Toto sme si nezaslúžili, hnevajú sa Nemci na Grécko

Merkelova
Foto: SITA/AP

BERLÍN/ATÉNY 10. októbra (WEBNOVINY) – Nemecké médiá v stredu kriticky zhodnotili utorkovú návštevu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v Aténach, kam zavítala vôbec po prvý raz od vypuknutia dlhovej krízy a následných úsporných opatrení.

Podľa denníkov v najväčšej európskej krajine sa Merkelovej návšteva skončila fiaskom, pričom tvrdo kritizujú najmä urážky a prejavy pohŕdania a odporu voči Nemecku.

V dave nespokojencov sa totiž objavili odkazy na Tretiu ríšu vrátane svastík, nacistických uniforiem či nenávistných hesiel.

„Nemecko si toto nezaslúži,“ znie titulok najčítanejšieho nemeckého denníka Bild pod obrázkom s demonštrantom oblečeným v nacistickej uniforme a predvádzajúcim fašistický pozdrav.

„Grécko, toto už stačí. Ťažko si predstaviť niečo nevďačnejšie.. Grécko, ktoré sa včera prejavilo v centre Atén, nepatrí do eurozóny,“ píše Bild, podľa ktorého bol Merkelovej príchod do Grécka „politickým omylom“.

Obrazom: Návšteva Angely Merkelovej v Aténach

Grecko
Foto: SITA/AP

V podobnom duchu píše aj denník Frankfurter Allgemeine Zeitung, podľa ktorého Gréci uvidia svetlo na konci tunela, až keď si uvedomia, že „Štvrtá ríša“ za ich problémy nemôže.

„Merkelová prišla pochváliť Grékov, no nikto tam nie je nenávidenejší ako ona,“ píše Tagesspiegel.

Grécka polícia použila v utorok v centre Atén slzotvorný plyn a omračujúce granáty proti demonštrantom, ktorí sa pokúšali prekonať zátarasy a dostať sa k Merkelovej.

Desaťtisíce ľudí ignorovali vyhlásený zákaz protestov a zhromaždili sa na Námestí ústavy, aby vyjadrili svoj nesúhlas s nemeckou líderkou. Merkelovú mnohí Gréci vinia z bolestných úsporných opatrení, ktoré sú výmenou za záchranný balík Európskej únie a Medzinárodného menového fondu v hodnote viac než 200 miliárd eur.

Demonštranti hádzali na políciu kamene, fľaše a palice a pokúšali sa preraziť bariéry postavané na ochranu Merkelovej a jej delegácie, ktorá len o niekoľko stoviek metrov ďalej rokovala s gréckym premiérom Antónisom Samarásom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová