Piešťany s Tatarom zničili Skalicu, Košice získali prvé body

Tatar
Hráč Piešťan Tomáš Tatar počas hokejového zápasu 2. kola Tipsport extraligy medzi ŠHK 37 Piešťany a HK 36 Skalica. Piešťany, 21.september 2012. Foto: SITA/Erik Ďuriš

BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Výsledky druhého kola slovenskej najvyššej hokejovej súťaže.

HK Poprad – HC Košice 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Góly: 45. Tomas (Klouda) – 23. P. Svitana (Richard Huna, Michal Novák), 39. Róbert Huna (Spilar)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše Deyl (Košice) na 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: D. Konc – R. Gajan, Tornay, 2391 divákov

Poprad: Nikkilä – R. Suchý, M. Šterbák, Kovačevič, Pentikäinen, J. Špelda, D. Kramár, M. Kurali, Ľ. Malina – R. Tomas, Klouda, D. Skokan – D. Buc, S. Takáč, Sabolič – Macejka, Koskinen, Homa – Gápa, B. Rapáč, Matúš Paločko

Košice: Hylák – D. Brejčák, Deyl, Kolba, Martin Chovan, M. Takáč, Michal Novák, M. Macejko – Richard Huna, Róbert Huna, P. Svitana – R. Jenčík, Marek Slovák, Spilar – Pašek, Marcel Haščák, Kuběna – Jokeľ, E. Piatak, Gmitter – Marcel Baláž

Jozef Škrak (tréner Popradu): „Rozhodujúcim momentom bolo to, že sme nedokázali využiť stopercentné príležitosti, ktoré sme si dokázali utvoriť. Hráči odviedli maximum a pre konečný výsledok urobili, čo sa dalo. Do poslednej sekundy sme vyvíjali aktivitu smerom k súperovej bránke. Obaja brankári boli dnes vynikajúci.“

Radim Rulík (tréner Košíc): „Dnes sme boli šťastnejším mužstvom. Videli sme množstvo dramatických situácií okolo našej bránky, ale súperovi sa nepodarilo streliť góly. Naopak, nám sa to podarilo. Ak by sme sa nedostali do dvojgólového vedenia, tak by sme to v tejto atmosfére mali strašne ťažké.“

Kosice poprad

V úvode sa pod Tatrami hral opatrný hokej a oba tímy si dôsledne strážili svoje obranné pásmo. Šance prišli až v presilovkách. Najskôr v tej popradskej Tomas po Kloudovej prihrávke stroskotal na Hylákovi, aby v tej košickej opäť horelo pred brankárom oceliarov.

V oslabení uniklo domáce duo Buc – Sabolič, no slovinský útočník v koncovke zlyhal. Poprad ani do tretice neskóroval, po zlej rozohrávke M. Takáča puk zachytil Macejka, nabil Koskinenovi, no márne.

Nespali ani hostia, Pašekova pohotová rana príklepom z 12. min skončila v lapačke Nikkiläho a na fínskom gólmanovi Popradu v skvelej pozícii stroskotal neskôr i Jokeľ.

Druhú tretinu otvoril tlak hostí a po kolotoči ich prvej päťky Kovačevič odpratal puk len k Svitanovi. Keďže ex-Popradčan sa v koncovke nemýlil, oceliari viedli – 0:1. Po chybe Šterbáka v strednom pásme mohol zvýšiť Piatak, no minul.

Nikkalä vyšiel reparát súboja so Svitanom a v 25. min pri koncovke košického útočníka domácich podržal. O tri minúty neskôr v obrovskej príležitosti pred poloprázdnou bránou stroskotal Buc. Aj naďalej sa v búrlivej atmosfére hral výborný hokej, ktorému chýbal len väčší počet gólov. Poprad mohol vyrovnať v presilovke v závere druhého dejstva, no naopak inkasoval, keď Svitana v prečíslení nabil Róbertovi Hunovi – 0:2.

Poprad mohol znížiť v početnej výhode, no napriek tomu, že sa v útočnom pásme dokázal usadiť, Hyláka vážnejšie neohrozil. Vytúžený gól kamzíkov prišiel až v 45. min, keď skóroval Tomas a domáci boli späť v hre – 1:2. Vyrovnanie mal vzápätí na hokejke Skokan, Hylák bol na mieste.

Poprad útočil no pribrzdilo ho Macejkove vylúčenie, kedy oceliari mohli rozhodnúť. Poprad nevyrovnal ani v hre bez brankára, Martin Chovan v samom závere zastúpil Hyláka a rukavicou zachytil puk padajúci do siete.

