Policajti zasahovali v okolí Bratislavy, dôvodom bolo nelegálne nakladanie s odpadom

Policia 1.jpg
Foto: ilustračné, SITA/Robert Tappert


BRATISLAVA 15. októbra (WebNoviny.sk) – Bratislavskí kriminalisti spolu s poriadkovými útvarmi Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave zasahujú v pondelok na viacerých miestach v Bratislave, Seneckom a Pezinskom okrese.

Ako agentúru SITA informovala bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková, procesné úkony súvisia s vyšetrovaním environmentálnej trestnej činnosti a akcia prebieha za účasti zamestnancov Slovenskej inšpekcie životného prostredia a znalcov na odhad škôd na životnom prostredí.

Domové prehliadky a prehliadky iných priestorov a pozemkov sa vykonávajú na základe príkazu sudcu. Ako dodala Mihalíková, viac informácií momentálne nie je možné poskytnúť, pretože by sa mohlo zmariť alebo sťažiť objasnenie a vyšetrovanie. Polícia viac informácií poskytne hneď, ako to procesná situácia dovolí.

Zásah na skládke v Moste pri Bratislave

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) víta pondelkový zásah polície v súvislosti s nelegálnym nakladaním s odpadom. Prostredníctvom Slovenskej inšpekcie životného prostredia rezort poskytuje plnú súčinnosť, uvádza envirorezort v stanovisku k pondelkovému policajnému zásahu. Minister životného prostredia László Sólymos ocenil zásah polície v Limbachu a na skládke v Moste pri Bratislave.

„Hovoril som to už viackrát a poviem to opäť. Porušovanie envirozákonov je ohrozovanie zdravia tejto krajiny. A nesmie sa vyplácať pravidlá hry porušovať,“ vyhlásil Sólymos.

V stanovisku sa ďalej uvádza, že Slovenská inšpekcia životného prostredia zároveň vykonáva aj samostatne ďalšie úkony vo vyšetrovaní v rámci svojich zákonných oprávnení. Bližšie informácie však v záujme vyšetrovania v súčasnosti nemôže poskytnúť. Stanovisko agentúre SITA poskytol hovorca MŽP Tomáš Ferenčák.

Envirokriminalita musí byť podľa Pellegriniho trestaná

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) súhlasil so zásahom polície vo vzťahu k takýmto typom trestných činov. „Vo vzťahu k akejkoľvek envirokriminalite, znečisťovaniu našich zdrojov pitnej vody, neriešeniu nelegálnych skládok z dlhodobého hľadiska, ako je možné, že ak niekto má papier, že skládka je uzavretá, že sa tam podľa svedkov neustále vozí odpad,“ povedal predseda vlády po stretnutí s ministrom dopravy a výstavby Arpádom Érsekom (Most-Híd).

„V tomto musí štát zasahovať podstatne prísnejšie a envirokriminalita musí byť aj z titulu prísnosti, tvrdosti zásahu a následných trestov postavená na vyššiu úroveň ako doteraz,“ uviedol Pellegrini s tým, že prichádza čas, keď envirokriminalita musí byť trestaná tak isto tvrdo ako akákoľvek iná trestná činnosť. Každý by si mal podľa premiéra rozmyslieť, či bude poškodzovať životné prostredie a prírodu.

„Nemôžeme strpieť, aby ktokoľvek vzhľadom na svoje ekonomické záujmy, aby niečo lacnejšie postavil, alebo niekde ušetril peniaze, použil na akúkoľvek stavbu, alebo pri hocijakom inom procese niečo, čo je označené ako nebezpečný odpad a mal by byť spracovaný v zmysle našich zákonov,“ dodal Pellegrini.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe László SólymosPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR