Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1968
Bratislava, križovatka Gorkého ulica - Námestie SNP, 21 august 1968. Foto: Ján Lörincz/SITA
16. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Pražská jar by priniesla revolučné zmeny, veria Slováci

BRATISLAVA 16. augusta (WEBNOVINY) – Hlavným zmyslom obrodného procesu na jar v roku 1968 bola radikálna až revolučná zmena vtedajšieho politického systému. V rámci výskumu Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) s názvom Demokratickosť a občania na Slovensku takto odpovedalo 41,3 percenta opýtaných Slovákov.

Mladí o pražskej jari veľa nevedia

Približne štvrtina respondentov (26,3 percenta) sa naopak domnieva, že išlo len o drobnú reformu politického systému s cieľom jeho udržania vo vylepšenej podobe. Takmer každý desiaty respondent (8,8 percenta) sa nepriklonil ani k jednému z týchto tvrdení a viac než pätina opýtaných (22,8 percenta) sa k tejto otázke nevedela vyjadriť.

Sociológ a autor výskumu Milan Zeman poukazuje na to, že na otázku vôbec nevedeli odpovedať predovšetkým mladí respondenti vo veku od 18 do 24 rokov (42,6 percenta), opýtaní vo veku od 25 do 34 rokov (34,7 percenta), ľudia so základným vzdelaním (33,6 percenta) a občania inej národnosti (43 percent).

Ľudia sa vyjadrili aj k normalizácii

Sociológ tiež zisťoval, čo si ľudia myslia o normalizácii v Československu od začiatku 70. rokov. Takmer štvrtina respondentov (23,5 percenta) sa domnieva, že hlavným cieľom normalizácie bolo udržanie a rozvinutie socializmu. Na druhej strane viac ako dve pätiny opýtaných (43,3 percenta) si myslia, že hlavným cieľom normalizácie bolo upevnenie moci Sovietskeho zväzu nad štátom.

Približne každý desiaty respondent (9,6 percenta) sa nepriklonil k žiadnemu z týchto tvrdení a viac než pätina (22,6 percenta) sa nevedela vyjadriť. Podľa sociológa aj v tomto prípade nevedeli odpovedať najmä mladí respondenti od 18 do 24 rokov (42,4 percenta) a opýtaní vo veku od 25 do 34 rokov (35,5 percenta).

Výskum s názvom Demokratickosť a občania na Slovensku sa konal od 29. mája do 8. júna na vzorke 1 215 respondentov, dáta zbierala a spracovala agentúra Focus. Na projekte spolupracujú Sociologický ústav SAV, Ústav politických vied SAV a Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave.

Odporúčané články

Viac ako 60 percent Slovákov by uvítalo, aby sa kňazi ženili Kaník: Fico manipuluje verejnosť, nebyť sankcií, bude vojna

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...