HC’05 Banská Bystrica – HK Nitra 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)

Góly: 41. Češík ( Ján Sýkora, Hvila), 43. Lunter ( Kubka) – 12. Mašlonka (Hamrák, Rais), 17. Rais (M. Kováčik), 23. Hamrák, 42. R. Tománek

Vylúčení: 6:9 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – R. Bednár, Kacej, 1440 divákov

Banská Bystrica: Dzubina – Richter, M. Grman, Kubka, Bambúch, Ketner, Styk, Predajniansky – Ján Sýkora, Češík, Hvila – Jabrocký, Heizer, Juraj Sýkora – Lamper, Zigo, Lunter – Jankovič, Michal Hlinka, Nemček – Petro

Nitra: Žigárdy – König, M. Bača, Vosátko, Ordzovenský, Rais, Trefný, F. Kuzma – Jokila, T. Chrenko, Podstavek – R. Tománek, Stümpel, M. Kováčik – M. Segľa, Hamrák, Mašlonka – Hrnka, Bene, Kmeč

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Uvedomovali sme si silu súpera a prvé dve tretiny bolo hokejové majstrovstvo na hokejkách Nitranov. my sme sa zmobilizovali až v tretej tretine a v nej sme hrali tak, ako musíme hrať vždy. Nielen mladí chalani musia korčuľovať a bojovať o každý puk. Na jednej strane je tu sklamanie, že sme prehrali. Na druhej strane si môžeme zobrať pozitívum z tretej tretiny, v ktorej sme sa vrátili do hry.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Do zápasu sme vstúpili s rešpektom vzhľadom na kvalitu súpera. Aj keď sme hrali ofenzívne, bolo cítiť, že domáci mali veľmi rýchly prechod do protiútoku. To boli asi najhoršie chvíle pre mojich hráčov, museli sme sa však tomu prispôsobiť. Tým, že sme išli do vedenia a brankár Žigárdy bol istý, tak sme kontrolovali vývoj stretnutia. Trochu sme sa obávali o výsledok iba vtedy, keď súper znížil na 1:3, ale Roman Tománek nám vrátil pokoj a aj keď bol záver vypätý, moji zverenci ho zvládli.“

Nitra - Orange 20

Banskobystričania mali dobrý vstup do zápasu, keď už v 8. sekunde strieľal z ľavého kruhu Ján Sýkora do žŕdky. Po 63 sekundách mohol na opačnej strane skórovať zblízka Tománek, ale viac príležitostí mali domáci hokejisti.

V 4. min sa až pred Žigárdyho dostal Ján Sýkora, no neuspel a v 11. min najprv z ľavého kruhu dobre mieril Heizer, nitriansky gólman bol proti a zblízka ho neprekonal ani Juraj Sýkora. O minútu neskôr prišiel trest, keď sa Nitrania usadili v útoku, k odrazenému puku od Hamráka spoza bránky sa dostal Mašlonka a ten z troch metrov umiestnenou strelou pohotovo zakončil – 0:1.

Hostia v prvej tretine ťažili aj z presilovky o dvoch hráčov, v 17. min sa opäť dostal odrazený puk k nitrianskemu hokejistovi, a tentokrát Rais ho poslal spoza kruhov za chrbát Dzubinu – 0:2.

Aj na začiatku druhej tretiny sa domáci usilovali o gól, na hokejke ho mal hlavne Hvila.

Hostia taktiež hrozili, najprv Kováčikom, ktorý z dobrej príležitosti domáceho brankára neprekonal, no v 23. min si gólman ´baranov´ nerozumel s obrancom, čo dokonale využil Hamrák, keď sa dostal k náhodnému puku a do úplne odkrytej časti bránky z ľavej strany nemal problém skórovať.

Trojgólové vedenie mohli hráči spod Zobora ešte zvýšiť, ak by Podstavek v dvoch šanciach nenarazil na veľmi dobré zákroky Dzubinu. Po oddychovom čase Országhovcov sa domáci vzchopili, ale Žigárdy v bránke Nitry nečelil vážnejšej šanci, najbližšie mali ku gólu domáci v 38. min po spolupráci Hvilu s Jánom Sýkorom.

Začiatok tretej tretiny už Banskobystričanom vyšiel aj gólovo. V 21. sekunde po peknej akcii Jána Sýkoru s Hvilom sa strelecky presadil Češík, zakončoval z ľavej strany a puk aj za pomoci Grmana skončil za nitrianskym gólmanom. O poldruha minúty hostia odpovedali, keď predviedli rýchly protiútok na konci ktorého bol Tománek, ktorý švihom z ľavej strany nedal Dzubinovi šancu – 1:4.

Baranov to nezlomilo a domácu zástavu zdvihol mladý Lunter, ten pekne prešiel cez nitriansku obranu až pred brankára a efektne znížil na rozdiel dvoch gólov. Hralo sa stále v dobrom tempe, šance sa striedali na oboch stranách. Dzubinu neprekonal Kováčik, Žigárdyho Grman. Banskobystričania boli aktívnejší, ale nevyťažili gól ani z troch presiloviek. V závere hrali aj bez brankára, no tretí gól sa im nepodarilo streliť.

Dukla Trenčín – MHC Mountfield Martin 3:5 (2:2, 1:2, 0:1)

Góly: 19. J. Gašparovič (Pardavý), 20. Lelkeš (Tybor), 26. Lelkeš (P. Fabuš) – 6. Dírer, 11. Petruška (Horský, Fadrný), 28. Markovič (M. Beran, A. Novotný), 34. Markovič (Beňa), 43. Fadrný (M. Hollý)

Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: Bokroš (Trenčín) 5+DKZ za úder do hlavy, presilovky: 0:2, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Müllner – P. Šefčík, Junek, 1680 divákov

Trenčín: Hála (43. Kristín) – E. Bagin, Biro, Bombic, Imrich, T. Bokroš, E. Bednár, Ďurkech, od 41. min Nemčík – Pardavý, O. Rusnák, J. Gašparovič – Tybor, Sojčík, Lelkeš – P. Fabuš, Bulík, O. Mikula – Jakúbek, Broska, Adamec

Martin: Šúrek – A. Novotný, Beňa, Pukalovič, Tupý, Zukal, Perniš, M. Danko – Markovič, M. Beran, Vartovník – T. Petruška, Horský, Fadrný – Murček, M. Hollý, Mikušovič – Kentoš, Dírer, Hús

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Bohužiaľ, hneď v prvom domácom zápase sme sklamali svojich fanúšikov bezstarostným a nezodpovedným prístupom. Mužstvu chýbal kolektívny herný prejav, musíme si tento zápas dôkladne rozobrať a uvidíme čo bude nasledovať ďalej.“

Róbert Pukalovič (tréner Martina): „Hráči zistili, že keď budú bojovať za celý tím, tak sa im to oplatí. Predvedený výkon bol z našej strany jeden malý krôčik, ktorý môže posunúť celé mužstvo dopredu. Samozrejme, robili sme aj chyby a pri presilovkách súpera sme mali aj šťastie, ale musíme v našej hre pokračovať v nastavenom trende z tohto zápasu.“

Trencin martin

Domáci začali nastrelenou žŕdkou po Lelkešovej strele v 4. min, potom sa však ku slovu dostali hostia, ktorí predviedli kvalitnú efektivitu pri zakončovaní, keď dve vážnejšie príležitosti zužitkovali na zisk dvojgólového náskoku.

Najskôr sa v 6. min puk ňu bránku k osamotenému Dírerovi, ktorý bez váhania otvoril skóre.

V 11. min po závare pred bránkou skončil puk v sieti zásluhou Petrušku.

Trenčania boli strelecky aktívni, ale výborného súperovho gólmana Šúreka nevedeli prekonať ani počas presiloviek.

Podarilo sa im to až v závere úvodnej tretiny, a to hneď dvakrát v rozpätí 58 sekúnd.

Najskôr Gašparovič šikovne cez protihráča umiestnil strelu po ľade k žŕdke a potom Lelkeš na dvakrát pretlačil puk cez brankára.

Na konci 24. min dostali hostia príležitosť hrať päťminútovú presilovku, počas ktorej síce skórovali, ale aj inkasovali.

V 26. min oslabení domáci potrestali zlú Šurekovu rozohrávku, Lelkešovov delovkou do odkrytej bránky, onedlho však hosťujúci Markovič mohol nerušene manévrovať v trenčianskom obrannom pásme, preto nezaváhal a dosiahol vyrovnávajúci gól.

Martin sa dôraznou útočnou aktivitou vrátil do hry a v 34. min nekoncentrovanosť súpera využil opäť Markovič, ktorý strelou do šibenice zužitkoval presilovku a hostia opäť viedli.

