Povodne pripravili rodiny o strechu nad hlavou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Povodne
Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Vytrvalé dažde na Slovensku výrazne zvýšili počet zásahov hasičov. „Za 24 hodín mali na území celého Slovenska 364 výjazdov, čo predstavuje takmer štvornásobný počet ako počas bežných dní,“ uviedla hovorkyňa prezídia Hasičského a záchranného zboru Silvia Jančovičová. Hasiči zasahovali predovšetkým v najviac postihnutých regiónoch – v Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

V dôsledku silných prívalových dažďov hasiči pomáhali občanom odčerpávať vodu zo zaplavovaných domov, studní, pivničných priestorov a odstraňovali popadané stromy z cestných komunikácií. Do postihnutých oblastí bola nasadená ťažká technika zo záchranných brigád HaZZ (ťahače a plávajúce transportéry), ktoré sú doposiaľ nasadené v Banskobystrickom kraji v Rimavskej Sobote, Košickom kraji v Trebišove a Kráľovskom Chlmci, v Nitrianskom kraji v Hule pri Nových Zámkoch, Zlatých Moravciach a Plášťovciach, kde hasiči spevňovali hrádze vrecami a v Prešovskom kraji.

V Prešovskom kraji museli hasiči evakuovať v obci Andrejovka okrem ľudí aj postihnuté zvieratá zo salaša ohrozeného vodou z rieky Poprad. Vo Vyšnej Šebastovej vytiahli utopenú osobu z miestneho potoka. Hasiči zachránili vodiča nákladného automobilu, ktorý s vozidlom zišiel zo zaplavenej komunikácie v katastri obce Fintice. V Košickom kraji museli evakuovať občanov zo zaplavených domov, konkrétne v obci Ždaňa išlo o obyvateľov približne 50 domov, ktorých umiestnili do miestneho kultúrneho domu. Medzi evakuovanými sú aj deti.

Hasiči úzko spolupracujú so zložkami Ozbrojených síl SR, najmä pri nasadzovaní ťažkej techniky a pomoci pri spevňovaní poškodených hrádzí na vodných tokoch. V dôsledku vzniknutej krízovej situácie zrušil svoj plánovaný program prezident HaZZ Alexander Nejedlý a presunul sa na východ Slovenska do najviac postihnutých oblastí (Košice a Trebišov), kde sa podieľa na koordinácii záchranných prác s ostatnými záchranárskymi zložkami.

Asi od 8:00 v Prešove neprší, postupne sa vyjasňuje.

Trenčín, Myjava a ďalšie obce vyhlásili stav ohrozenia

Mesto Trenčín ráno vyhlásilo tretí povodňový stupeň v okrajových častiach mesta na potokoch Kubrica, Istebník a na Soblahovskom potoku. Je tam ohrozených viacero domov, niektoré už zatopilo. Obvodný úrad v Trenčíne už mestu poskytol vrecia s pieskom, situáciu monitorujú. Informovala o tom hovorkyňa mesta Erika Ságová.

Tretí stupeň už po tretí raz za posledné dni museli vyhlásiť aj v Myjave. Najmä vďaka protipovodňovým opatreniam z týchto dní, keď Myjavčania bojovali proti veľkej vode. Voda robí problémy takmer v celom kraji. Ako agentúru SITA informoval Pavel Virág zo Slovenského vodohospodárskeho podniku, odštepného závodu Bratislava, od utorka manipulujú s vodnými nádržami a regulujú hladiny vody tak, aby vznikol čo najväčší retenčný priestor. Vybudované poldre sa plnia a zachytávajú povodňovú vlnu. Podľa Virága bude voda v rieke Myjava naďalej stúpať. Zatiaľ situácia nie je natoľko vážna, aby si vyžiadala evakuáciu obyvateľov.

Hladina prítoku Teplice, ktorá sa vlieva do Myjavy, dosiahla ráno 255 centimetrov. „Potok je plný, nad obcou je vo viacerých úsekoch vyliaty. Voda zaplavila cestu smerom na Vrbovce, voda je všade, je to tu hrozné,“ informovala starostka Sobotišťa Dana Černeková. Zaplavené sú polia a lúky, ľudia neustále čerpajú vodu z pivníc. Voda natiekla aj do obecného kultúrneho domu. „Podzemná voda je vysoko, neoplatí sa nám už ani čerpať, kotle na kúrenie stoja vo vode. Musíme počkať, kým opadne,“ povedala starostka.

