Päť hlavných obvinených za drogové zločiny vzal sudca do väzby, môže im hroziť doživotie

Súd, sudca
Foto: ilustračné, Thinkstock

BANSKÁ BYSTRICA 14. decembra (WebNoviny.sk) – Sudca pre prípravné konanie na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v piatok vzal do väzby päticu mužov, obvinených za drogovú trestnú činnosť.

Pre SITA to uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková. Všetci podali voči verdiktu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Policajti zaistili aj tisíce eur

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v tomto týždni urobila záťah v rámci protidrogovej akcie v Trnavskom a Bratislavskom kraji pod názvom VENAL. Spolu obvinili devätnásť osôb a pre päť z nich prokurátor navrhol väzbu z obavy, že by mohli pokračovať v trestnej činnosti, prípadne inak mariť vyšetrovanie.

Ide o Slavomíra W., Tibora P., Miroslava P., Radovana F. a Michala J. Dôvodom na väzbu je členstvo v zločineckej skupine, respektíve činnosť pre zločineckú skupinu a súvisiaca drogová trestná činnosť páchaná predovšetkým v Seredi, Galante, Trnave a okolí.

Pri raziách policajti zaistili 31 kilogramov prekurzorov vo forme tabliet s obsahom efedrínu. Z tohto množstva sa dá vyrobiť až 6,6 kilogramu metamfetamínu v hodnote dvesto tisíc eur. Počas zásahu zaistili aj vyše 140-tisíc eur v hotovosti. Členovia skupiny podľa polície od roku 2015 zabezpečili viac ako 2,5-tisíca kilogramov tabletiek v hodnote približne 4,8 milióna eur na výrobu asi 480 kilogramov metamfetamínu v hodnote 16,8 milióna eur.

Trest odňatia slobody až na doživotie

Príslušníci NAKA v súčinnosti s národnou protidrogovou jednotkou vykonávali operatívno-pátraciu činnosť v Trnavskom a Bratislavskom kraji. Jej výsledkom bolo zadokumentovanie drogovej trestnej činnosti zločineckej skupiny, pôsobiacej prevažne v mestách Sereď, Galanta, Trnava a v ich okolí.

Počas akcie policajti vykonali domové a prehliadky iných priestorov. Pri tom využili aj inštitút vstupu do obydlia a znalecké skúmania. Vyšetrovateľ obvinil 19 osôb zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Jedenásť z nich aj z drogovej trestnej činnosti, ktorú mali páchať obzvlášť závažným spôsobom. Hlavným členom skupiny v prípade uznania viny hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov až doživotie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraŠpecializovaný trestný súd SR