Poisťovací zásah hostí pridal v 43. min Fadrný a v bránke Dukly nahradil Hálu Kristín. To vnieslo do domácich radov ešte väčšiu nervozitu.

Trenčín sa však nevzdával, v 46. min jeho hráči dotlačili puk za čiaru, ale až po odpískaní, takže gól neplatil. V 55. min počas presilovky žlto-červení zasypali hostí spŕškou striel, martinská defenzíva však odolala rovnako aj ďalšej trenčianskej presilovke aj pri hre bez brankára v záverečných desiatkach sekúnd zápasu.

MsHK DOXXbet Žilina – HKm Zvolen 4:5 po sam. nájazdoch (2:1, 1:2, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 6. Troliga (Rúfus), 11. Krajči (T. Varga, D. Devečka), 24. T. Sýkora (Drábek, Staňo), 53. V. Škoda (Michal Važan) – 9. L. Jurík (Peter Zuzin), 21. Podkonický (P. Hraško), 35. Juraško (Podkonický), 53. Puliš (Podkonický), rozhodujúci sam. nájazd L. Jurík

Vylúčení: 7:7 na 2 min, navyše: Krajči (Žilina) na 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:2, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Štefík – M. Valach, Holienka, 1048 divákov

Žilina: Johanes – Devečka, Rúfus, Harant, Dlouhý, Sekáč, Brcko, Staňo – Varga, Troliga, Michal Važan – Lažo, V. Škoda, Horanský – M. Drevenák, Valášek, Krajči – T. Sýkora, Hájnik, Drábek

Zvolen: Šimko – Juraško, P. Hraško, Mucha, Ťavoda, Výborný, Pokovič, Pichnarčík, Šiška – Puliš, Brabenec, Michal Chovan – Peter Zuzin, L. Jurík, Podkonický – Ľubor Zuzin, Huňady, Síkela – Čanky, M. Jurík, Martin Ďaloga

Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): „Myslím si, že zápas mal veľmi dobrú úroveň. naše mužstvo podalo dobrý výkon, ale šťastie nestálo na našej strane. Zvolen je silný súper, no hral agresívne. Nás trápi, že keď sme išli do vedenia vždy sme inkasovali. Tri zo štyroch gólov boli lacné. Mohli sme rozhodnúť v predĺžení, ale šťastie sa nenaklonilo na našu stranu ani v následných samostatných nájazdoch.“

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Dnes nevyhralo lepšie, ale šťastnejšie mužstvo. My sme prišli do Žiliny so snahou bodovať. nezachytili sme však úvod a inkasovali sme dva góly. Dobiehanie náskoku domácich nás stálo dosť psychických a fyzických síl. trochu sme sa aj trápili. Mrzí najmä gól za stavu 3:3, ktorý sme inkasovali v oslabení po taktickej chybe. Nakoniec sa však šťastie na nás usmialo a po samostatných nájazdoch si zo Žiliny odvážame dva body.“

Hokej

Prvý zápas sezóny v Žiline sa začal v svižnom tempe.

Hostia zo Zvolena v úvode nevyužili početnú prevahu pri vylúčení Laža. Domáci sa však nemýlili a oslabenie hostí využil v 6. min Troliga, ktorý odrazenú strelu Rúfusa pohodlne doklepol za Šimkov chrbát.

O tri minúty neskôr najlepší strelec Zvolena Lukáš Jurík z pravej strany švihom vyrovnal na 1:1. Domáci tlačili a výsledkom bol gól z hokejky navrátilca Krajčiho, ktorý síce dostal Žilinu do vedenia, ale následne putoval na trestnú lavicu.

Hokejovo zaujímavá bola aj druhá tretina, keď hneď v úvodnej minúte Podkonický spomedzi kruhov vyrovnal na 2:2. Tlak Žiliny rástol, ale strely Hájnika ani Devečku sa neujali. Bol tu však Tomáš Sýkora, ktorý v 24. min dostal domácich opäť do vedenia.

V druhej 10-minútovke druhej tretiny mali možnosť zvýšiť náskok domáci Drábek a Lažo, ale Šimko bol pozorný. Na druhej strane Pulišova strela tesne minula bránku domáceho gólmana. V 35. min bol vylúčený domáci Troliga a Juraško od modrej prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste a vyrovnal na 3:3. V následnej početnej prevahe chytili Zvolenčania gól, ale hlavný rozhodca po porade s videorozhodcom ho neuznal.

V záverečnej tretine mohli ísť domáci do vedenia, keď mali príležitosť pri dvojnásobnom vylúčení Zvolenčanov. Stav sa však menil až keď na trestnej lavici sedel domáci kapitán Dlouhý. Škoda najskôr poslal domácich do vedenia, ale vzápätí Puliš vyrovnal na 4:4. V záverečnej minúte nevyužil svoju šancu Chovan, a preto nasledovalo predĺženie.

Predĺženie a samostatné nájazdy

Žilina v ňom mala tlak, ale nevyužila ani početnú výhodu, a tak o víťazovi rozhodli samostané nájazdy, ten rozhodujúci premenil Lukáš Jurík.

ŠHK 37 Piešťany – HK 36 Skalica 8:2 (1:0, 2:1, 5:1)

Góly: 1. Brňák (Tatar), 27. H. Ručkay, 37. Tatar (Stupka), 50. J. Ručkay (A. Kolník), 50. A. Kolník, 53. Otčenáš (Drgoň), 55. Jánoš, 58. S. Saliji (Jánoš, V. Nemec) – 40. R. Školiak (Kutálek), 60. M. Šátek (Grabiš)

Vylúčení: 8:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Sergejev (Rus.), Baluška – J. Tvrdoň, Výleta, 2994 divákov

Piešťany: Tomek – Urban, Brňák, Drgoň, Filip, Cuník, A. Kolník, Bučka, A. Hruška – Stupka, T. Melichárek, Tatar – H. Ručkay, Otčenáš, J. Ručkay – Chylo, Peško, Haring – Jánoš, V. Nemec, S. Saliji

Skalica: Trenčan – Vyrúbalík, P. Trška, Gabriš, L. Kozák, Jankovič, Barák, Srnec, Jaborník – M. Bakoš, R. Školiak, M. Bartánus – T. Višňovský, Kudrna, J. Jurík – Kutálek, Stieler, M. Šátek – Klejna, Holovič, R. Konečný

Milan Klement (tréner Piešťan): „Som spokojný s výkonom aj výsledkom. Tomáš Tatar priletel zo zámoria iba dnes, ale podal veľmi dobrý výkon, aj keď už po prvej tretine mal toho dosť. Je vidieť, že má skúsenosti s veľkým hokejom.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Máme za sebou veľmi ťažký začiatok sezóny. Je to však iba úvod a ja verím, že táto facka prišla v správny čas a tím sa dá dokopy. Pálffy nehral, pretože vo štvrtok sa proti dvadsiatke zranil a čaká na výsledky vyšetrení.

Piestany skalica

Domácim vyšiel úvod na jednotku a už v 21. sekunde sa ujali vedenia, Tatar na seba naviazal dvoch hráčov a pred bránkou našiel voľného Brňáka – 1:0. Hráči Piešťan boli aktívnejší ako ich súper, v 6. min pálil tesne vedľa J. Ručkay a o dve minúty neskôr vychytal hosťujúci Trenčan Melichárka, ktorému šancu pripravil Tatar. V poslednej minúte prvej tretiny neuspeli ani Stupka, H. Ručkay a Urban.

Piešťany pokračovali v aktivite aj v druhej časti, v 23. min poslal H. Ručkay puk iba do Trenčanovej lapačky, no o 4 minúty neskôr ten istý hráč po individuálnej akcii upravil na 2:0. Tretí gól domácich pridal v 37. min Tatar, ktorý predtým v 33. min nepremenil stopercentnú príležitosť. Skalica skorigoval ešte pred druhou sirénou, R. Školiak po prihrávke Kutálka prestrelil Tomeka.

Domáci hokejisti hrali s chuťou aj v tretej dvadsaťminútovke a skóre v ich prospech narastalo. V 50. min dosiahol gól J. Ručkay, o ďalších 27 sekúnd A. Kolník a na 6:1 upravil v 53. min v oslabení Otčenáš.

V 55. min pridal siedmy gól Piešťan Jánoš a ôsmy v 58. min S. Saliji. Konečnú podobu výsledku dal v posledných sekundách hry v presilovke hosťujúci M. Šátek.

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 po piatkových zápasoch 2. kola:

HK Orange 20 4 0 0 0 0 0 4 5:18 0

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body).

Viac k osobe Ján SýkoraMarcel HaščákMichal ChovanMichal HlinkaRichard HunaRóbert HunaTomáš Tatar