Philadelphia vyradila Pittsburgh, Vancouver skončil

Hokej

NEW YORK 23. apríla (WEBNOVINY) – V kanadsko-americkej NHL obhajca z Bostonu so Zdenom Chárom odvrátil hrozbu vyradenia z bojov o Stanleyho pohár a víťazstvom na ľade Washingtonu 4:3 po predĺžení vyrovnal stav série prvého kola play-off na 3:3.

Slovenský obranca sa síce do bodových štatistík nezapísal, ale jeho vyše 30 minút strávených na ľade si zasluhuje obdiv.

O nedeľňajšom triumfe Bostonu rozhodol v predĺžení Tyler Seguin, ktorý dostal dobrú prihrávku od Lucica a v rýchlosti prekvapil brankára Holtbyho, keď ho obišiel po jeho ľavej strane. „Strelil gól, ako keby to robil bežne už veľa rokov,“ poznamenal brankár Tim Thomas na adrese autora rozhodujúceho presného zásahu.

Bruins v zápase trikrát viedli, ale domáci tím zakaždým dokázal zmazať náskok súpera. „Bol to veľký boj od začiatku až do konca. Obaja súperi idú do siedmeho duelu s rovnakými šancami. My sa budeme snažiť využiť výhodu domáceho prostredia,“ povedal po súboji tréner víťazov Claude Julien.

Pred rozhodujúcim siedmym zápasom varuje pred silou súpera útočník Capitals Matt Hendricks: „Pred rokom vyhrali Stanleyho pohár, nevzdajú sa tak ľahko. Majú veľmi silný tím.“

Držiteľ Prezidentskej trofeje skončil

Vancouver Canucks

Cesta za vzácnou trofejou sa definitívne skončila pre najlepší celok základnej časti Vancouver. Canucks ani v treťom dueli na svojom ľade nedokázali zdolať Los Angeles a prehra 1:2 po predĺžení znamenala vyradenie z ďalších bojov – „králi“ senzačne vyhrali sériu 4:1.

„Očakávali sme, že vo vyraďovacej časti pôjdeme ďaleko. Naše vypadnutie je znamením, že celá liga je mimoriadne vyrovnaná. Vypadol Pittsburgh, my, Detroit aj San Jose.

Rangers čelia vypadnutiu a Boston musel bojovať o siedmy zápas. Nikto nemá nič garantované. Vyhrať ligu môže každý tím,“ povedal brankár Cory Schneider.

Veľkú radosť mal autor rozhodujúceho gólu v predĺžení Jarret Stoll. „Je to niečo špeciálne. Všetci môžeme byť hrdí – celá organizácia, náš tím, spoluhráči aj tréneri. To, že sme zdolali Vancouver, pre nás veľa znamená,“ poznamenal Stoll.

Hrdinom „letcov“ Claude Giroux

Claude Giroux

Do druhého kola play-off si už zabezpečili postup aj „letci“ z Philadelphie. Tí v šiestom súboji zdolali doma „tučniakov“ z Pittsburghu presvedčivo 5:1 a v sérii triumfovali 4:2.

Hlavným strojcom postupu Flyers sa stal útočník Claude Giroux, ktorý v celej sérii nazbieral 14 kanadských bodov za 6 gólov a 8 asistencií.

V nedeľu v postupovom zápase si pripísal jeden presný zásah a dve gólové prihrávky. „Je to špeciálny hráč. Na celom svete je takých veľmi málo,“ povedal na adresu C. Girouxa brankár Philadelphie Iľja Bryzgalov, ktorý v nedeľu zneškodnil 30 striel hráčov Pittsburghu.

„Na to, aby sme sa udržali v sérii, sme dnes museli podať perfektný výkon. Nezachytili sme však začiatok. Mali sme na to, aby sme si vybojovali ďalší zápas. Teraz však máme dostatok času rozmýšľať nad tým, prečo sa nám to nepodarilo,“ poznamenal sklamaný Sidney Crosby, ktorý do 15. marca odohral v sezóne len osem zápasov. Potom síce nastupoval pravidelne, ale na získanie formy a postup cez Flyers to nestačilo.

Výsledky:

Východná konferencia:

Philadelphia – Pittsburgh 5:1 (2:0, 2:1, 1:0) – konečný výsledok série 4:2

Góly: 1. Giroux, 14. S. Hartnell (Giroux, Voráček), 26. E. Gustafsson (Coburn, Giroux), 30. Briere (Voráček, Carle), 60. Schenn – 29. Malkin

Washington – Boston 3:4 po predĺžení (1:2, 1:0, 1:1 – 0:1) – stav série 3:3

Západná konferencia:

Vancouver – Los Angeles 1:2 po predĺžení (1:0, 0:0, 0:1 – 0:1) – konečný stav série 1:4