Poruchami spánku trpia čoraz častejšie aj školáci, môžu za to mobily a počítače

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
únava, nespavosť, depresia
Nové zariadenie dokáže ovplyvniť mozog a zmeniť náladu človeka.

Ráno nedokážu vstať z postele, sú unavení, v škole sa nesústredia a nosia horšie a horšie známky. Čoraz viac školákov trpí dnes poruchami spánku, pretože stále viac hodín trávia surfovaním, četovaním a hraním hier na počítači, pozeraním televízie či s mobilom v ruke. Portál venovaný spánku SleepFoundation.org spája nespavosť u detí a tínedžerov s príliš dlhým časom stráveným pred obrazovkami.

Efekt modrého svetla

Obrazovky vysielajú do prostredia umelé modré svetlo, ktoré podľa portálu potláča produkciu hormónu melatonín. Ten sa začína v tele tvoriť, keď sa zníži intenzita slnečného svetla. Melatonín má tlmiaci účinok na väčšinu telesných procesov a pre spánok je nevyhnutný. Jeho nedostatok môže narušiť vnútorné hodiny, ktoré signalizujú, kedy je čas ísť spať a kedy vstávať.

Čím dlhší čas trávi človek večer pri obrazovke, tým viac sa odďaľuje uvoľňovanie melatonínu, a tým aj spánok. Tínedžeri, ktorí stále „visia“ na mobiloch či počítačoch, mávajú preto často problém zaspať alebo sa v noci budia. Nedostatok spánku pritom môže viesť k depresiám, srdcovým ochoreniam a ďalším ťažkostiam so zdravím.

Spálne bez počítačov

Pomôcť zaspať rýchlejšie a zlepšiť kvalitu spánku môže obmedzenie času stráveného pred obrazovkou, a to najmä vo večerných hodinách. „Dajte deťom ´digitálny zákaz´ hodinu až dve pred spaním,“ radí portál.

Vhodné by mohlo byť aj úplné vylúčenie elektronických zariadení ako televízia, počítač a mobil z miestností určených na spanie, teda aspoň počas noci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať