Pellegrini: Vláda Igora Matoviča je vládou sklamania, amaterizmu a nesplnených sľubov (video)

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini, v strede, Peter Žiga, vpravo, a Erik Tomáš, vľavo, zhodnotili na tlačovej konferencii prvých 100 dni vlády premiéra Igora Matoviča. 25. jún 2020 Reprofoto: www.facebook.com
  • aktualizované 25. júna 12:44

Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) je vládou sklamania, amaterizmu a nesplnených sľubov. Na štvrtkovej tlačovej konferencii pred budovou Národnej rady SR (NR SR) to povedal podpredseda parlamentu a bývalý premiér Peter Pellegrini.

Uviedol to pri príležitosti blížiacich sa „prvých 100 dní“, odkedy je vláda pri moci. Z programového vyhlásenia vlády spravili koaliční partneri podľa jeho slov zdrap papiera a trhací kalendár. V tejto súvislosti preto potvrdil, že opoziční poslanci budú vláde „pozerať na prsty“ a upozorňovať na to, čo robí, respektíve čo nevie robiť.

Za bežných okolností má vláda prvých 100 dní na to, aby sa zoznámila s jednotlivými rezortmi a začala postupne uskutočňovať body zo svojho programového vyhlásenia.

Pellegrini priznal, že vláda nastúpila v ťažkom čase, kedy Slovensko postihla kríza súvisiaca so šírením ochorenia Covid-19. „Vláda tak musela fungovať od prvého dňa. Oceňujem, že v úvode pokračovali v opatreniach, ktoré v súvislosti s koronakrízou nastolila ešte naša vláda,“ priblížil podpredseda parlamentu.

Chýbajú ekonomické konzíliá

Dodnes však podľa neho nie sú slovenskí občania svedkami predstavenia ekonomického plánu na riešenie krízy. B oj proti pandémii však musí podľa neho stáť na dvoch nohách. „Bojím sa, že tá ekonomická noha začína byť už chromá. Dodnes sme neboli svedkami predstavenia jasného ekonomického plánu,“ povedal Pellegrini.

Hospodárstvu podľa neho nepomôžu ani desiatky opatrení, ktoré v stredu schválila vláda na návrh ministra hospodárstva. „Aj včerajšie opatrenia sú síce fajn, mnohé z nich sú sexi, ale darmo sa to nazýva nejaké kilečko, zásadným spôsobom to nepomôže k záchrane slovenskej ekonomiky,“ tvrdí.

Expremiérovi preto chýba, že k aktuálnej situácii sa tak hlasno ako infektológovia, virológovia a verejní zdravotníci, nevyjadrujú aj ekonómovia. „Extrémne mi chýba, že s takou frekvenciou nepočúvame ekonomické konzíliá,“ vyhlásil.

Amaterizmus pri riadení rezortov

Súčasnej vládnej garnitúre Pellegrini vytkol amaterizmus pri riadení rezortov, komunikácii s ľudmi, prijímaní rozhodnutí či v rámci ich vlastného koaličného súžitia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Na sociálnych sieťach často čítame rozpory medzi jednotlivými rezortnými a politickými kolegami. Nebudem radšej ani komentovať, čo všetko sa dokážeme dozvedieť na sociálnych sieťach, ktoré si spravuje sám premiér Matovič,“ zhodnotil bývalý premiér.

Podotkol, že pri súčasnej vláde nevidí žiaden progres, ani posun k lepšiemu. „Mám strach, že ak nenastal progres za 100 dní, nenastane už vôbec. Občania tak môžu zabudnúť na predvolebné sľuby, ktoré im súčasné koaličné strany ponúkali. Ich jediným cieľom totiž bolo dostať sa akýmikoľvek prostriedkami k moci a teraz sa usilujú rôznymi spôsobmi pri moci zotrvať,“ uzavrel expremiér.

Pomalé vyplácanie pomoci

Spoluodídenci Pellegriniho zo Smeru-SD svoju kritiku novej vlády mieria aj na pomalé vyplácanie pomoci na záchranu pracovných miest, ktorá je samo o sebe podľa nich veľmi nízka.

V sociálnej oblasti Erik Tomáš upozorňuje na hrozbu nevyplatenia trinástych dôchodkov, zrušenia dôchodkových stropov, či zmien v minimálnej mzde. „Pri akýchkoľvek pokusoch o búranie sociálneho štátu budeme veľmi hlasno kričať,“ tvrdí Tomáš.

Dali by ste vo voľbách hlas novej strane Petra Pellegriniho?

Pellegrini na tlačovej konferencii v stredu 17. júna vyhlásil, že k jeho novovznikajúcemu subjektu sa pridávajú ďalší desiati poslanci parlamentu. Zároveň potvrdil, že jeho nová politická strana bude bez sponzorov v pozadí a bude silno antifašistická. Zaregistrovaná by mohla byť podľa jeho slov na jeseň.

Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) sa ujala moci 21. marca, kedy ju do funkcie vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová. Po niekoľkodňových rokovaniach napokon vládu vytvorili hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina a strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik TomášIgor MatovičPeter PellegriniPeter Žiga