Pred rokom zostrelili boeing na Ukrajine, vinník je neznámy

Rozkladajúce sa telá obetí boeingu dali do chladiaceho vlaku
Záchranári naložili v nedeľu rozkladajúce sa telá obetí štvrtkového zostrelenia malajzijského lietadla do vlaku s chladiacimi vagónmi. Foto: SITA/AP

KYJEV/CANBERA 17. júla (WEBNOVINY) – Krajiny postihnuté vlaňajším zostrelením malajzijského boeingu vo východoukrajinskom Donbase si v piatok pripomenuli prvé výročie tejto tragédie, ktorá si vyžiadala 298 životov.

Viac o páde Boeingu 777 na Ukrajine sa dočítate

—–> TU.

Lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines sa zrútilo na východe Ukrajiny 17. júla 2014 počas letu z Amsterdamu do Kuala Lumpuru. Zahynuli všetci ľudia na palube, prevažne holandskí občania. Zo zostrelenia Beingu 777 sa vzájomne obviňujú ukrajinská armáda a proruskí povstalci.

Obrazom: Prvé výročie zostrelenia malajzijského boeingu v Donbase

V Austrálii odhalili pamätník obetiam

Oficiálna spomienka sa konala v austrálskej metropole Canberra. Premiér Tony Abbott tam odhalil pamätník venovaný pamiatke 38 Austrálčanov, ktorí zahynuli v troskách lietadla. Pomník je postavený na pôde prinesenej priamo z miesta nešťastia na Ukrajine. Na pietnom akte kladenia vencov a kvetov sa zúčastnili desiatky príbuzných obetí.

Na tragédiu spred roka spomínali v piatok aj obyvatelia obce Hrabove vo východoukrajinskej Doneckej oblasti, pri ktorej sa lietadlo zrútilo. Dedinčania s kyticami kvetov sa zhromaždili v strede obce. Odtiaľ mali kráčať v pietnom sprievode do neďalekých polí, aby odhalili pamätný kameň na počesť obetí. Spomienkové podujatie zorganizovali miestne úrady v spolupráci s proruskými povstalcami, ktorí rovnako ako pred rokom kontrolujú oblasť Hrabove.

Spomína aj Holandsko

Oficiálnu spomienku v piatok organizujú aj úrady v Holandsku, odkiaľ pochádzalo až 193 obetí. Malajzia si oficiálne pripomenula zostrelenie lietadla v predstihu už počas uplynulého víkendu, keďže v týchto dňoch moslimovia slávia koniec pôstneho mesiaca ramadán.

Obrazom: Na Ukrajine zostrelili malajzijské lietadlo

Austrália, Holandsko, Belgicko a Ukrajina navrhli Bezpečnostnej rade OSN vytvorenie medzinárodného tribunálu, ktorý by potrestal osoby zodpovedné za pád lietadla. Rusko, ktoré v BR OSN disponuje právom veta, však zriadenie takéhoto tribunálu odmieta. Vyšetrovacia správa medzinárodného tímu pod vedením Holandska má byť zverejnená v októbri tohto roku.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tony Abbott
Firmy a inštitúcie Malaysia Airlines