Percentá už poľovníci nedostanú

Bez názvu
Foto: Gabriel Pentel

Dvojpercentná daň z príjmu fyzických či právnických osôb ročne predstavuje nemalý zdroj finančných prostriedkov, ktorými občianske združenia zabezpečujú svoju činnosť. Pre niektoré menšie združenia je to doslova existenčná záležitosť. V novom zozname prijímateľov dvojpercentnej dane budú po prvý raz chýbať poľovnícke združenia. Paradoxne sa o túto možnosť pripravili poľovníci sami.

Dlhé roky sa usilovali o to, aby poľovnícke združenia nefigurovali medzi občianskymi združeniami, ale skôr medzi záujmovými organizáciami. Aj sa im to podarilo. Tým sa však samé vylúčili spod pôsobnosti zákona o občianskych združeniach, ktorým je zo zákona o dani z príjmu možné poukázať dvojpercentnú daň. Na Slovensku máme okolo 56 000 poľovníkov. Ťažko odhadnúť koľkí z nich poukázali v minulom roku dve percentá z príjmu práve na svoje, alebo sebe blízke poľovnícke združenia. Zoznam prijímateľov a sumy ktoré získali poľovnícke združenia v roku 2010 zverejní Daňové riaditeľstvo SR 31. januára. Možno to bude veľa, možno málo, ale ako sa zvykne hovoriť, kto malé peniaze nepočíta – veľké nikdy nemá.

A tak v novom zozname Komory notárov o prijímateľoch dvojpercentnej dane z príjmu, ktorú zverejní 15. januára, poľovníci budú chýbať. Tých, ktorí si budú chcieť vybrať nového adresáta medzi občianskymi združeniami môžeme ešte upozorniť, že posledný termín pre zamestnancov, aby požiadali zamestnávateľov o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň z príjmov fyzických osôb je 15. február a posledný termín na podanie vyhlásenia o poukázaní dvoch percent z dane je 30. apríl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom