Petra Vlhová dosiahla na ZOH 2018 v Pjongčangu skvelý výsledok, od medaily ju delilo 65 stotín sekundy

Petra Vlhová
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas zjazdu do kombinácie na ZOH 2018. Pjongčang, 22. február 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 22. februára 10:07

PJONGČANG 22. februára (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Petra Vlhová obsadila vynikajúce 5. miesto v superkombinácii žien na zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu.

Prelink

Ďalšia Slovenka Barbara Kantorová skončila osemnásta: „Chýbala mi rýchlosť, mala som to pustiť trochu viac. Trochu zapracovala aj únava, bolo toho na mňa priveľa. Nejdem sa vyhovárať, mala som ísť rýchlejšie. Na ZOH to mohlo byť trochu lepšie, ale ťažko teraz hodnotiť olympiádu.“

K medaile chýbalo 65 stotín sekundy

Krátko po skončení pretekov sa vo Vlhovej miešal pocit úľavy s nepokojom, že veľa jej nechýbalo k vytúženej medaile.

Dvadsaťdvaročná Liptáčka na piatom mieste zaostala o 65 stotín sekundy za bronzovou Švajčiarkou Wendy Holdenerovou. Po zjazdárskej časti pretekov jej patrila 13. priečka s mankom 3,21 s na vtedajšiu líderku Lindsey Vonnovú. Tá napokon slalom nedokončila a olympijskou šampiónkou sa stala Švajčiarka Michelle Gisinová.

„Neviem ci mám byť šťastná alebo nie. Trochu som si vylepšila chuť po tom mojom hroznom slalome. Chcela som podať dobrú jazdu, aby som bola najmä ja spokojná. Vedela som, že musím zájsť veľmi dobrý slalom, ak chcem pomýšľať na pódium. Som piata a už to nezmením. Bola to moja prvá kombinácia a tak to treba aj brať,“ povedala Petra Vlhová v cieli kombinačného slalomu.

K slalomovej časti pretekov ešte podotkla: „Nebol jednoduchý, ale ani najťažší. Slalomárky mali predsa len výhodu oproti zjazdárkam. Keď som bola v cieli a čakala na ostatné ´baby´, kým skončia, nervozita by sa dala krájať. Sčasti som si to užívala, ale bola som aj dosť nervózna, lebo v kútiku duše som verila, že to vyjde.“

V slalome sa snažila ísť na riziko

Porovnanie špeciálneho slalomu v Jangpchjongu s tým kombinačným v Čongsone vyznelo z úst mladej Slovenky jednoznačne v prospech toho druhého, aj keď ani teraz sa nevyhla chybičkám.

„Slalomová jazda bola dnes oveľa lepšia ako predtým, snažila som sa ísť na riziko. Boli tam drobné chyby, ktoré ma stáli pódium. Rýchlejšie bolo treba ísť v zjazde, lebo kombinácia je o dvoch disciplínach. Neviem to lepšie zhodnotiť hneď po pretekoch,“ pokračovala Vlhová.

Špekulatívnu otázku, či by pri lepšom a častejšom tréningu zjazdu počas sezóny nemohla v kombinácii „cinknúť“ medaila, Vlhová nechcela veľmi komentovať.

„Je ťažké trénovať všetky disciplíny počas roka, deň má iba 24 hodín. Ak by som to chcela zvládnuť celoplošne, potrebovala by som na tom byť dobre psychicky aj fyzicky. Musela by som byť každý deň na lyžiach a trénovať. Teba ísť na to postupne. V budúcnosti sa možno budeme viac koncentrovať na kombináciu,“ pripustila Vlhová.

Vyrovnala najlepšie slovenské výsledky v histórii

Piatym miestom v alpskej kombinácii zverenka Livia Magoniho vyrovnala dosiaľ najlepšie slovenské výsledky v zjazdovom lyžovaní v histórii ZOH.

Piata bola aj Jana Gantnerová-Šoltýsová v zjazde v Sarajeve 1984, Peter Jurko v kombinácii v Calgary 1988 a Adam Žampa rovnako v kombinácii v Soči 2014. „Ani som o tom nevedela, ale ja to neriešim. Zaujíma ma to, či som spokojná so svojím výkonom alebo nie. Po hroznom slalome sa teraz predsa len cítim lepšie,“ priznala Vlhová.

Najlepšia slovenská zjazdárka súčasnosti si ešte v Pjongčangu nemôže kompletne vydýchnuť. Čaká ju záverečné vystúpenie v sobotňajšej tímovej súťaži, zloženej z paralelných slalomových jázd miešaných tímov. Posledný raz sa tam spustí z kopca v súťaži, kde bude účinkovať aj jej viacročná „parťáčka“ zo svahov Veronika Velez-Zuzulová.

„Takto nad tým nebudem uvažovať, že posledný raz budeme spolu stáť na štarte. Budem sa snažiť užiť si to, budem rada, že tam budeme ako tím. Dúfam, že sa nám bude dariť. A či pôjdem zajtra trénovať? Jeden deň nechcem lyže ani vidieť,“ dodala Vlhová.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaBarbara KantorováMichelle GisinováPetra VlhováVeronika Velez-Zuzulová