Počet britských obetí útoku sa zdvojnásobí, odhaduje vláda

Teroristi zaútočili na tuniské letovisko, zomreli desiatky ľudí
Na pláži pred jedným z hotelov v blízkosti tuniského mesta Súsa sa odohrala streľba. Útok si vyžiadal desiatky obetí, medzi ktorými je aj najmenej jeden útočník. Foto: SITA/AP

LONDÝN 29. júna (WEBNOVINY) – Z 15 na 18 stúpol počet potvrdených Britov zabitých pri piatkovom streleckom útoku radikálneho moslima v Tunisku. Konečný počet britských obetí však pravdepodobne dosiahne okolo 30, povedala v pondelok hovorkyňa britského premiéra Davida Camerona.

„Máme teraz potvrdené, že bolo zabitých 18 britských občanov, a očakávame, že toto číslo bude ďalej stúpať… pravdepodobne až na približne 30,“ citovala vyjadrenie hovorkyne pre médiá agentúra Reuters. Cameron v pondelok prisľúbil rozsiahlu reakciu na extrémizmus, Británia je podľa jeho slov jednotná vo svojom žiali po masakre na tuniskej pláži.

Reagovať chcú širokospektrálne

„K nášmu šoku a zármutku musíme pridať ďalšie slovo: odhodlanosť. Neochvejnú odhodlanosť. Budeme bojovať za náš spôsob života,“ napísal Cameron. „Naša reakcia musí byť širokospektrálna – doma i v zahraničí: bezprostredná reakcia po čine a ďalekosiahla do budúcnosti,“ citovala ho tlačová agentúra AP.

Obrazom:Teroristi zaútočili na tuniské letovisko, zomreli desiatky ľudí

Britská ministerka vnútra Theresa Mayová cestuje do Tuniska, aby rokovala o extrémistickej hrozbe a vyjadrila sústrasť zasiahnutým turistom. Londýn vyslal lietadlo kráľovského letectva, aby priviezli domov Britov, ktorí v Tunisku uviazli. Cameron pre BBC povedal, že vláda pracuje čo možno najrýchlejšie, aby poskytla informácie rodinám.

Boj proti propagande

Islamský štát podľa neho používa starovekú krutosť, ktorú kombinuje s propagandou, využívajúc ako primárnu zbraň sociálne médiá. „Musíme preskúmať, ako by sme mohli spolupracovať s krajinami, ako je Tunisko, v boji proti tejto propagande online… Musíme ju riešiť priamo pri jej zdroji, na miestach, ako sú Sýria, Irak a Líbya, kde sa presadzuje Islamský štát a plánuje svoj kult smrti.“

Tuniské ministerstvo vnútra oznámilo, že úrady v krajine zadržali skupinu osôb podozrivých zo spojenia s útočníkom, ktorý na pláži pred hotelom zabil 39 ľudí, prevažne britských turistov. Ministerstvo bližšie informácie neposkytlo, uviedlo však, že stále prebieha overovanie informácie, že páchateľ podstúpil výcvik v džihádistických táboroch v susednej Líbyi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Theresa Mayová