Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
študenti, aula, vysoká škola
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer.
7. 02. 2019 18:28 PolitikaSlovenskoPolitika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Poslanci nebudú hlasovať o odoberaní akademických titulov, neuplynula potrebná lehota

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – Parlament nebude hlasovať o vládnom návrhu o odoberaní akademických titulov. Oznámil to v rokovacej sále podpredseda NR SR za Most-Híd Béla Bugár s tým, že o tom rozhodol ústavnoprávny výbor.

Dôvodom je, že neuplynula potrebná šesťmesačná lehota, počas ktorej nesmie byť prerokúvaný návrh v tej istej veci.

Navrhovaná výmena akademika za právnika

Návrh novely vysokoškolského zákona zveruje rozhodovanie o odobratí titulu do pôsobnosti vysokej školy, vzhľadom na princíp „kto udeľuje, ten odníma“, pričom za vysokú školu má konať rektor na návrh poradnej komisie.

Rezort školstva sa pri tvorbe novely inšpiroval zákonom v Českej republike, kde má poradná komisia sedem členov – šesť členov menuje rektor spomedzi profesorov, docentov či ďalších odborníkov, siedmeho člena komisie menuje rektor z radov študentov vysokej školy.

Ministerstvo školstva SR navrhuje vymeniť jedného akademika za právnika. Upravené sú aj dôvody pre odňatie tak, aby išlo o konkrétnejšie dôvody, na rozdiel od pomerne všeobecnej českej úpravy.

Odobratie titulu do desiatich rokov

Problematika odnímania titulov je podľa ministerstva školstva témou, ktorá dlhodobo rezonuje vo verejnosti. V tejto oblasti je preto podľa rezortu potrebné sa vysporiadať s niekoľkými otázkami, najmä čo odnímať, za akých okolností odnímať, kto má rozhodovať v prvom stupni aj v druhom stupni, do akého času od absolvovania štúdia/udelenia titulu je možné rozhodovať a aké majú byť následky rozhodnutia.

Titul by bolo možné odobrať napríklad v prípade, ak bol absolvent právoplatne odsúdený v súvislosti so záverečnou vysokoškolskou prácou za trestný čin vydierania, nátlaku, porušenia autorských práv či falšovanie. Dôvodom môže byť aj to, ak bola práca vypracovaná inou osobou. Titul by bolo možné odobrať do desiatich rokov odo dňa riadneho skončenia štúdia. Dňom doručenia písomného oznámenia ministerstvu školstva dotknutá osoba stráca príslušný titul.

Parlament nebude z rovnakého dôvodu hlasovať ani o návrhoch opozičných strán ĽSNS a OĽaNO o zmenách v zákone o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky.

Odporúčané články

Naživo: Voľba ústavných sudcov v parlamente, poslanci ich budú vyberať v utorok Na zozname sú kvalitní ľudia a je z čoho vyberať, tvrdí Gál o kandidátoch na ústavných sudcov

Neprehliadnite

Boli sme na tom už všelijako, okomentoval Sólymos klesajúce preferencie Mosta-Híd Cestu na Srí Lanku radšej zvážte, zahraniční turisti môžu predstavovať pre teroristov atraktívny cieľ Ferrero aj Lavazza dostali podozrivé zásielky, vyhrážajú sa im otrávením výrobkov Na Slovensko sa dostane saharský prach, teploty budú atakovať tridsiatku a môžu padnúť rekordy Koaličná rada mala rokovať o sociálnom balíčku, stretnutie na poslednú chvíľu presunuli Hanby Bratislavy: Škaredé detaily, ktoré kazia dojem z našej najväčšej pýchy Video: Vlak s vodcom Kimom v Rusku za jazdy čistili a musel aj „cúvať“, lebo netrafili koberec Bankové trójske kone neustále útočia, kyberzločinci takto napadli státisíce ľudí

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Politika

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.