Podmanický varuje pred blížiacou sa vlnou, ktorá má ničiť

Ján Podmanický
Ján Podmanický. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Ako vnímate iniciatívu zorganizovať Národný pochod za život v Košiciach?

Podmanický:V poslednom období čoraz silnejšie vnímam tlak rozličných skupín z EÚ, ktoré tlačia na rozpad tradičnej rodiny a dávajú podporu alternatívnym spôsobom existencie. Aj Rímska ríša zanikla, keď sa začala rozpadať rodina. Obávam sa, aby západná civilizácia nezanikla, ak bude pokračovať tento trend. Preto vítam, že vznikajú iniciatívy, ktoré vyjadrujú podporu tradičným rodinným hodnotám. Aby však boli účinné, musia mať masovejšiu podporu.

Je počuť hlas za ochranu života?

Podmanický:Hlasy za ochranu rodiny sú zatiaľ slabé. Blíži sa k nám obrovská vlna, ktorá má zničiť základ, na ktorom je postavená aj moderná Európa. EÚ zakladali kresťanskí politici, bola založená na kresťanských hodnotách, lebo tie sú typické pre Európu. Začínam sa báť, že Európa sa začína meniť na spoločnosť, v ktorej normálni ľudia akoby ani nemali mať miesto. Ak sa projekt EÚ nevráti k svojim základom, tak sa zrúti ako domček z kariet, pretože nebude mať podporu normálnych ľudí.

Aký je názor v Smere-SD na tieto aktivity?

Podmanický: Smer-SD je veľká strana a preto je v nej aj veľa názorových prúdov. Sú v nej poslanci, ktorí sú orientovaní liberálne. No som rád, že v Smere je aj veľa ľudí, ktorí zastávajú konzervatívne hodnoty. Veľmi si cením, že predseda a vedenie strany rešpektujú právo, aby poslanci Smeru-SD mohli v prípade zákonov, ktoré sa týkajú kultúrnoetických otázok, hlasovať podľa svojho svedomia. Verím, že tento priestor pre diskusiu a slobodné rozhodovanie v kultúrnoetických otázkach zostane naďalej zachovaný. Vôbec sa nestotožňujem s tým, kde sa uberajú viaceré skupiny v európskych sociálnodemokratických stranách. Je to vzďaľovanie sa prevažnej väčšine našich voličov.

Blaha by išiel radšej na PRIDE ako na pochod za život

Lubos blaha
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ako vnímate iniciatívu biskupov, ktorí vás vyzvali podporiť pochod za život?

Blaha: Túto iniciatívu som ignoroval. Samozrejme vypočujem si aj názor cirkvi, ale v mojej činnosti sú cirkvi jedna z posledných inštitúcií, ktoré uznávam.

Aký je váš postoj k tomuto pochodu?

Blaha: Ak by som si mal vybrať, keďže cez víkend je PRIDE a pochod za život, určite by som išiel radšej na dúhový PRIDE. Čo sa týka bigotnejších aktivistov, bol by som veľmi rád, keby sa venovali životu, keď už je narodený, keď už je na svete, keď ľudia majú svoje sociálne problémy. Cítim snahu venovať sa iba nenarodenému životu a to je trošku pokrytecké. Pokiaľ tam cítim netoleranciu, a ja tam cítim napríklad proti ľuďom inej sexuálnej orientácie, tak to nedokážem tolerovať. Tí ľudia vnucujú svoju predstavu o živote iným ľuďom a to by sme nemali tolerovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján PodmanickýĽuboš Blaha