Pompeo sa vracia zo Severnej Kórey aj s väznenými Američanmi, údajne sú „v dobrom zdraví“

Mike Pompeo, Kim Čong un
Severokórejský vodca Kim Čong-un a šéf CIA Mike Pompeo. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 9. mája, 17:02

PCHJONGJANG 9. mája (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump oznámil, že minister zahraničia Mike Pompeo je na ceste späť zo Severnej Kórey a spolu s ním sa vracajú aj traja väznení Američania, ktorí sú „zjavne v dobrom zdraví“.

„Minister zahraničia Mike Pompeo je už vo vzduchu na ceste zo Severnej Kórey spolu s troma úžasnými gentlemanmi, na stretnutie s ktorými sa každý teší,“ napísal v stredajšom tweete Trump. Dodal, že schôdzka Pompea a severokórejského lídra Kim Čong-una dopadla „dobre“.

Dokončil plány summitu

Lietadlo s Pompeom a prepustenými Američanmi by malo pristáť na základni Andrews Air Force Base v Marylande vo štvrtok o 02:00 miestneho času (08:00 SELČ). „Budem tam, aby som ich privítal. Veľmi vzrušujúce,“ podotkol Trump.

Americký minister zahraničia Mike Pompeo pricestoval do Pchjongjangu v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR), kde dokončil plány nadchádzajúceho summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Šéf americkej diplomacie pricestoval do ázijskej krajiny v stredu ráno, pričom je to už jeho druhá návšteva v tomto roku.

Zlepšené vzťahy medzi Kóreami

Pompeo sa v rámci svojej návštevy stretol s podpredsedom Ústredného výboru vládnucej komunistickej Kórejskej strany práce Kim Jong-čolom, ktorý hostil obed pre americkú delegáciu.

Minister počas podujatia uviedol, že Spojené štáty chcú s KĽDR pracovať na vyriešení ich nezhôd, varoval však, že ich ešte stále čakajú výzvy. Kim Jong-čola zároveň nazval výborným partnerom pri práci na úspešnosti plánovaného summitu.

Kim Jong-čol zase zmienil zlepšené vzťahy medzi oboma Kóreami či politiku KĽDR sústrediť všetky snahy do ekonomického pokroku krajiny. Zdôraznil, že to ale nie je výsledok sankcií, ktoré na krajinu uvalila medzinárodná komunita, ale vôľa Kórejského ľudu. Americký prezident Donald Trump sa totiž pred niekoľkými dňami vyjadril, že jeho taktika nátlaku priviedla Severnú Kóreu k rokovaciemu stolu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-unMike Pompeo