Pád Grécka by pokazil nemecké voľby, podľa SaS je mŕtve

Grécko
Grécko Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Grécko drží v eurozóne iba medzinárodná pomoc, ktorá do krajiny prúdi. Ak sa zastaví, Grécko z klubu vypadne, tvrdí šéf SaS Richard Sulík.

„Grécko skrachovalo už dávnejšie, je v podstate klinicky mŕtve. Teraz je len otázka, kedy ho odpoja od tých prístrojov,“ povedal Sulík. Z eurozóny tak Grécko podľa neho odíde, keď prestane dostávať peniaze od ostatných krajín.

Kedy sa tak stane, môže však ovplyvniť aj termín nemeckých parlamentných volieb. Ak by totiž Grécko z eurozóny vypadlo ešte pred voľbami, znamenalo by to podľa Sulíka priznanie kancelárky Angely Merkelovej, že stovky miliárd eur poslaných do Grécka boli v podstate vyhodené von oknom. „Zrejme si tým nebude kaziť voľby,“ konštatoval Sulík. Nemecké parlamentné voľby sa pritom majú uskutočniť budúci rok koncom leta.

Podľa analytika UniCredit Bank Dávida Dereníka bude eurozóna udržiavať Grécko nad vodou dovtedy, kým nevytvorí bankovú úniu a nepresvedčí trhy o väčšej spoločnej sile.

Sulik
Foto: SITA/Marián Peiger

„Ak sa podarí presvedčiť trhy, že eurozóna dokáže stabilizovať dlhovú situáciu vo svojich krajinách, potom už Grécko môže vystúpiť bez väčších následkov na ostatné krajiny,“ myslí si analytik. Dostať sa do tohto stavu môže pritom podľa neho trvať ešte minimálne rok.

Grécko už prakticky skrachovalo aj podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša a je prakticky odkázané na financovanie zo zahraničia. Či krajina odíde z eurozóny a kedy je podľa neho iba politické rozhodnutie. Otázka je, či by odchod Grékom pomohol tak, ako si predstavujú, keďže lokálna administratíva zrejme nefunguje úplne optimálne a výstup z eurozóny by mohol spôsobiť v krajine chaos.

„Na druhej strane, ani dnešná situácia nikomu neprospieva. Zatiaľ o vystúpení Grékov z eurozóny hovoria iba menšie členské krajiny. Ak to budú skloňovať väčší hráči, potom to bude takmer isté,“ uviedol pre agentúru SITA Gábriš.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita