Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1968
Bratislava, križovatka Gorkého ulica - Námestie SNP, 21 august 1968. Foto: Ján Lörincz/SITA
16. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Pražská jar by priniesla revolučné zmeny, veria Slováci

BRATISLAVA 16. augusta (WEBNOVINY) – Hlavným zmyslom obrodného procesu na jar v roku 1968 bola radikálna až revolučná zmena vtedajšieho politického systému. V rámci výskumu Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) s názvom Demokratickosť a občania na Slovensku takto odpovedalo 41,3 percenta opýtaných Slovákov.

Mladí o pražskej jari veľa nevedia

Približne štvrtina respondentov (26,3 percenta) sa naopak domnieva, že išlo len o drobnú reformu politického systému s cieľom jeho udržania vo vylepšenej podobe. Takmer každý desiaty respondent (8,8 percenta) sa nepriklonil ani k jednému z týchto tvrdení a viac než pätina opýtaných (22,8 percenta) sa k tejto otázke nevedela vyjadriť.

Sociológ a autor výskumu Milan Zeman poukazuje na to, že na otázku vôbec nevedeli odpovedať predovšetkým mladí respondenti vo veku od 18 do 24 rokov (42,6 percenta), opýtaní vo veku od 25 do 34 rokov (34,7 percenta), ľudia so základným vzdelaním (33,6 percenta) a občania inej národnosti (43 percent).

Ľudia sa vyjadrili aj k normalizácii

Sociológ tiež zisťoval, čo si ľudia myslia o normalizácii v Československu od začiatku 70. rokov. Takmer štvrtina respondentov (23,5 percenta) sa domnieva, že hlavným cieľom normalizácie bolo udržanie a rozvinutie socializmu. Na druhej strane viac ako dve pätiny opýtaných (43,3 percenta) si myslia, že hlavným cieľom normalizácie bolo upevnenie moci Sovietskeho zväzu nad štátom.

Približne každý desiaty respondent (9,6 percenta) sa nepriklonil k žiadnemu z týchto tvrdení a viac než pätina (22,6 percenta) sa nevedela vyjadriť. Podľa sociológa aj v tomto prípade nevedeli odpovedať najmä mladí respondenti od 18 do 24 rokov (42,4 percenta) a opýtaní vo veku od 25 do 34 rokov (35,5 percenta).

Výskum s názvom Demokratickosť a občania na Slovensku sa konal od 29. mája do 8. júna na vzorke 1 215 respondentov, dáta zbierala a spracovala agentúra Focus. Na projekte spolupracujú Sociologický ústav SAV, Ústav politických vied SAV a Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave.

Odporúčané články

Viac ako 60 percent Slovákov by uvítalo, aby sa kňazi ženili Kaník: Fico manipuluje verejnosť, nebyť sankcií, bude vojna

Témy

Diskusia

J57 Európske fondy asi treba nejako "zmysluplne" míňať. Kedysi sme museli študovať poučenie z krízového vývoja. Teraz sa možno sa dočkáme poučenia o Pražskej jari z dielne Slovenskej Akadémie vied, FFUK a sociologického ústavu. V súčasnosti už neexistujú Kluby angažovaných nestraníkov?... žiadny problém novodobí historici spracujú celú minulosť a priebeh vývoja "usmernia" podľa zadania. Len úbohí, neschopní ľudia sa potrebujú stále vracať do minulosti, aby zastreli svoju neschopnosť v súčasnej realite. Schopní ľudia sa dívajú do budúcnosti a snažia sa premieňať realitu na... majster klasik Kolko s toho 16.18 -sudruh plna zamestnanost je rovnaka hovadina ako perpetu mobile.a ako to skončilo ten tvoj socializmus .Komunisti tu zariadili s povolenim sov.zvazu revolucie "vo vychodnej europe a vysledok vidiš sam.Drogy za komunistov neboli boli uzavrete hranice ale... Koľko s toho v Čechách a koľko na Slovensku ? Bola plná zamestnanosť a nie 20% nezamestnanosť . Dnes viav ľudí pre drogy a biedu spácha samovraždu a túlajú sa ako bezdomoci jedia z kontajnerov odpadky to sú iste väčšie čísla ako t'na... Ja sa v hajzli okrem biologicky potrebných chvíľ nectim. Každá doba má svoje špecifiké problémi ktoré musia v tých časoch žijúci vyriešiť. Na slovensku máme ulgárné rčenie. Keby pes nesral tak by ho roztrhlo. pekný deň. Tu v Hornom Rakúsku opäť prší je tu...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...