Pozostatky prezidenta privezú do Varšavy o 14:00

Trosky lietadla
Lietadlo typu Tupolev TU154M po havárii 300 až 400 metrov od pristávacej dráhy vojenského letiska Smolensk-Severnyj Foto: SITA/AP

VARŠAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Telesné pozostatky poľského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky Márie prevezú z Ruska do Varšavy v nedeľu o 12:00 SELČ. Do Varšavy by mali priletieť asi o hodinu a pol neskôr. V Smolensku, kde prezident zahynul pri leteckej nehode, sa s ním rozlúčia vojenskými poctami. „Telesné pozostatky prevezú vojenským lietadlom CASA,“ informoval poľský rozhlas. Celé Poľsko bude presne o 12:00 SELČ držať dve minúty ticha za 96 obetí leteckého nešťastia. V krajine vyhlásili týždňový štátny smútok. Ulice Varšavy ako iných poľských miest zaplnili desaťtisíce smútiacich, ktorí prinášajú kvety a zapaľujú sviečky.

Jaroslaw Kaczyński, dvojča mŕtveho poľského prezidenta Lecha Kaczyńského, identifikoval v noci na nedeľu telo svojho mŕtveho brata a jeho manželky Márie. Jaroslaw Kaczyński sa hneď po identifikácii vrátil späť do Poľska. Prezidentov brat priletel v sobotu spoločne s poľským premiérom Donaldom Tuskom na miesto nehody prezidentského špeciálu pri vojenskom letisku v ruskom Smolensku.

Prezident Kaczyński zahynul v sobotu pri leteckom nešťastí. Vládny špeciál typu Tupolev Tu-154 havaroval pri pristávaní na ruskom letisku Smolensk. Podľa dostupných informácií lietadlo v hmle zavadilo o stromy, spadlo, rozbilo sa na niekoľko častí a začalo horieť. Zomrelo 96 ľudí, medzi nimi poprední predstavitelia verejného, politického a cirkevného života. Kaczynski s manželkou a 89-člennou delegáciou mieril do ruského mesta Katyň, kde si chcel pripomenúť 70. výročie masakry viac ako 22 tisíc poľských dôstojníkov, policajtov a príslušníkov inteligencie sovietskou tajnou službou NKVD.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslaw Kaczynski