Poslanci ignorovali protestujúcich

Vlastenecký zákon
Foto: SITA/ Peter Žákovič

BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Poslanci dnes ignorovali študentov protestujúcich pred Národnou radou SR proti vlasteneckému zákonu v akejkoľvek forme a podobe. Plagáty ako Nechceme žiaden zákon o vlastenectve, Nie arogancii moci či Umožnite občanom priamo ovplyvňovať veci verejné volených zástupcov ľudu nezaujali.

„Môžem povedať, že neprišiel ani jeden poslanec, ani jeden poslanec sa tu nepristavil, ani jeden poslanec nereagoval na naše výzvy, aby sa zaujímali o náš názor,“ povedal pre agentúru SITA Robert Mihály z Iniciatívy za transparentnú demokraciu. Akcia s názvom Vlastenecký zákon raz a navždy do smetí napokon neuspela, poslanci síce návrh SNS zamietli, schválili však vládnu novelu zákona o štátnych symboloch, ktorá ho nahrádzala.

Vládna novela o štátnych symboloch je bezgulé vykastrované čosi, pri ktorom nie je dôležité, čo to obsahuje, ale kto to predkladáEduard Chmelár

Podľa zástupcu študentov poslanci neberú do úvahy názor občanov, podľa prieskumov dve tretiny Slovákov sú proti vlasteneckému zákonu a považujú ho za nezmyselný. „Tak načo potom silou mocou ho chcú pretláčať a ešte v skrátenom legislatívnom konaní,“ vysvetľoval Mihály. Premiér Robert Fico podľa neho zakomponovaním častí vlasteneckého zákona do novely o štátnych symboloch prakticky urobil „z nezmyslu ešte väčší nezmysel“.

Vysokoškolský učiteľ a občiansky aktivista Eduard Chmelár, ktorý prišiel mladých podporiť, považuje za absurdné, ak Slovensko rieši hranie hymny v školách v skrátenom legislatívnom konaní. „Vlastenectvo je úloha na celé generácie. To nie je úloha na skrátené legislatívne konanie. To je úloha, pri ktorej musí prebehnúť verejná diskusia, ale tu sa nám pokúšajú vnútiť niečo, proti čomu sú podľa prieskumu dve tretiny spoločnosti,“ spresnil. Vládnu novelu označil „za bezgulé vykastrované čosi, pri ktorom nie je dôležité, čo to obsahuje, ale kto to predkladá“. Mediálny virvar, ktorý koalícia predviedla pri schvaľovaní vlasteneckého zákona podľa Chmelára zakrýva oveľa závažnejšie problémy ako napríklad predražené PPP projekty, o ktorých odmietli poslanci rokovať v parlamente.

„Hranie hymny na začiatku školského roka? Preboha, veď to sa robí aj dnes, aj bez Ficovho zákona. Hranie hymny na významných športových podujatiach? To sa bude diať bez ohľadu na Fica, pretože to vyplýva zo stanov Medzinárodného olympijského výboru, FIFA a ďalších športových organizácií. Sme svedkami obyčajnej predvolebnej frašky, ktorá zakrýva skutočné problémy trápiace túto spoločnosť,“ poznamenal Chmelár s tým, že zákon v podstate nič nerieši. Premiéra podľa neho vôbec nezaujímal názor odborníkov na protokol, ktorí už dlhšie žiadajú nie novelu, ale nový zákon o štátnych symboloch preto, lebo v súčasnom je množstvo absurdít a nezodpovedá realite. Jediné hodnoty, ktoré Fico vyznáva, sú číselné, či už sú to provízie zo štátnych zákaziek alebo výška preferencií, domnieva sa Chmelár.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard ChmelárRobert FicoRobert Mihály