roka opozičnému povstaniu.

Sýria
Foto: SITA/AP

Požadované embargo by sa podľa nej malo vzťahovať na „všetky zbrane a podporný materiál“. Podobnú výzvu minulý týždeň BR OSN adresovala aj ministerka zahraničných vecí Spojených štátov Hillary Clintonová. Európska únia a Turecko pritom vývoz zbraní do Sýrie zakázali už dávnejšie.

Podľa rezolúcie PZ RE je režim prezidenta Baššára al-Asada „diktatúrou, ktorá utláča sýrsky ľud už celé desaťročia a nemá budúcnosť“. Sýrski opoziční aktivisti tvrdia, že protivládne nepokoje v krajine, ktoré vypukli v marci minulého roka a postupne prerástli do občianskej vojny, už majú na svedomí najmenej 11-tisíc ľudských životov.

Navrhované rezolúcie BR OSN, ktoré okrem iného pripisovali zodpovednosť za krviprelievanie al-Asadovmu režimu, narazili na nesúhlas Číny a Ruska, obe veľmoci však podporili mierový plán osobitného vyslanca OSN a Ligy arabských štátov Kofiho Annana. Jeho súčasťou je aj prímerie, ktoré malo v Sýrii platiť od 12. apríla. Obe strany konfliktu však hovoria o pokračujúcich útokoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alain JuppéHillary ClintonováKofi Annan
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov