Pred vstupom do EÚ sme urobili chyby, pripomenul Robert Fico

Fico
Predseda vlády SR Robert Fico. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BELEHRAD 24. januára (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico je prvým predstaviteľom členského štátu Európskej únie, ktorý navštívil Belehrad po tom, čo Srbsko začalo v utorok prístupové rokovania s úniou. Ako povedal Robert Fico v piatok na tlačovej besede po stretnutí s predsedom vlády Srbskej republiky Ivicom Dačićom, Slovensko a Srbsko majú k sebe veľmi blízko, o čom podľa neho svedčia aj názvy známych bratislavských ulíc Miletičova a Karadžičova.

„Bola by obrovská chyba, keby sme túto náklonnosť nevyužívali,“ povedal. Podľa Dačića možno niektoré štáty neboli za vstup Srbska do Únie, ale radi by dnes boli v jeho krajine prvé. „Srbsko vás nezahanbí, budeme aktívnym členom EÚ,“ uviedol.

Míľové kroky Srbska

Srbská vláda podľa Fica urobila míľové kroky v približovaní sa k EÚ. Pripomenul, že Slovensko žije v EÚ mimoriadne úspešný príbeh, pričom dosiahlo najvyššiu mieru integrácie, pretože okrem Únie je členom schengenu a eurozóny.

„Slovensko z členstva v EÚ profituje,“ povedal Fico s tým, že prístupové rokovania s Úniou sú veľmi náročné. „Urobili sme v nich chyby, ktoré nás veľa stáli,“ uviedol. Preto SR ponúka Srbsku v prístupových rokovaniach pomoc, aby sa im dokázalo vyhnúť. Srbskému premiérovi Fico odovzdal ako dar kľúč, ktorý má byť pre Srbsko kľúčom do EÚ.

Dačić poďakoval Slovensku za podporu v otázkach európskej integrácie i Kosova. Podľa neho je to odraz vzájomného priateľstva. Vyslovil želanie, aby Srbi patrili do rodiny európskych národov. „Slovensko nám poskytne skúsenosti. My ich návrhy prijmeme,“ konštatoval.

Poďakovanie za slovenskú menšinu

Fico sa Srbom poďakoval za starostlivosť o slovenskú menšinu, ktorá v krajine žije. „Verím, že s nadšením spievajú srbskú hymnu, ale pamätajú aj na svoje korene,“ vyhlásil. Dačić vyslovil spokojnosť so vzťahom so slovenskou menšinou. Podľa neho môže byť mostom medzi oboma krajinami. Slovanské národy sú podľa srbského premiéra špecifické, nie sú také racionálne ako západné národy.

Predseda vlády SR Robert Fico a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák navštívili dnes Srbskú republiku, poobede odcestujú do Albánskej republiky. V Belehrade sa okrem premiéra stretli s prezidentom Srbskej republiky Tomislavom Nikolićom a predsedom Národného zhromaždenia Nebojšom Stefanovićom. Popoludní sa obaja slovenskí predstavitelia presunú do albánskej Tirany. Tam ich prijme predseda vlády Albánskej republiky Edi Rama, predsedu parlamentu Ilir Metu a prezident republiky Bujar Nishani.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav LajčákRobert Fico