Aktualizované: Pellegrini prinesie prezidentovi Kiskovi nový návrh vlády, ministrom vnútra nebude Ráž

Peter Pellegrini
Premiér Peter Pellegrini Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 20. marca 18:00

BRATISLAVA 20. marca (WebNoviny.sk) – Predsedníctvo Smeru-SD nominovalo na post ministra vnútra súčasného šéfa rezortu zdravotníctva Tomáša Druckera. Na ministerku zdravotníctva Smer navrhuje štátnu tajomníčku rezortu Andreu Kálavskú.

Návrh vzišiel po konzultácii s prezidentom, ktorý si ich pozve k sebe a preberie s nimi otázky, ktoré ho zaujímajú. Potom oznámi termín, kedy vládu vymenuje.

Novinárov v utorok  o tom informoval Peter Pellegrini, ktorý je poverený Andrejom Kiskom zostaviť novú vládu. Na iných navrhnutých postoch zmeny nebudú. V stredu doručí Pellegrini prezidentovi nový návrh na zloženie vlády.

Krok prezidenta nechcel komentovať

Pellegrini nechcel komentovať krok prezidenta, ktorý odmietol vymenovať na jeho návrh novú vládu. Súčasný vicepremiér dúfa, že sa nezakladá nebezpečný precedens, podľa ktorého by mohla hlava štátu prestať rešpektovať parlamentnú väčšinu.

„Koaliční partneri i Smer i ja sme sa rozhodli, že urobíme všetko pre upokojenie situácie. Slovensko si nemôže dovoliť niekoľko týždňov byť bez legitímnej vlády, ktorá má parlamentnú väčšinu. Štát nemôže stáť štvrtý týždeň,“ povedal.

Návrh konzultoval s prezidentom

Priznal, že to, či sa Kiska mohol rozhodnúť nevymenovať vládu, je otázka pre ústavných právnikov. Vláda musí v prvom rade získať dôveru poslancov v Národnej rade SR, dodal pravdepodobný budúci premiér.

O návrhu, ktorý prezidentovi Kiskovi odovzdá v stredu o 9:00, s ním už hovoril, vzišiel po vzájomných konzultáciách.

Pre Kisku by tak nemal byť žiadnym prekvapením. Pellegrini dúfa, že Slovensko by novú vládu mohlo mať ideálne čím skôr, najneskôr v piatok. Aj prezident podľa neho signalizuje, že chce procesy urýchliť.

Peter Pellegrini doručil v pondelok návrh novej vlády zloženej zo súčasných koaličných strán Smer-SD, SNS, Most-Híd.

Ministra vnútra Roberta Kaliňáka mal nahradiť Jozef Ráž – úradník z ministerstva zdravotníctva. Vicepremiéra pre informatizáciu a investície Pellegriniho má nahradiť košický primátor Richard Raši.

Na miesto Mareka Maďariča na rezorte kultúry navrhujú banskobystrickú šéfku Smeru Ľubicu Laššákovú. Gábor Gál má nahradiť Luciu Žitňanskú na poste šéfky rezortu justície.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaGábor GálJán KuciakPeter PellegriniRichard Raši
Firmy a inštitúcie Most-HídSMER-SDSNS Slovenská národná strana