Nechápem, ako to mohol urobiť, povedala manželka teroristu

Foto: SITA/AP

PARÍŽ 27. júna (WEBNOVINY) – Vo Francúzsku je po piatkovom teroristickom útoku na plynáreň v mestečku Saint-Quentin-Fallavier neďaleko Lyonu vyhlásená najvyššia protiteroristická pohotovosť. (

)

Počas útoku v závode na výrobu priemyselných plynov americkej spoločnosti Air Products & Chemicals bol v piatok zabitý 53-ročný majiteľ dopravnej spoločnosti, ktorého hlavu objavili vo vzdialenosti niekoľkých desiatok metrov od tela, na plote okolo areálu továrne, v blízkosti dvoch zástav s islamistickými nápismi v arabčine.

Zabíjať ma otec troch detí

Z útokov je podozrivý 35-ročný otec troch detí, ktorý pracoval pre obeť ako vodič nákladného auta a so svojím šéfom došiel do plynárne spoločne na aute. Francúzska polícia ho vzala do väzby spolu s jeho manželkou a sestrou a ešte jedným mužom, ktorého v sobotu podľa oznámenia prokuratúry prepustila na slobodu bez toho, aby ho obvinila. Vo väzbe naďalej zostáva podozrivý z útoku s oboma ženami.

Hovorkyňa úradu špeciálneho prokurátora pre boj s terorizmom Agnes Thibault-Lecuivrová v Paríži vysvetlila, že podľa zákona o boji s terorizmom tieto tri osoby môžu byť vo väzbe štyri dni, potom súd voči nim musí vzniesť predbežné obvinenie alebo ich prepustiť na slobodu.

Obrazom: Islamista zabíjal pri Lyone, po výbuchu našli bezhlavé telo

Polícia zistila, že tento muž – Yassin Salhi – udržiaval vzťahy s extrémistickými salafistickými organizáciami a v roku 2006 sa ocitol na zozname ľudí považovaných za potenciálnu bezpečnostnú hrozbu. Keďže však nemal v registri žiaden trestný záznam, v roku 2008 ho z tohto zoznamu vyškrtli.

V rokoch 2011 až 2014 však na seba znova upozornil stykmi so salafistickým hnutím v Lyone. Agentúra DPA uviedla, že Salhi sa presťahoval do Lyonu a zamestnal sa v spoločnosti, ktorá má prístup do plynárne, kde zaútočil.

Manželka podozrivého útoku manžela nechápe

S manželkou a troma deťmi býval už niekoľko mesiacov v prízemnom byte sociálneho nájomného domu v lyonskej mestskej časti Saint-Priest, bol tam považovaný za dobrého suseda.

„Bol ako jeden z nás, mal dobrú prácu. Niekedy hrával futbal so svojimi a mojimi deťmi,“ povedal vo vysielaní rozhlasovej stanice Europe 1 jeden zo susedov. Manželka údajného páchateľa útoku povedala, že nechápe, ako mohol jej muž spáchať takýto čin. „Sme normálni moslimovia, dodržiavame ramadán,“ povedala. Salhi nemá doteraz žiaden záznam v trestnom registri, dodala DPA.

Salhi odmieta vypovedať

Yassin Salhi naďalej odmieta spolupracovať s policajnými vyšetrovateľmi. Informovali o tom nemenované oficiálne zdroje. Vyšetrovatelia zatiaľ nezistili žiadny motív, ktorý Salhiho mohol viesť k spáchaniu útoku, a nenašli ani žiadne jeho napojenie na zahraničie.

K útoku Saint-Quentin-Fallavier neďaleko Lyonu sa zatiaľ neprihlásila žiadna organizácia. Odrezaná hlava, ktorú vyšetrovatelia našli v blízkosti miesta útoku, má podľa nich len imitovať spôsob popravy praktizovaný Islamským štátom.

Agentúra AP informovala, že v mestečku Saint-Quentin-Fallavier sa dnes zišli stovky ľudí, aby si uctili pamiatku obete piatkového útoku – podnikateľa Hervého Cornaru. Ďalšie pietne zhromaždenie sa konalo aj v meste Fontaines-sur-Saone, kde žil 54-ročný Cornara, ktorý Salhiho ako vodiča zamestnal v svojej dopravnej firme v marci tohto roku. Medzi účastníkmi boli aj Cornarovi susedia-moslimovia, ktorí prejavili pobúrenie nad útokom pripisovaným ich súvercovi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom