Majú teroristické útoky radikálov počas ramadánu spojitosť?

Foto: SITA/AP

WASHINGTON 27. júna (WEBNOVINY) – Dôkazy o možnej spojitosti medzi piatkovými teroristickými útokmi vo Francúzsku, Tunisku, Kuvajte a Somálsku zatiaľ nie sú. Vyhlásil to americký rezort diplomacie, ktorého v noci z piatka na sobotu citovala agentúra Reuters.

Obrazom: Teroristi zaútočili na tuniské letovisko, zomreli desiatky ľudí

Podľa hovorcu príslušného ministerstva Johna Kirbyho sa útoky stále vyšetrujú, avšak neexistuje „nijaký náznak na taktickej úrovni, že boli koordinované“. Vo všetkých prípadoch išlo o terorizmus, prízvukoval Kirby na tlačovom brífingu.

Video: V továrni pri Lyone zabíjal islamista

Podozriví militanti z extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) zavraždili v tuniskom prímorskom stredisku neďaleko mesta Súsa najmenej 37 ľudí, v šiitskej mešite v Kuvajte 25 veriacich a v továrni vo francúzskom meste Saint-Quentin-Fallavier sa našlo bezhlavé telo, pričom sa tam odohral aj útok automobilom, ktorý si vyžiadal dvoch zranených.

Viac ako 50 vojakov z Burundi zahynulo v piatok aj pri útoku islamistických milícií aš-Šabáb na základňu jednotiek Africkej únie (AÚ) v južnom Somálsku. Všetky tieto incidenty sa stali počas islamského posvätného mesiaca ramadán.

Video: Útok v kuvatskej mešite

Velenie IS vyzvalo svojich stúpencov, aby v čase prebiehajúceho sviatku vystupňovali výpady voči kresťanom, ako aj šiitom a sunnitom bojujúcim proti tejto ultraradikálnej džihádistickej skupine v radoch vojenskej koalície pod vedením USA.

Medzinárodná policajná organizácia Interpol medzitým ponúkla Tunisku, Francúzsku, Kuvajtu a Somálsku pomoc pri vyšetrovaní daných teroristických útokov. Ústredie Interpolu vo francúzskom Lyone je v kontakte s úradmi dotknutých krajín.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát