Philadelphia vyrovnala stav série na 2:2

Antti Niemi
Antti Niemi Foto: SITA/AP

PHILADELPHIA 5. júna (WEBNOVINY) – Hokejisti Philadelphie vyhrali aj druhý domáci zápas vo finále Stanleyho pohára s Chicagom a po triumfe 5:3 vyrovnali stav série 2:2. Finále pripomína vlaňajšiu sériu medzi Detroitom a Pittsburghom, v ktorom tiež v prvých štyroch dueloch triumfovali len domáce tímy. Chicago prvýkrát v tejto sezóne v play-off prehralo dvakrát v rade. Séria sa teraz sťahuje na ľad Blackhawks, piaty súboj sa hrá v noci z nedele na pondelok stredoeurópskeho času v United Centre.

„Majú vynikajúci tím. Vedeli sme, že to nebude ľahká séria. Musíme opäť začať hrať naším štýlom. Myslím si, že v prvej tretine sme sa príliš točili v našej tretine. Mali by sme hrať jednoduchšie a elegantnejšie,“ uviedol po dueli slovenský útočník Marián Hossa, ktorý si v piatok svoje štatistiky nevylepšil. „Keď sme po dvoch prehrách opúšťali Chicago, vedel som, že aj my môžeme uspieť v oboch domácich stretnutiach,“ poznamenal tréner „letcov“ Peter Laviolette: „Som spokojný s našou hrou a teší ma, že sme dokázali vyrovnať stav série.“

Philadelphia základ piatkového víťazstva položila v prvej tretine, v ktorej sa strelecky presadili kapitán Mike Richards, obranca Matt Carle a hrdina predĺženia tretieho zápasu Claude Giroux. V domácej bránke navyše žiaril Michael Leighton. „V prvej tretine sme boli veľkorysým súperom,“ nemohol byť spokojný s úvodnou časťou hry chicagský kouč Joel Quenneville. Jeho zverencom sa síce dvakrát podarilo v zápase stiahnuť náskok súpera na rozdiel jedného gólu, vždy však bolo o krok pozadu. Hráči Blackhawks boli v stretnutí veľmi aktívni, v tretej tretine dokázali dokonca znížiť z 1:4 na 3:4, ale po chybe v obrane pri hre bez brankára Jeff Carter 25 sekúnd pred záverom definitívne rozhodol. „Nebolo to ľahké, najmä vtedy, keď sme stratili trojgólové vedenie. Na chvíľu sa prestanete koncentrovať a odrazu bol rozdiel v skóre iba jednogólový. Snažil som sa však nemyslieť na to,“ opisoval tretiu tretinu domáci gólman Michael Leighton. „Prestali sme súpera napádať a stiahli sme sa. Musíme sa z toho poučiť. Toto nie je štýl, akým by sme chceli hrať,“ pridal sa aj spoluhráč Claude Giroux.

Stretnutie sledovalo 20 304 divákov, čo je historicky najvyššia návšteva na hokejovom zápase vo Wachovia Center i v Pennsylvánii. Flyers sa doma v play-off 2010 darí, z desiatich zápasov vyhrali deväť. Brankár Leighton pred vlastnými fanúšikmi nastúpil vo vyraďovacej časti šesťkrát a vždy vyhral. Blackhawks neuspeli vo Wachovia Centre ani v desiatom zápase v rade, na ľade Flyers naposledy triumfovali 9. novembra 1996 v sezóne, keď halu otvárali.

Výsledok – finále Stanleyho pohára:

Philadelphia – Chicago 5:3 (3:1, 0:0, 2:2) – stav série: 2:2

Góly: 5. M. Richards, 15. Carle, 20. Giroux (K. Timonen, Hartnell), 47. Leino (Briere, van Riemsdyk), 60. J. Carter – 19. Sharp (Keith), 53. Bolland (Keith, Kane), 56. Campbell (Ladd, Keith)

Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:34, brankári: Leighton – Niemi. Diváci: 20 304.

Philadelphia: Leighton – Pronger, Carle, K. Timonen, Krajíček, Bartulis, Coburn – M. Richards, J. Carter, Gagne – Giroux, Briére, Leino – Asham, Powe, Hartnell – Laperriere, Betts, van Riemsdyk

Chicago: Niemi – Keith, Seabrook, B. Campbell, Hjalmarsson, Sopel, Boynton – P. Kane, Toews, Byfuglien – MARIÁN HOSSA, P. Sharp, Brouwer – Versteeg, Bolland, Ladd – T. KOPECKÝ, Madden, Eager