Obrazom: Vládny špeciál priviezol Slovákov z Tuniska

Vlány špeciál priviezol Slovákov z Tuniska
Slovenskí turisti po predčasnom prílete vládnym špeciálom z teroristickým útokom postihnutého Tuniska na bratislavskom letisku. Bratislava, 28. jún 2015. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Slovenský vládny špeciál priviezol v nedeľu z Tuniska 228 Slovákov, ktorí prejavili záujem vrátiť sa domov po piatkovej krvavej masakre. Lietadlo letelo po turistov dvakrát, prvýkrát sa z Monastiru vrátilo v nedeľu po polnoci a druhýkrát odletelo z Bratislavy o 13:00 a naspäť sa vrátilo po 18:00.

Situácia v Tunisku bola zmätočná

Ako sa na letisku pre médiá vyjadrili niektorí cestujúci, situácia v Tunisku bola podľa nich zmätočná, niektorí nevedeli presne, čo sa stalo, a ako niektorí Slováci uviedli, hlavne bezprostredne po teroristickom útoku sa šírili rôzne informácie. „Báli sme sa,“ odznievalo na letisku po prílete Slovákov najčastejšie.

Obrazom: Vládny špeciál priviezol Slovákov z Tuniska

Medzi obeťami piatkového útoku v tuniskom meste Sousse neboli žiadni slovenskí občania. Ministerstvo zahraničných vecí vďaka systému dobrovoľnej registrácie vedelo o 160 Slovákov v krajine, napokon z komunikácie s cestovnými kanceláriami zistili, že ich je tam viac ako 600.

Obrazom: Teroristi zaútočili na tuniské letovisko, zomreli desiatky ľudí

Rezort preto odporúča Slovákom cestujúcim do zahraničia, aby sa na ich stránke zaregistrovali. Vďaka tomu sa ministerstvo so Slovákmi v zahraničí dokáže rýchlejšie spojiť v prípade, ak sa niečo stane, alebo ich včas varovať. Registrácia je dostupná na internetovej adrese https://www.mzv.sk/Register.

Slovensko vyhodnocuje situáciu

Piatkový útok na pláži pred hotelom na pobreží v blízkosti tuniského mesta Sousse si vyžiadal takmer 40 obetí. Medzi obeťami sú hlavne Briti, ale podľa tuniských úradov aj občania Nemecka, Belgicka a Írska. K útoku sa prihlásil tzv. Islamský štát. Ten spáchal v Tunisku teroristický atentát aj v marci tohto roka. Vtedy si tragédia vyžiadala takmer 25 obetí. Po členov folklórneho súboru vtedy takisto vyslalo ministerstvo vnútra v spolupráci s rezortom zahraničia vládny špeciál. Vrátila sa ním približne tridsiatka detí.

České ministerstvo zahraničných vecí už vydalo odporúčanie pred cestovaním do Tuniska. Svojich občanov vyzýva k maximálnej obozretnosti a odporúča vyhýbať sa miestam s veľkou koncentráciou osôb, ale aj individuálnemu cestovaniu po krajine, uvádza na svojej internetovej stránke.

Ako upozorňuje hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano, pre Tunisko stále platí cestovné odporúčanie „zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí“. „V súvislosti s piatkový útokom v tuniskom meste Sousse vyhodnocujeme všetky relevantné informácie, vyhodnocujeme situáciu, a to aj v komunikácii s ďalšími partnermi v rámci Európskej únie. Zatiaľ nemeníme aktuálne cestovné odporúčanie pre Tunisko, ale nevylučujeme možnosť prípadnej zmeny na základe vyhodnotenia situácie,“ informuje Stano.

Ako dodal, v tejto fáze ministerstvo odporúča pri pobyte v krajine vysokú ostražitosť a rešpektovanie pokynov bezpečnostných zložiek a hotelového personálu. Ministerstvo cestovné odporúčanie do Tuniska vydalo už začiatkom júna.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát