Počet priestupkov na hraniciach stúpa, Slováci sa búria proti vyhláške. Opatrenia nemôžu trvať večne, tvrdí sociológ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
COVID 19: Kontroly na hraniciach Petržalka - Berg
Polícia počas vykonávania zdravotno-bezpečnostnej kontroly osôb na štátnej hranici Petržalka - Berg Foto: SITA/Branislav Bibel

Slovenské laboratóriá v stredu potvrdili 72 nových prípadov nákazy Delta variantom koronavírusu, väčšina z nakazených ľudí si tento agresívny kmeň priviezla zo zahraničia, a to napriek pomerne prísnym opatreniam na hraniciach.

Zodpovedné orgány neustále pripomínajú, že našou momentálne jedinou šancou, ako sa pred vypuknutím ďalšej vlny aspoň ako-tak ochrániť, je prísna kontrola hraníc. Napriek tomu sa však niektorí občania Slovenska snažia o zrušenie nariadení.

Vyjadrili to aj blokovaním hraničných priechodov. V stredu desiatky ľudí, prevažne pendleri, približne dve hodiny protestovali na priechode Čuňovo – Rajka, čím spôsobili rozsiahle kolóny. V piatok sa ďalšia skupina neohlásene búrila pred Národnou radou SR.

Hlavným dôvodom nespokojnosti je vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá platí od pondelka 19. júla a ktorá znepríjemňuje život nezaočkovaných Slovákov.

Povinnosti na hraniciach

Svoj nesúhlas s platnými nariadeniami však nezaočkovaní vyjadrujú aj inými formami, napríklad na sociálnych sieťach rôznych verejných inštitúcií, najmä Polície SR. Najväčšie obmedzenia sú totiž pri prechode cez hranice štátu.

A práve policajní príslušníci a vojaci majú na starosti kontrolu hraničných priechodov, pričom sa zameriavajú na dodržiavanie viacerých povinností.

Na základe vyhlášky ÚVZ musí byť každá osoba nad 12 rokov zaregistrovaná cez formulár eHranice. Okrem toho sa ľudia, ktorí podľa vyhlášky nie sú považovaní za plne zaočkovaných, musia preukázať negatívnym PCR testom, väčšinou nie starším ako 72 hodín.

Ďalšou možnosťou, ako neísť do karantény, je preukázať sa potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19, prípadne pracovným alebo študentským potvrdením. Korúkoľvek z výnimiek musí byť človek prekračujúci hranice schopný preukázať.

Priestupky

Za nezaregistrovanie do eHranice možno uložiť pokutu do 1 659 eur a v blokovom konaní do 99 eur. Rovnaká sadzba je aj pri nedodržaní 14-dňovej karantény, ktorá sa dá skrátiť negatívnym výsledkom PCR testu urobeným najskôr piaty deň.

Dôležité je povedať aj to, že priestupku sa dopustí aj zákonný zástupca, teda rodič, ktorý nesplní povinnosť voči svojim deťom. Takže jedna osoba môže dostať viac ako jednu pokutu, a to vtedy, ak nenahlási nielen seba, ale ani deti.

Aj keď sú povinnosti z vyhlášky ÚVZ jasné, stáva sa, že ich ľudia schválne ignorujú.

„V prípade, ak občan pri kontrole nespĺňa stanovené podmienky v zmysle vyhlášky ÚVZ SR, policajt občanovi poradí a pomôže napríklad pri registrácii, čo sa aj denne stáva,“ vysvetľuje hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Ak sa občan odmietne registrovať, respektíve splniť podmienky, policajt prípad postúpi na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), ktorý je kompetentný uložiť pokutu opäť do výšky 1 659 eur.

Čo sa týka kontroly platných opatrení, polícia eviduje tie priestupky, ktoré sa týkajú porušenia lekárom stanovenej karantény či porušenia povinnosti nosenia rúška. Za posledný týždeň bolo takýchto prípadov dokopy 75.

„Policajti vybavili napomenutím deväť prípadov, uložili 36 pokút za 2 675 eur a 32 prípadov postúpili na príslušné RÚVZ. Skontrolovali takmer 37-tisíc osôb,“ uviedla Bárdyová.

Pokuty od RÚVZ

Opatrenia na hraniciach však napriek tomu, že ich kontrolujú policajti či vojaci, vyhodnocujú RÚVZ. Opýtali sme sa preto úradu verejného zdravotníctva, koľko porušení epidemiologických nariadení zaznamenali za posledné obdobie.

Marek Eliáš z komunikačného oddelenia uviedol, že jednotlivé regionálne úrady si takéto štatistiky nevedú, preto nie je jasné, koľko ľudí reálne dostalo pokutu alebo bolo riešených iba napomenutím.

Zároveň doplnil, že každým prípadom postúpeným políciou sa RÚVZ zaoberajú a preverujú ho, pričom prípad rieši vždy úrad podľa trvalého pobytu osoby, ktorá priestupok spáchala. Za mesiac júl osem regionálnych úradov verejného zdravotníctva spolu preverovali 77 prípadov.

Prvý júlový týždeň polícia postúpila 17 prípadov, ďalší týždeň to bolo už 28 prípadov. Počet prípadov porušenia epidemiologických nariadení teda každým týždňom rastie. Sociológ Michal Vašečka vysvetľuje, že je za tým únava.

Psychické zdravie

„Už dlho sa hovorí, že tento typ opatrení nemôže trvať donekonečna. Prejaví sa to na psychickom zdraví, mnohí potom reagujú neadekvátne,“ povedal pre portál Webnoviny.sk Vašečka.

Sociológ tiež podotkol, že to nie je problém iba Slovenska, ale celého sveta. Predpokladá, že s príchodom tretej vlny pandémie sa bude situácia ešte zhoršovať, nakoľko sa nakazí opäť veľmi veľké množstvo ľudí.

„K obmedzeniam na jeseň určite príde. Zatvárať celú krajinu je však už nebezpečné, mala by aspoň elementárne fungovať. Ministerstvo avizovalo, že lockdowny budú len regionálne a budú sa týkať hlavne nezaočkovaných, takže protesty budú eskalovať,“ doplnil.

Otázka znie, či sa situácia dá a dala riešiť inak. Podľa Vašečku mohlo byť v prvom rade menej chaosu, tiež sa malo lepšie pracovať s expertmi, ale hlavne lepšie komunikovať, a to nielen smerom k opatreniam, ale hlavne k očkovaniu.

„Samozrejme, že sa dalo viac urobiť, ale muselo by do toho ísť aj viac peňazí, a nie na dobrovoľnej báze v spolupráci s neziskovým sektorom. To nie je dostatočná platforma,“ podotkol na záver Vašečka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Denisa BárdyováMarek EliášMichal Vašečka
Firmy a inštitúcie Polícia Slovenskej republikyPrezídium policajného zboru SRRÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctvaÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR