Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
svadba, sobáš, nevesta, ženích
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images

Počet sobášov v Prešovskom kraji klesol, ženísi aj nevesty vstupujú do manželstva čoraz starší

Počet sobášov a rozvodov v Prešovskom kraji v minulom roku klesol. Na sto sobášov pripadlo v kraji 20 rozvodov, čo je najmenej v rámci všetkých krajov Slovenskej republiky.

Vek sobášiacich sa rastie

Vek sobášiacich i rozvádzajúcich sa však rastie. Vyplýva to z analýzy Štatistického úradu, ktorú agentúre SITA sprostredkovala Zuzana Kozoňová z prešovského pracoviska úradu.

Ako uviedla, v priebehu roka 2018 vstúpilo v Prešovskom kraji do manželstva 4 964 párov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom klesol počet sobášov o 223. Na tisíc obyvateľov stredného stavu kraja pripadlo šesť sobášov.

V rámci okresov Prešovského kraja najviac sobášov na tisíc obyvateľov zaznamenal okres Sabinov (7,2) a najmenej okres Humenné (5,3). Priemerný vek ženícha i nevesty za posledných desať rokov vzrástol približne o dva roky.

Ženísi mali v priemere 31 rokov a nevesty takmer 29 rokov,“ spresnila Kozoňová. Podobný vývoj bol aj u slobodných partnerov, keď ženísi vstupovali do svojho prvého manželstva ako 29-roční a nevesty ako 27-ročné.

Ženili sa aj muži nad 65 rokov

Najvyšší priemerný vek ženíchov (33,9 roka) i neviest (31,1 roka) bol zaznamenaný v okrese Poprad. Naopak, najnižší priemerný vek ženíchov (29,2) bol v okrese Kežmarok a neviest (26,9) v okrese Sabinov.

Ako ďalej vyplýva zo štatistík, najviac uzavretých manželstiev u oboch pohlaví bolo vo vekovej skupine 25- až 29-ročných. Do tejto vekovej skupiny spadá 1 776 ženíchov a 2 037 neviest.

Druhou najpočetnejšou vekovou skupinou u ženíchov bola kategória 30- až 34-ročných (1 222 sobášov) a u neviest to bola kategória 20- až 24-ročných (1 110).

Manželstvo uzatvorilo aj 39 mužov vo veku 65 a viac rokov a 20 žien v rovnakom veku,“ dodala Kozoňová.

Manželstvá priemerne trvajú 15,4 roka

V minulom roku bolo v Prešovskom kraji rozvedených 1 003 manželstiev, čo je oproti roku 2017 o 20 rozvodov menej. Najviac rozvodov na sto sobášov mali v okrese Medzilaborce (35,2) a najmenej v okrese Sabinov (12,5).

Priemerný vek rozvádzajúcich sa žien bol 40 rokov a mužov 43 rokov. Za posledných desať rokov priemerný vek rozvádzajúcich sa žien i mužov vzrástol v priemere o tri roky,“ uviedla Kozoňová.

Priemerná dĺžka trvania rozvedeného manželstva v kraji predstavovala 15,4 roka. V roku 2018 sa rozviedlo 212 párov, ktorých manželstvo trvalo 25 rokov a dlhšie. Do dvoch rokov od uzavretia manželstva sa rozviedlo 39 manželstiev.

Rozvody pre neveru aj alkoholizmus

Z hľadiska príčin rozvratov ako najčastejšia príčina rozvodu manželstva u oboch pohlaví dlhodobo figuruje rozdielnosť pováh, názorov a záujmov.

V súdnom konaní túto príčinu uviedlo 64,7 percenta rozvádzajúcich sa mužov i žien. Ďalšími najpočetnejšími dôvodmi rozvratu manželstiev zo strany muža bola nevera (9,7 percenta) a alkoholizmus (8,7 percenta).

Zo strany ženy to boli prípady, keď súd nezistil zavinenie (16,5 percenta), za nimi nasledovali ostatné príčiny (7,4 percenta) a nevera (5,5 percenta).

„V roku 2018 bolo ukončených rozvodom 58,8 percenta manželstiev s maloletými deťmi. Najčastejšie sa rozvádzali manželstvá s jedným dieťaťom,“ dodala Kozoňová.

K téme

Homosexuálne páry v Taiwane sa môžu sobášiť, dvojice budú mať plné manželské práva Chcete, aby vás zosobášil poslanec parlamentu? Liberáli zo SaS navrhujú zmenu zákona

Neprehliadnite

V prípade vraždy novinára Kuciaka sa procesné strany oboznamujú s vyšetrovacím spisom Video: Tackal sa pri čiare a po spadnutí vstal na tretí pokus, rozhodca Milan sa vyfarbil Mám pocit, že na Slovensku chýba nadšenie niečo budovať, vyhlásil Danko Čo sa tým zmení, ak sa po štvrtý raz stanem majstrom sveta, pýtal sa Peter Sagan Košická župa ponúkla odkúpenie oceliarne U. S. Steel za jedno euro, Žigovo ministerstvo sa rozohnilo Brexit bez dohody spôsobí nenapraviteľné a vážne škody, varujú európske združenia výrobcov áut

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X