Prekonáme všetky prekážky, sľúbil Putin na oslavách v Moskve

Putin oslávil ročné výročie pripojenia Krymu k Rusku
Ruský prezident Vladimir Putin pri príležitosti osláv ročného výročia pripojenia polostrova Krym k Rusku vyhlásil, že prekoná všetky vonkajšie prekážky. Netajil sa ani svojím záujmom o obnovu vzťahov so susednou Ukrajinou. Foto: SITA/AP

MOSKVA 18. marca (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin počas stredajších oficiálnych osláv ročného výročia formálneho pripojenia polostrovu Krym k Rusku vyhlásil, že Rusko prekoná všetky „vonkajšie prekážky“ v narážke na sankcie západných krajín ako trestu za ruský podiel na kríze na východe Ukrajiny.

Obrazom: Putin oslávil výročie pripojenia Krymu k Rusku

Putin pred desiatkami tisíc ľudí zhromaždenými v centre Moskvy zároveň označil za prednostný cieľ anexie Krymu ochranu etnických Rusov a znovuzískanie „historických a duchovných koreňov ruskej štátnosti“, keďže „územia máme dosť“.

Ruský líder taktiež deklaroval záujem o spravenie všetkého v záujme obnovy vzťahov so susednou Ukrajinou, ktorá však podľa neho musí prísť s odsúdením „extrémnych nacionalistov“. Zároveň sa s davom podelil o svoju myšlienku, že „Ukrajinci a Rusi sú jedným národom“.

Všetko o situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Krym bol od konca 18. storočia súčasťou Ruska, v roku 1954 ho vodca vtedajšieho Sovietskeho zväzu Nikita Chruščov daroval Ukrajine. Tamojšie úrady koncom februára 2014 odmietli uznať legitimitu novej vlády v Kyjeve a za pochybných okolností vyhlásili referendum o odtrhnutí.

Po jeho jednoznačnom výsledku v marci požiadali Moskvu o pričlenenie k Ruskej federácii. Krym sa do Ruska opäť vrátil 21. marca 2014, keď Putin podpísal zákon o jeho pričlenení k federácii. Dôsledkom je najväčšia kríza medzi Západom a Ruskom od pádu železnej opony a vzájomné uvalenie sankcií.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin