Predsedníčka súdnej rady preskúma výroky sudcu Radačovského na prezidenta Kisku

Lenka Praženková, Andrej Kiska
Predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková a prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 29. októbra (WebNoviny.sk) – Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková preskúma výroky sudcu Okresného súdu v Poprade Miroslava Radačovského.

Ten ešte v piatok 26. októbra rozhodol v kauze sporu o pozemky v katastri obce Veľký Slavkov, ktoré kúpil pred dvadsiatimi rokmi súčasný prezident Andrej Kiska.

Radačovský na adresu prezidenta poznamenal, že na jeho mieste by odstúpil z politického života a navyše sa odsťahoval z krajiny. Výroky sudcu preverí okrem Praženkovej aj minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

Rozpätie vzoru správania sa sudcu

V prípade, že Radačovský prekročil svoje právomoci, môže čeliť disciplinárnemu stíhaniu. Agentúru SITA o postupe Praženkovej informovala hovorkyňa súdnej rady Veronika Müller.

„Každý sudca si musí uvedomiť, že nereprezentuje navonok len svoju osobu, ale aj celý justičný stav. Samozrejme, písané aj nepísané normy definujú isté rozpätie vzoru správania sa sudcu. Do pojednávacej miestnosti pri zdôvodňovaní rozhodnutia patria len vecné a právne argumenty, ktoré sa vzťahujú na odôvodnenie výroku konkrétneho rozhodnutia, a sú obsiahnuté aj v písomnom odôvodnení rozhodnutia. Iná argumentácia k rozhodnutiu súdu zo strany sudcu do pojednávacej miestnosti nepatrí,“ uviedla v stanovisku Praženková.

„Medializované vyjadrenia konkrétneho sudcu považujem za presahujúce vyššie uvedené limity správania sa sudcu. Po podrobnom preskúmaní okolností medializovaného prípadu zvážim rozsah porušenia povinností sudcu a podanie návrhu na disciplinárne konanie,“ doplnila.

Pozemky v katastri Veľkého Slavkova

Predmetom súdneho sporu na Okresnom súde v Poprade medzi Andrejom Kiskom a Jánom Francom bolo určenie vlastníctva sporných pozemkov v katastri Veľkého Slavkova, ktoré prezident kúpil pred takmer dvadsiatimi rokmi prostredníctvom sprostredkovateľa.

K vlastníctvu 1,2 ha sporného pozemku sa však prihlásil aj Ján Franc z Popradu, ktorý ho zdedil po svojom otcovi o rok skôr, ako pozemok kúpil prezident, dal ho do prenájmu družstvu a dostával riadny nájom. To, že nie je vlastníkom, sa Franc dozvedel náhodou a podal žalobu. Verdikt súdu bol v prospech Franca.

Sudca okresného súdu rozhodol v prospech obžaloby a na margo prezidenta si neodpustil poznámku, že by sa mal vysťahovať zo Slovenska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaGábor GálLenka PraženkováMiroslav Radačovský
Firmy a inštitúcie Súdna rada SR