Hovorca trenčianskych hasičov Marián Petrík informoval, že po nočných zrážkach ráno vyhlásili tretí povodňový stupeň v obci Klátová Nová Ves (okres Prievidza), v obci Chalmová (okres Partizánske), v Bánovciach nad Bebravou, v Lopašove a Jablonici (okres Myjava), v obci Veľké Bielice (okres Partizánske), Nadlice (okres Bánovce nad Bebravou) a Pruskom (okres Ilava). Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu je tretí stupeň vyhlásený aj v Hornom Srní (okres Trečín) na potoku Vlára. Hasiči majú za sebou rušnú noc a ráno. Väčšinou odčerpávali vodu zo zatopených domov a záhrad, odstraňovali popadané stromy alebo čistili upchaté koryta riek. Na hornej Nitre zatopilo niektoré cesty. Na rozdiel od východu krajiny v Trenčianskom kraji zatiaľ nemuseli nikoho evakuovať a voda ani nenarobila toľko problémov. V celom kraji však platí tretí stupeň hydrologickej výstrahy.

V Nitrianskom kraji už zasahujú aj vojaci

Povodňová situácia sa v Nitrianskom kraji od večera výrazne zhoršila. Pre neutíchajúci dážď sa vylialo niekoľko lokálnych tokov. Momentálne je situácia najkritickejšia v okrese Nové Zámky, kde vo viacerých obciach zasahujú vojaci. V obci Hul zaplavila voda z miestneho kanála Liska záhrady a rodinné domy. Hasiči pomáhali evakuovať zhruba 120 ľudí. V súčasnosti spolu s armádou a miestnymi obyvateľmi stavajú hrádze z vriec s pieskom. „Pre prípad mimoriadnej situácie sme zabezpečili aj čln,“ povedal pre agentúru SITA nitriansky krajský hovorca hasičov Viliam Pánsky. V Nových Zámkoch zasadal aj krajský krízový štáb.

Kanál Liska sa vylial aj v Podhájskej, hasiči zabezpečujú ochranu rodinných domov vrecami s pieskom. „Vzhľadom na to, že voda ohrozuje aj termálne kúpalisko, nasadili sme tam veľkokapacitné čerpadlo z Komárna,“ uviedol Pánsky. Ďalšie veľkokapacitné čerpadlo, ktoré požičal Trnavský kraj, odčerpáva vodu v Šuranoch – časti Nitriansky Hrádok. V Kmeťove vyrážajú na povrch spodné vody, aj tu navršujú hrádze hasiči spolu s vojakmi. V Mani zaplavilo jeden rodinný dom, v Dubníku preteká voda z kanála, miestni vŕšia vrecia s pieskom. Vodu čerpajú hasiči aj v Palárikove.

Vojaci a hasiči zasahujú aj v Levickom okrese. V obci Plášťovce stavajú hrádze z pieskových vriec, pomáha im záchranná brigáda z Malaciek. Pri obci Tupá zabezpečujú hasiči ochranu železničnej trate pred zaliatím vodou, vodu odčerpávajú aj v obciach Veľké Túrovce a Malý Kiar. V Ipeľskom Sokolci robia hasiči práce súvisiace s ochranou hrádze pred priesakmi. Pri obci Horša zabezpečujú spriechodnenie cesty, ktorú v noci zasypala zemina a stromy. Vojaci zasahujú pri obci Malé Kozmálovce pre rozvodnený Hron.

V okrese Zlaté Moravce pracujú hasiči v obciach Žitavany, Neverice, Kolíňany, Nová Ves nad Žitavou. V Nevidzanoch aj v Ladiciach sa vylial potok.

Najvyšší stupeň vyhlásili v okresoch Prešov a Sabinov

Najvyšší, tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásil dnes o 7:00 pre celé okresy Prešov a Sabinov prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Prešove Jozef Adamko. Súčasne zvolal Obvodnú protipovodňovú komisiu, ktorá rozhodla o koordinácii prác v súvislosti s povodňami. V noci z utorka na stredu nahlásilo 25 starostov, že vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity v obci. Ich počet však v skutočnosti môže byť vyšší, upozornil Adamko. Na zasadaní členovia protipovodňovej komisie a prizvaní odborníci podrobne zhodnotili aktuálny stav a očakávaný vývoj na tokoch a vodných nádržiach a prijali potrebné opatrenia v zabezpečovaní záchranných prác.

Primátor Prešova Pavel Hagyari vyhlásil najvyšší stupeň povodňovej aktivity na území mesta dnes krátko pred 6:00. Torysa medzi druhou a piatou hodinou ráno stúpla o 70 centimetrov a dosiahla 480 centimetrov a na niektorých úsekoch sa vyliala. Vylial aj jej prítok Sekčov, ktorý zaplavil cestu pod železničným mostom na Jilemnického ulici, tá bola ešte ráno neprejazdná. Ako informovala hovorkyňa mesta Iveta Adamová, zaplavených bolo niekoľko rodinných domov Pod Kamennou Baňou a záhradkárska oblasť v časti pod Bikošom, následne došlo aj k podmáčaniu a zosuvom pôdy v svahovitých oblastiach mesta. Pod mostom pri mestskej hale bol zakliesnený kmeň stromu a množstvo konárov, situáciu riešila spoločnosť JVS v súčinnosti s mestskou políciou. Obyvateľom postihnutých častí pomáhali hasiči plniť vrecia s pieskom, aby odvrátili nekonrolovaný prítok vody k rodinným domom.

„V prípade, že bude nutná aj pomoc armády, požiadame ju o súčinnosť. Veliteľ II. mechanizovanej brigády Ondřej Novosad poskytne v prípade potreby monitorovania katastrálneho územia mesta Prešov vojenský vrtuľník,“ uviedla hovorkyňa mesta. Spoločnosť Fragokov ohlásila problém s vytápaním výrobnej haly, pomôcť by mali zátarasy z vriec s pieskom.

Rómovia sa vrátili do osád, dve chatrče voda úplne zničila

Rómovia z osád v obciach Jarovnice a Svinia, ktorých v noci pred veľkou vodou presťahovali starostovia do školy, komunitného centra a kultúrneho strediska, sú už späť doma. O strechu nad hlavou prišli dve rodiny z Jarovníc, ktorým spadli chatrče. Starosta Marián Kyjovský má starosť navyše, kde im pozháňa unimobunky. Pre agentúru SITA uviedol, že zatiaľ nevie, koľko ľudí žilo v týchto nestabilných domoch pri potoku. Obáva sa však najhoršieho, že pri ďalších dažďoch môžu podobne dopadnúť aj ďalší osadníci. V obci naďalej trvá tretí stupeň povodňovej aktivity. Hoci rieka Svinka postupne klesá, čistiareň odpadových vôd je zaliata a všetka technika je uväznená pod asi metrom vody. Ďalšie škody očakáva starosta na miestnych komunikáciách. Do akej miery, uvidí sa až po ich vyčistení.

Starostka obce Svinia Agnesa Uličná sa rozhodla v utorok večer evakuovať celú rómsku osadu, vyše 500 ľudí. Prenocovali v škole a komunitnom centre. Dnes ráno sa vrátili do osady, čakali ich tam nánosy blata. Občania z obce majú zatopené pivnice, z ktorých čerpajú vodu. Podľa starostky „Svinka je plná vody, jej sila je neskutočná, zatiaľ klesá iba pozvoľna,“ priblížila aktuálny stav. Ani tu najvyšší stupeň ohrozenia zatiaľ neplánujú zrušiť.

V meste Sabinov sa dnes predpoludním situácia začala upokojovať. Torysa klesla z 320 na 290 centimetrov a prestala ohrozovať príbytky občanov. Škody narobil aj Jakuboviansky potok v mestskej časti Orkucany. Ako uviedol Juraj Vrábeľ z odboru civilnej ochrany, voda sa dostala do domov a záhrad na uliciach Pod Švabľovkou, Hollého, Komenského a do viacerých záhradkárskych osád. Noc mali ťažkú, hasiči spolupracovali s mestskými organizáciami služieb, ktoré poskytli aj techniku. Situácia je momentálne stabilizovaná. V meste aj v celom okrese platí tretí stupeň povodňovej aktivity.

Primátor Prešova vyhlásil mimoriadnu situáciu

Primátor Prešova Pavel Hagari vyhlásil dnes krátko po 9:00 mimoriadnu situáciu v súvislosti so záplavami. Torysa postupne klesá, ale obavy stále robí rieka Sekčov, ktorá kulminovala na 345 centimetroch. Jej vyliatie ohrozuje rodinné domy a priemyselnú časť na Košickej ulici v okolí bývalých Solivarov. Hovorkyňa mesta Iveta Adamová informovala, že v prípade zhoršenia situácie je v pohotovosti 20 vojakov, ktorí budú plniť vrecia pieskom. Hagyari zvolal krízový štáb na 11:30, kde sa odborníci dohodnú na ďalších opatreniach, ktoré bude vyžadovať aktuálna situácia.

Pre záplavy zavreli priechod na hranici s Maďarskom

Priechod Slovenské Nové Mesto-Sátoraljaújhely na maďarsko-slovenskej hranici museli v stredu uzavrieť pre rozsiahle záplavy, ktoré zasiahli tamojší región. Dostať sa autom do niekoľkých dedín v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe na severovýchode Maďarska je takmer nemožné, informoval hovorca spoločnosti spravujúcej štátne komunikácie. Ako vysvetlil, niektoré lokálne cesty museli byť uzavreté, pričom sedem dedín zostalo odrezaných od sveta.

V utorok v noci úrady v meste Pásztó a obci Hasznos evakuovali takmer dvetisíc ľudí. Spravili tak preventívne v obave pred možným pretrhnutím sa hrádze po silných dažďoch, ktoré zasiahli oblasť.

SITA/MTI

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavel Hagyari